REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi poradnictwa psychologicznego w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży podlegają zwolnieniu od VAT?

dziecko telefon zaufania dla dzieci
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi poradnictwa psychologicznego świadczone przez telefon zaufania dla dzieci i młodzieży mające na celu zachowanie, ratowanie i poprawę zdrowia, realizowane przez wykwalifikowanego psychologa, kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19d ustawy o VAT.

Poradnictwo psychologiczne w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży

Wnioskodawczyni jest psychologiem prowadzącym jednoosobową działalność, w ramach której świadczy usługi konsultacji psychologicznych przez telefon zaufania dla młodzieży i dzieci. Swoje usługi opodatkowuje na podstawie stawki VAT 23%. Osoba ta ma tytuł magistra psychologii i świadczy usługi, nie będąc zarejestrowanym podmiotem leczniczym. Podczas świadczenia usług, psycholog przeprowadza analizę informacji o stanie zdrowia i sytuacji życiowej pacjenta, oceniając jego stan i podkreślając potencjalne zaburzenia lub choroby zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób. W trakcie rozmów podejmuje interwencje, mające na celu poprawę zdrowia pacjenta oraz profilaktykę. W sytuacjach kryzysowych psycholog wykonuje rozmowy interwencyjne, skierowane na ratowanie życia lub zdrowia pacjenta. Głównym celem działalności jest wsparcie, profilaktyka zdrowia psychicznego oraz motywowanie do poszukiwania specjalistycznej pomocy.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone zapytanie: czy usługi poradnictwa psychologicznego przez telefon dla dzieci i młodzieży są zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19d, który mówi o zwolnieniu usług opieki medycznej świadczonej przez psychologów.

Zainteresowana, powołując się na swoje kwalifikacje i charakter świadczonej usługi, zakładała, że jej usługi powinny być zwolnione od VAT. Argumentowała, że świadczone przez nią usługi psychologiczne spełniają warunki opieki medycznej, jako że mają na celu profilaktykę, zachowanie i poprawę zdrowia psychicznego młodzieży i dzieci.

Zwolnienie od VAT usług w zakresie poradnictwa psychologicznego

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Organ potwierdził, że usługi świadczone przez psychologa przez telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, mające na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia psychicznego, są zwolnione od VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT.

Organ podatkowy stwierdził, że usługi te spełniają obie przesłanki, które są niezbędne do zwolnienia od VAT zgodnie z ww. uregulowaniem. Pierwsza przesłanka przedmiotowa, polega na tym, że usługi muszą mieć charakter opieki medycznej, skierowanej na profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia. KIS wskazała, że usługi w zakresie poradnictwa psychologicznego w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży świadczone przez podatniczkę w opisanym stanie faktycznym spełniają ww. przesłankę. Druga, przesłanka podmiotowa, zakłada, że usługi muszą być świadczone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje w dziedzinie medycyny, co w tym przypadku również zostało spełnione, gdyż usługi są świadczone przez wykwalifikowanego psychologa. Zawód psychologa został wprost wymieniony w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W konsekwencji świadczone przez Panią usługi w zakresie poradnictwa psychologicznego w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Zwolnienie od podatku VAT usług w zakresie poradnictwa psychologicznego w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży. - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.467.2023.1.MB - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA