Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
Cykliczna darowizna pieniężna od dziadków
Dziadkowie zamierzają przekazywać darowiznę w kwocie 200 zł miesięcznie na rzecz małoletniej wnuczki. Środki pieniężne planują przelewać ze swojego konta bankowego na konto bankowe swojego syna – ojca małoletniej. W tytule przelewu będą wskazywać, że darowizna jest na rzecz wnuczki.
REKLAMA
Pytanie skierowane do organu podatkowego dotyczyło możliwości korzystania ze zwolnienia z opodatkowania opisanej darowizny. Zasadniczą wątpliwość stanowił fakt, że środki te nie będą przekazywane bezpośrednio na rachunek bankowy obdarowanej, lecz na konto jej rodzica, co jest podyktowane brakiem zdolności do czynności prawnych małoletniej.
Osoba składająca wniosek argumentowała, że przedmiotowa darowizna powinna korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Jako podstawę zwolnienia z opodatkowania wskazała art. 9 ust. 1 pkt 1 oraz art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zaznaczył, że zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 36 120 zł, jeżeli nabywca zalicza się do I grupy podatkowej, do której należą między innymi zstępni i wstępni. Jednakże art. 4a ust. 1 tej ustawy wprowadza zwolnienie z podatku dla nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez najbliższą rodzinę, pod warunkiem zgłoszenia nabycia właściwemu urzędowi skarbowemu w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego i udokumentowania otrzymania darowizny.
REKLAMA
W przypadku przedmiotowej darowizny, przekazywanej przez dziadków na rzecz małoletniej wnuczki za pośrednictwem konta bankowego jej ojca, organ podkreślił, że taka forma przekazania darowizny spełnia wymogi prawne. Wskazał, że rodzice są przedstawicielami ustawowymi swoich niepełnoletnich dzieci i mogą zarządzać ich majątkiem, co jest zgodne z art. 98 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Z uwagi na to, przekazywanie darowizny na konto bankowe ojca niepełnoletniej obdarowanej w celu dalszego zarządzania tymi środkami, jest traktowane jak przekazanie bezpośrednio na rzecz wnuczki.
Dodatkowo KIS zwróciła uwagę na konieczność zgłoszenia nabycia darowizny oraz udokumentowania jej otrzymania, jeśli wartość otrzymanych środków pieniężnych przekroczyłaby kwotę wolną od podatku w okresie pięciu lat. Podkreśliła, że sam fakt przekroczenia kwoty wolnej od podatku nie wyklucza możliwości skorzystania ze zwolnienia, o ile zostaną spełnione wszystkie warunki przewidziane w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
„Wobec powyższego, darowizny środków pieniężnych, które zostaną przekazane na rachunek bankowy Pani ojca, jako Pani przedstawiciela ustawowego, zwolnione będą z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.