Czy usługi poradnictwa psychologicznego w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży podlegają zwolnieniu od VAT?

REKLAMA
REKLAMA
Poradnictwo psychologiczne w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży
Wnioskodawczyni jest psychologiem prowadzącym jednoosobową działalność, w ramach której świadczy usługi konsultacji psychologicznych przez telefon zaufania dla młodzieży i dzieci. Swoje usługi opodatkowuje na podstawie stawki VAT 23%. Osoba ta ma tytuł magistra psychologii i świadczy usługi, nie będąc zarejestrowanym podmiotem leczniczym. Podczas świadczenia usług, psycholog przeprowadza analizę informacji o stanie zdrowia i sytuacji życiowej pacjenta, oceniając jego stan i podkreślając potencjalne zaburzenia lub choroby zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób. W trakcie rozmów podejmuje interwencje, mające na celu poprawę zdrowia pacjenta oraz profilaktykę. W sytuacjach kryzysowych psycholog wykonuje rozmowy interwencyjne, skierowane na ratowanie życia lub zdrowia pacjenta. Głównym celem działalności jest wsparcie, profilaktyka zdrowia psychicznego oraz motywowanie do poszukiwania specjalistycznej pomocy.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone zapytanie: czy usługi poradnictwa psychologicznego przez telefon dla dzieci i młodzieży są zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19d, który mówi o zwolnieniu usług opieki medycznej świadczonej przez psychologów.
Zainteresowana, powołując się na swoje kwalifikacje i charakter świadczonej usługi, zakładała, że jej usługi powinny być zwolnione od VAT. Argumentowała, że świadczone przez nią usługi psychologiczne spełniają warunki opieki medycznej, jako że mają na celu profilaktykę, zachowanie i poprawę zdrowia psychicznego młodzieży i dzieci.
Zwolnienie od VAT usług w zakresie poradnictwa psychologicznego
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Organ potwierdził, że usługi świadczone przez psychologa przez telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, mające na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia psychicznego, są zwolnione od VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT.
Organ podatkowy stwierdził, że usługi te spełniają obie przesłanki, które są niezbędne do zwolnienia od VAT zgodnie z ww. uregulowaniem. Pierwsza przesłanka przedmiotowa, polega na tym, że usługi muszą mieć charakter opieki medycznej, skierowanej na profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia. KIS wskazała, że usługi w zakresie poradnictwa psychologicznego w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży świadczone przez podatniczkę w opisanym stanie faktycznym spełniają ww. przesłankę. Druga, przesłanka podmiotowa, zakłada, że usługi muszą być świadczone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje w dziedzinie medycyny, co w tym przypadku również zostało spełnione, gdyż usługi są świadczone przez wykwalifikowanego psychologa. Zawód psychologa został wprost wymieniony w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy.
"W konsekwencji świadczone przez Panią usługi w zakresie poradnictwa psychologicznego w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy" - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA