Czy usługi z zakresu przeszczepu włosów są zwolnione od VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi transplantacji włosów a VAT
Wnioskodawcą jest spółka specjalizująca się w przeszczepach włosów. Mimo, że nie posiada statusu zakładu opieki zdrowotnej, funkcjonuje jako podmiot leczniczy, oferując usługi w ramach opieki medycznej. Głównym celem oferowanych przez spółkę zabiegów jest leczenie różnych postaci łysienia sklasyfikowanych w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 (kody L63 do L68). Wszystkie zabiegi są wykonywane w ramach profilaktyki, przywracania i poprawy zdrowia pacjentów, zawsze na podstawie wyraźnych zaleceń lekarza.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy usługi związane z transplantacją włosów są opodatkowane stawką podstawową VAT (23%), czy też kwalifikują się do zwolnienia od VAT jako usługi medyczne służące profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia pacjentów.
Spółka była zdania, że przeszczep włosów, jako usługa medyczna, powinien być zwolniony od VAT. Argumentowała, że te usługi są świadczone przez specjalistów w dziedzinie medycyny, a ich głównym celem jest poprawa zdrowia pacjentów poprzez leczenie różnych form łysienia.
Usługi transplantacji włosów zwolnione od VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przedmiotowe usługi będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.
REKLAMA
Argumentacja organu oparta była na przepisach ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o działalności leczniczej. KIS wskazała, że w przedmiotowej sprawie spełniona zostanie zarówno przesłanka podmiotowa - usługi będą świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, jak i przesłanka przedmiotowa - stanowić będą usługi z zakresu opieki medycznej, które będą służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Organ również odniósł się do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10), wskazując, że łysienie jest uznawane za problem medyczny, co dodatkowo potwierdza, że takie usługi powinny być zwolnione z VAT.
"W konsekwencji, wykonywane w ramach Państwa działalności usługi z zakresu transplantacji włosów, obejmujące leczenie chorób sklasyfikowanych w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, a w szczególności leczenie łysienia (L63 do L68) poprzez zabieg przeszczepu włosów uznawany za zabieg rekonstrukcyjny, będą spełniały warunki zwolnienia od podatku i towarów i usług określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, jako usługi z zakresu opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia, świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej. A zatem Państwa stanowisko w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług należało uznać za prawidłowe" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.