REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedłużony rok obrotowy wpływa na warunki zatrudnienia dla estońskiego CIT?

spółka, biznes
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą i wybierający przedłużony rok obrotowy mogą odroczyć obowiązek zatrudnienia pracowników, aby spełnić warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.

Przedłużony rok obrotowy a estoński CIT 

Wnioskodawcą jest spółka, która została założona w drugiej połowie roku kalendarzowego. W związku z tym, spółka zdecydowała się na tzw. przedłużony rok obrotowy, co oznacza, że pierwszy rok podatkowy będzie trwał dłużej niż standardowy rok kalendarzowy – aż do 31 grudnia 2024 roku. Wnioskodawca nie planuje zatrudnienia jakichkolwiek pracowników – ani na umowę o pracę, ani na inne umowy cywilnoprawne – aż do końca 2024 roku. Natomiast od 2025 roku spółka ma zamiar stopniowo zwiększać zatrudnienie, dodając co najmniej jeden pełny etat rocznie.

REKLAMA

Pytanie wnioskodawcy dotyczyło tego, czy w obliczu wybranego przedłużonego roku obrotowego i braku planów zatrudnienia pracowników do końca 2024 roku, spółka nadal może korzystać z preferencyjnego opodatkowania ryczałtem. Spółka jest zdania, że zgodnie z art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, w pierwszym roku działalności oraz w dwóch następujących po nim latach podatkowych, nie musi spełniać warunku zatrudnienia co najmniej trzech pracowników. Wnioskodawca planował rozpocząć zatrudnianie pracowników dopiero od 2025 roku, stopniowo zwiększając zatrudnienie rok do roku.

KIS: estoński CIT umożliwia odroczenie zatrudnienia w nowo założonych spółkach

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że spółka jako podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą, mogła skorzystać z pewnych udogodnień przewidzianych w ustawie o CIT. Warunek zatrudnienia określony w art. 28j ust. 1 pkt 3 nie dotyczył roku rozpoczęcia działalności oraz dwóch kolejnych lat podatkowych. KIS podkreśliła, że w przypadku spółki, pierwszy rok podatkowy został przedłużony do końca 2024 roku ze względu na późniejsze rozpoczęcie działalności. W związku z tym, w pierwszym roku podatkowym nie obowiązywał warunek zatrudnienia pracowników.

Dodatkowo, organ zaznaczył, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, rok obrotowy to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Wnioskodawca, który rozpoczął działalność w drugiej połowie roku, wybrał opcję przedłużonego roku obrotowego, który zakończy się 31 grudnia 2024 roku. Ponadto, KIS stwierdziła, że zgodnie z art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT zobowiązanie do zwiększenia zatrudnienia będzie ciążyło na spółce od drugiego roku podatkowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.626.2023.2.JG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA