Czy usługi superwizji podlegają stawce 8,5% ryczałtu?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi superwizji a stawka ryczałtu
Wnioskodawczynią była psychoterapeutka, która w ramach prowadzonej działalności świadczyła usługi superwizji. Superwizja jest to spotkanie psychologów (grupowe lub indywidualne) z superwizorem w celu doskonalenia własnego warsztatu terapeutycznego oraz wprowadzania umiejętności nabytych podczas szkolenia w praktykę pod okiem doświadczonego superwizora. Superwizja, rozumiana jako forma edukacji pozaszkolnej, została zaklasyfikowana do PKWiU 85.59.19.0.
REKLAMA
Podatniczka chciała się dowiedzieć czy jej usługi mogą korzystać ze stawki ryczałtowej 8,5% zamiast 14%, biorąc pod uwagę ich szkoleniowo-doradczy charakter.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Organ podatkowy zgodził się ze wnioskodawczynią, potwierdzając, że usługi superwizji można opodatkować stawką 8,5% ryczałtu, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. KIS wskazał, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 14% przychodów ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86) i 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).
Uzasadnienie KIS oparte zostało na klasyfikacji PKWiU 85.59.19.0, pod który podlegają "Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane". Działalność wnioskodawczyni, zaliczona do tej kategorii, uprawniała ją do korzystania z preferencyjnej stawki podatku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.