REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy placówka edukacyjna online objęta systemem oświaty może skorzystać ze zwolnienia z VAT?

korepetycje online
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że świadczenie korepetycji online, po uzyskaniu statusu jednostki objętej systemem oświaty, uprawnia do zastosowania zwolnienia z podatku VAT.

Placówka edukacyjna online a zwolnienie z VAT 

Wnioskodawcą jest spółka, która obecnie prowadzi działalność szkoleniową i edukacyjną w zakresie korepetycji. Spółka zamierza założyć placówkę niepubliczną, która po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego będzie jednostką objętą systemem oświaty. Placówka będzie świadczyć usługi edukacyjne w zakresie korepetycji online z różnych przedmiotów, takich jak nauki ścisłe, nauki humanistyczne, języki obce i nauki przyrodnicze. Wszystkie zajęcia będą realizowane w głównej mierze w formie online, co oznacza, że zainteresowani będą uczestniczyć w korepetycjach zdalnie.

REKLAMA

Spółka zadała pytanie KIS czy korepetycje online są zwolnione z VAT. Spółka jest zdania, że przysługuje jej zwolnienie z opodatkowania.

KIS: korepetycje online w jednostkach oświaty zwolnione z VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. KIS uznała, że świadczenie korepetycji online, po uzyskaniu statusu jednostki objętej systemem oświaty uprawnia do zastosowania zwolnienia z zapłaty VAT. Organ wyjaśnił, że opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. KIS podkreśliła, że w przypadku placówek edukacyjnych objętych systemem oświaty, takich jak szkoły publiczne lub niepubliczne, usługi edukacyjne oraz dostawy towarów z nimi związane mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT. Organ podkreślił, że placówki edukacyjne są zwolnione z podatku VAT w zakresie świadczonych usług edukacyjnych i dostaw towarów ściśle z nimi związanych.

KIS stwierdziła, że uzyskanie statusu przez spółkę jako jednostki objętej systemem oświaty, pozwala na korzystanie ze zwolnienia z VAT na zasadach określonych w ustawie prawo oświatowe. Ponadto, organ podkreślił, że świadczenie korepetycje online, obejmujące naukę różnych przedmiotów, które są skierowane do uczniów zarówno z podstawówki, jak i z liceum lub technikum, należy uznać za usługi edukacyjne, a także dostawy towarów z nimi związane.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.51.2023.1.KS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA