REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedłużony rok obrotowy wpływa na warunki zatrudnienia dla estońskiego CIT?

spółka, biznes
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą i wybierający przedłużony rok obrotowy mogą odroczyć obowiązek zatrudnienia pracowników, aby spełnić warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.

Przedłużony rok obrotowy a estoński CIT 

Wnioskodawcą jest spółka, która została założona w drugiej połowie roku kalendarzowego. W związku z tym, spółka zdecydowała się na tzw. przedłużony rok obrotowy, co oznacza, że pierwszy rok podatkowy będzie trwał dłużej niż standardowy rok kalendarzowy – aż do 31 grudnia 2024 roku. Wnioskodawca nie planuje zatrudnienia jakichkolwiek pracowników – ani na umowę o pracę, ani na inne umowy cywilnoprawne – aż do końca 2024 roku. Natomiast od 2025 roku spółka ma zamiar stopniowo zwiększać zatrudnienie, dodając co najmniej jeden pełny etat rocznie.

REKLAMA

Pytanie wnioskodawcy dotyczyło tego, czy w obliczu wybranego przedłużonego roku obrotowego i braku planów zatrudnienia pracowników do końca 2024 roku, spółka nadal może korzystać z preferencyjnego opodatkowania ryczałtem. Spółka jest zdania, że zgodnie z art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, w pierwszym roku działalności oraz w dwóch następujących po nim latach podatkowych, nie musi spełniać warunku zatrudnienia co najmniej trzech pracowników. Wnioskodawca planował rozpocząć zatrudnianie pracowników dopiero od 2025 roku, stopniowo zwiększając zatrudnienie rok do roku.

KIS: estoński CIT umożliwia odroczenie zatrudnienia w nowo założonych spółkach

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że spółka jako podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą, mogła skorzystać z pewnych udogodnień przewidzianych w ustawie o CIT. Warunek zatrudnienia określony w art. 28j ust. 1 pkt 3 nie dotyczył roku rozpoczęcia działalności oraz dwóch kolejnych lat podatkowych. KIS podkreśliła, że w przypadku spółki, pierwszy rok podatkowy został przedłużony do końca 2024 roku ze względu na późniejsze rozpoczęcie działalności. W związku z tym, w pierwszym roku podatkowym nie obowiązywał warunek zatrudnienia pracowników.

Dodatkowo, organ zaznaczył, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, rok obrotowy to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Wnioskodawca, który rozpoczął działalność w drugiej połowie roku, wybrał opcję przedłużonego roku obrotowego, który zakończy się 31 grudnia 2024 roku. Ponadto, KIS stwierdziła, że zgodnie z art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT zobowiązanie do zwiększenia zatrudnienia będzie ciążyło na spółce od drugiego roku podatkowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.626.2023.2.JG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA