Czy usługi masażu leczniczego korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi masażu leczniczego a VAT
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oferuje klientom specjalistyczne usługi masażu leczniczego. Mimo że firma nie jest zarejestrowana jako podmiot leczniczy zgodnie z definicją zawartą w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, świadczy ww. usługi masażu. Zatrudnieni specjaliści odpowiedzialni za świadczenie tych usług posiadają dyplomy oraz wykształcenie potwierdzające uzyskane kwalifikacje w zawodzie technika masażysty. Masaże lecznicze wykonywane są zarówno na podstawie skierowań na rehabilitacje wynikających ze wskazań lekarskich, jak i bez specjalnego skierowania.
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy usługi masażu leczniczego świadczone przez spółkę mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.
REKLAMA
Firma była zdania, że świadczone usługi masażu leczniczego wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Argumentowała, że wykonywane masaże są częścią opieki medycznej i przyczyniają się do profilaktyki, zachowania oraz poprawy zdrowia, a zatrudnieni technicy masażyści posiadają odpowiednie kwalifikacje, co świadczy o ich zdolnościach do udzielania świadczeń zdrowotnych.
Możliwość zwolnienia od podatku VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że opisane w stanie faktycznym sprawy usługi masażu leczniczego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Wyjaśnił, że zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, które spełniają określone warunki, tj. służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę wprost podmioty. Zwolnienie powyższe ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi.
KIS zaznaczyła, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek, tj. przesłanki o charakterze podmiotowym, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być osobą wykonującą zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa lub inny zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej oraz przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Niespełnienie, chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.
REKLAMA
„Usługa masażu, której dotyczy wniosek, jest usługą z zakresu działalności leczniczej. Zatrudniają Państwo pracowników posiadających wykształcenie potwierdzające kwalifikacje zawodowe uzyskane w Polsce w zawodzie Technik masażysta - symbol cyfrowy 325402. Zatrudnieni przez Państwa pracownicy są podmiotami wymienionymi w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W konsekwencji, biorąc pod uwagę wskazane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że w przypadku usług wykonywanych przez technika masażystę wypełniona jest przesłanka podmiotowa, uprawniająca do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT - na postawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy dla świadczonych przez Państwa usług masażu leczniczego, który to masaż - jak Państwo wskazali - służy profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia” - wskazał organ.
Podsumowując, KIS stwierdziła, że usługi masażu leczniczego w ramach prowadzonej przez spółkę działalności, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wykonywane przez dyplomowanego technika masażystę, będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.