REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

pieniądze, darowizna, podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Cykliczna darowizna pieniężna od dziadków

Dziadkowie zamierzają przekazywać darowiznę w kwocie 200 zł miesięcznie na rzecz małoletniej wnuczki. Środki pieniężne planują przelewać ze swojego konta bankowego na konto bankowe swojego syna – ojca małoletniej. W tytule przelewu będą wskazywać, że darowizna jest na rzecz wnuczki.

REKLAMA

Pytanie skierowane do organu podatkowego dotyczyło możliwości korzystania ze zwolnienia z opodatkowania opisanej darowizny. Zasadniczą wątpliwość stanowił fakt, że środki te nie będą przekazywane bezpośrednio na rachunek bankowy obdarowanej, lecz na konto jej rodzica, co jest podyktowane brakiem zdolności do czynności prawnych małoletniej.

Osoba składająca wniosek argumentowała, że przedmiotowa darowizna powinna korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Jako podstawę zwolnienia z opodatkowania wskazała art. 9 ust. 1 pkt 1 oraz art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zaznaczył, że zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 36 120 zł, jeżeli nabywca zalicza się do I grupy podatkowej, do której należą między innymi zstępni i wstępni. Jednakże art. 4a ust. 1 tej ustawy wprowadza zwolnienie z podatku dla nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez najbliższą rodzinę, pod warunkiem zgłoszenia nabycia właściwemu urzędowi skarbowemu w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego i udokumentowania otrzymania darowizny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku przedmiotowej darowizny, przekazywanej przez dziadków na rzecz małoletniej wnuczki za pośrednictwem konta bankowego jej ojca, organ podkreślił, że taka forma przekazania darowizny spełnia wymogi prawne. Wskazał, że rodzice są przedstawicielami ustawowymi swoich niepełnoletnich dzieci i mogą zarządzać ich majątkiem, co jest zgodne z art. 98 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Z uwagi na to, przekazywanie darowizny na konto bankowe ojca niepełnoletniej obdarowanej w celu dalszego zarządzania tymi środkami, jest traktowane jak przekazanie bezpośrednio na rzecz wnuczki. 

Dodatkowo KIS zwróciła uwagę na konieczność zgłoszenia nabycia darowizny oraz udokumentowania jej otrzymania, jeśli wartość otrzymanych środków pieniężnych przekroczyłaby kwotę wolną od podatku w okresie pięciu lat. Podkreśliła, że sam fakt przekroczenia kwoty wolnej od podatku nie wyklucza możliwości skorzystania ze zwolnienia, o ile zostaną spełnione wszystkie warunki przewidziane w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

„Wobec powyższego, darowizny środków pieniężnych, które zostaną przekazane na rachunek bankowy Pani ojca, jako Pani przedstawiciela ustawowego, zwolnione będą z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn” - podsumował organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006468948,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-6-lutego-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0111-KDIB2-3-4015-228-2023-2-AD.html

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA