Czy należy dokonać korekty VAT za okres, w którym nastąpi odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, czy w momencie zwrotu zaliczki?
REKLAMA
REKLAMA
- Odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości a VAT
- KIS uznała stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe
Odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości a VAT
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z o.o., której przeważający przedmiot stanowią roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. W czerwcu 2021 r. firma zawarła w formie aktu notarialnego z inną spółką umowę przedwstępną, na mocy której, kontrahent zobowiązał się do zawarcia umowy przyrzeczonej w postaci umowy sprzedaży na rzecz spółki prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i prawa własności znajdujących się na niej budynków oraz sprzedaży innej nieruchomości zabudowanej. W związku z podpisaniem ww. aktu kontrahent wystawił na rzecz spółki fakturę zaliczkową, którą to firma uregulowała oraz odliczyła wynikający z niej podatek naliczony. Spółka zamierzała poczynić na nieruchomościach inwestycje budowlane, w związku z czym, w treści umowy przedwstępnej zastrzeżony został warunek, iż umowa przyrzeczona zostanie zawarta po uzyskaniu przez kontrahenta stosownych decyzji o warunkach zabudowy. Kontrahent poczynił kroki zmierzające do uzyskania warunków zabudowy, jednakże ich pozyskanie okazało się niemożliwe z uwagi na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którym objęte są przedmiotowe nieruchomości. Wobec niemożności realizacji warunków umowy przedwstępnej spółka zamierza złożyć, oświadczenie o odstąpieniu od niej, z jednoczesnym wezwaniem kontrahenta do zwrotu zapłaconej przez nią zaliczki.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w przypadku złożenia przez firmę oświadczenia o odstąpieniu od przedwstępnej umowy sprzedaży, jako datę spełnienia warunków powodujących w myśl art. 86 ust. 19a ustawy o VAT obowiązek obniżenia przez nabywcę podatku naliczonego VAT, należy uznać moment zwrotu zaliczki przez kontrahenta.
Zdaniem wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w przypadku złożenia przez spółkę oświadczenia o odstąpieniu od przedwstępnej umowy sprzedaży, jako datę spełnienia warunków powodujących w myśl art. 86 ust. 19a ustawy o VAT obowiązek obniżenia przez nabywcę podatku naliczonego VAT, należy uznać moment zwrotu zaliczki przez kontrahenta.
KIS uznała stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe
REKLAMA
KIS uznała stanowisko spółki za nieprawidłowe. Dyrektor KIS zauważył, że w przedmiotowej sprawie, z uwagi na okoliczność, że spółka zamierza odstąpić od przedwstępnej umowy sprzedaży, nie dojdzie do czynności opodatkowanej i w związku z brakiem bezpośredniego związku między otrzymaniem zaliczki a czynnością opodatkowaną, na podstawie art. 91 ust. 7d ustawy o VAT dojdzie do zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b. Z uwagi na powyższe, organ uznał, że korekty podatku spółka powinna dokonać za okres, w którym nastąpi odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, a nie w momencie zwrotu zaliczki.
"Oceniając Państwa stanowisko należy uznać je za nieprawidłowe, ponieważ wbrew Państwa twierdzeniu w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 86 ust. 19a ustawy. Przepis ten odnosi się bowiem do sytuacji dotyczących obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy. W Państwa przypadku odstąpienie od umowy przedwstępnej spowoduje, że dojdzie do zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, a nie do obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 86 ust. 19a ustawy" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.