Czy przedłużony rok obrotowy wpływa na warunki zatrudnienia dla estońskiego CIT?

REKLAMA
REKLAMA
Przedłużony rok obrotowy a estoński CIT
Wnioskodawcą jest spółka, która została założona w drugiej połowie roku kalendarzowego. W związku z tym, spółka zdecydowała się na tzw. przedłużony rok obrotowy, co oznacza, że pierwszy rok podatkowy będzie trwał dłużej niż standardowy rok kalendarzowy – aż do 31 grudnia 2024 roku. Wnioskodawca nie planuje zatrudnienia jakichkolwiek pracowników – ani na umowę o pracę, ani na inne umowy cywilnoprawne – aż do końca 2024 roku. Natomiast od 2025 roku spółka ma zamiar stopniowo zwiększać zatrudnienie, dodając co najmniej jeden pełny etat rocznie.
REKLAMA
Pytanie wnioskodawcy dotyczyło tego, czy w obliczu wybranego przedłużonego roku obrotowego i braku planów zatrudnienia pracowników do końca 2024 roku, spółka nadal może korzystać z preferencyjnego opodatkowania ryczałtem. Spółka jest zdania, że zgodnie z art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, w pierwszym roku działalności oraz w dwóch następujących po nim latach podatkowych, nie musi spełniać warunku zatrudnienia co najmniej trzech pracowników. Wnioskodawca planował rozpocząć zatrudnianie pracowników dopiero od 2025 roku, stopniowo zwiększając zatrudnienie rok do roku.
KIS: estoński CIT umożliwia odroczenie zatrudnienia w nowo założonych spółkach
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że spółka jako podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą, mogła skorzystać z pewnych udogodnień przewidzianych w ustawie o CIT. Warunek zatrudnienia określony w art. 28j ust. 1 pkt 3 nie dotyczył roku rozpoczęcia działalności oraz dwóch kolejnych lat podatkowych. KIS podkreśliła, że w przypadku spółki, pierwszy rok podatkowy został przedłużony do końca 2024 roku ze względu na późniejsze rozpoczęcie działalności. W związku z tym, w pierwszym roku podatkowym nie obowiązywał warunek zatrudnienia pracowników.
Dodatkowo, organ zaznaczył, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, rok obrotowy to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Wnioskodawca, który rozpoczął działalność w drugiej połowie roku, wybrał opcję przedłużonego roku obrotowego, który zakończy się 31 grudnia 2024 roku. Ponadto, KIS stwierdziła, że zgodnie z art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT zobowiązanie do zwiększenia zatrudnienia będzie ciążyło na spółce od drugiego roku podatkowego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA