REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy stawka akcyzy na wyroby tytoniowe obliczana jest na podstawie ceny jednego produktu?

tytoń, susz
tytoń, susz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że stawka akcyzy na wyroby tytoniowe powinna być obliczana na podstawie wartości 1000 sztuk produktów, natomiast nie na podstawie maksymalnej ceny detalicznej pojedynczego produktu.

Akcyza na pre-rolle i susz konopny

Wnioskodawcą jest spółka, działająca w Polsce, która planuje rozpocząć produkcję papierosów oraz suszu konopnego. Spółka nie chce wykorzystywać w procesie produkcji tytoniu ani suszu tytoniowego. Produkty spółki składają się w całości z rozdrobnionego suszu konopnego, zawierającego mniej niż 0,3% THC, nadającego się do palenia bez dalszej obróbki przemysłowej. Spółka zamierza wytwarzać dwa rodzaje produktów: pre-rolle oraz susz konopny pakowany w woreczki strunowe, sklasyfikowane pod odpowiednimi kodami CN. Wnioskodawca zamierza pozyskiwać susz konopny od zagranicznych dostawców z Unii Europejskiej, gdzie jest on badany pod kątem zgodności z polskimi normami dotyczącymi zawartości THC. Dodatkowo, spółka planuje przeprowadzać niezależne badania suszu w Polsce.

REKLAMA

Spółka skierowała dwa pytania do KIS, czy w obliczaniu akcyzy na pre-rollsy powinno się stosować 32,05% maksymalnej ceny detalicznej jednostkowej sztuki oraz czy w przypadku suszu konopnego, akcyzę należy obliczać mnożąc 32,05% maksymalnej ceny detalicznej pojedynczego gramu produktu. Spółka stwierdziła, że obliczając akcyzę na pre-rolls i susz konopny, należy przemnożyć 32,05% maksymalnej ceny detalicznej za pojedynczą sztukę pre-rolls lub za jednogramowe opakowanie suszu konopnego.

KIS: obliczanie stawek akcyzy na tytoń i papierosy na bazie 1000 sztuk

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, stawki akcyzy na papierosy i tytoń do palenia określane są za każde 1000 sztuk papierosów i każdy kilogram tytoniu do palenia. KIS podkreśliła, że dla prawidłowego obliczenia stawki akcyzy na jednostkę produktu (np. jednego pre-rollsa czy jednego grama suszu), należy najpierw wyznaczyć stawkę akcyzy na 1000 sztuk papierosów lub 1 kg tytoniu, sumując kwotę stawki obowiązującej w danym roku z kwotą stanowiącą 32,05% maksymalnej ceny detalicznej, a dopiero potem podzielić tę sumę przez 1000. Organ zaznaczył, że takie podejście było zgodne z literalnym brzmieniem przepisów, które wyraźnie odnoszą stawkę i maksymalną cenę detaliczną do określonych ilości wyrobów akcyzowych (1000 sztuk papierosów lub 1 kg tytoniu). 

KIS zaznaczyła, że wykładnia systemowa prawa podatkowego wskazuje na konieczność zachowania spójności i harmonii systemu prawnego. Dodatkowo, według organu, podejście wnioskodawcy, prowadziłoby do zaniżenia należnego podatku akcyzowego i byłoby niezgodne z intencją ustawodawcy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.327.2023.1.AW

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA