REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi poradnictwa psychologicznego w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży podlegają zwolnieniu od VAT?

dziecko telefon zaufania dla dzieci
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi poradnictwa psychologicznego świadczone przez telefon zaufania dla dzieci i młodzieży mające na celu zachowanie, ratowanie i poprawę zdrowia, realizowane przez wykwalifikowanego psychologa, kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19d ustawy o VAT.

Poradnictwo psychologiczne w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży

Wnioskodawczyni jest psychologiem prowadzącym jednoosobową działalność, w ramach której świadczy usługi konsultacji psychologicznych przez telefon zaufania dla młodzieży i dzieci. Swoje usługi opodatkowuje na podstawie stawki VAT 23%. Osoba ta ma tytuł magistra psychologii i świadczy usługi, nie będąc zarejestrowanym podmiotem leczniczym. Podczas świadczenia usług, psycholog przeprowadza analizę informacji o stanie zdrowia i sytuacji życiowej pacjenta, oceniając jego stan i podkreślając potencjalne zaburzenia lub choroby zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób. W trakcie rozmów podejmuje interwencje, mające na celu poprawę zdrowia pacjenta oraz profilaktykę. W sytuacjach kryzysowych psycholog wykonuje rozmowy interwencyjne, skierowane na ratowanie życia lub zdrowia pacjenta. Głównym celem działalności jest wsparcie, profilaktyka zdrowia psychicznego oraz motywowanie do poszukiwania specjalistycznej pomocy.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone zapytanie: czy usługi poradnictwa psychologicznego przez telefon dla dzieci i młodzieży są zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19d, który mówi o zwolnieniu usług opieki medycznej świadczonej przez psychologów.

Zainteresowana, powołując się na swoje kwalifikacje i charakter świadczonej usługi, zakładała, że jej usługi powinny być zwolnione od VAT. Argumentowała, że świadczone przez nią usługi psychologiczne spełniają warunki opieki medycznej, jako że mają na celu profilaktykę, zachowanie i poprawę zdrowia psychicznego młodzieży i dzieci.

Zwolnienie od VAT usług w zakresie poradnictwa psychologicznego

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Organ potwierdził, że usługi świadczone przez psychologa przez telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, mające na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia psychicznego, są zwolnione od VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT.

Organ podatkowy stwierdził, że usługi te spełniają obie przesłanki, które są niezbędne do zwolnienia od VAT zgodnie z ww. uregulowaniem. Pierwsza przesłanka przedmiotowa, polega na tym, że usługi muszą mieć charakter opieki medycznej, skierowanej na profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia. KIS wskazała, że usługi w zakresie poradnictwa psychologicznego w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży świadczone przez podatniczkę w opisanym stanie faktycznym spełniają ww. przesłankę. Druga, przesłanka podmiotowa, zakłada, że usługi muszą być świadczone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje w dziedzinie medycyny, co w tym przypadku również zostało spełnione, gdyż usługi są świadczone przez wykwalifikowanego psychologa. Zawód psychologa został wprost wymieniony w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W konsekwencji świadczone przez Panią usługi w zakresie poradnictwa psychologicznego w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Zwolnienie od podatku VAT usług w zakresie poradnictwa psychologicznego w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży. - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.467.2023.1.MB - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA