REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy korepetycje z matematyki i fizyki są zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi korepetycji mogą być zwolnione z VAT, jeśli nauczyciel ma odpowiednie wykształcenie w tej dziedzinie. 

Czy niedopełnienie formalności bankowych może prowadzić do opodatkowania otrzymanej darowizny?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił w swojej interpretacji, że brak udokumentowania przelewu darowizny na rachunek bankowy zgodnie z wymogami ustawy o podatku od spadków i darowizn pociąga za sobą konieczność opodatkowania darowizny, nawet jeżeli strony potwierdzają jej przekazanie.

Czy kserokopie dokumentów podlegają VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) organy samorządu terytorialnego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku wykonywania czynności związanych z administracją samorządową. 

Czy usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy weterynarii korzystają ze zwolnienia VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy weterynarii stanowią usługi w zakresie kształcenia zawodowego, prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, a tym samym spełniają warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od VAT zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Czy kary umowne za niewykonanie umowy mogą stanowić koszt podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kary umowne ponoszone przez spółkę za niewykonanie umowy sprzedaży drewna mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jakie warunki należy spełnić aby odliczyć wydatki na zabytkową nieruchomość od podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odrzuciła możliwość odliczenia wydatków na prace konserwatorskie od podstawy opodatkowania przez wnioskodawcę, ponieważ rozpoczął on prace bez wymaganego pozwolenia konserwatora zabytków oraz faktury wystawione były przez podatników zwolnionych z VAT, a także próbował odliczyć koszty w roku podatkowym wcześniejszym niż rok, w którym wydatki faktycznie poniesiono.

Czy usługi nauczania języka polskiego dla obcokrajowców są zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nauczania języka polskiego jako języka obcego dla cudzoziemców, świadczone zarówno stacjonarnie, jak i online, podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Jak rozliczyć dofinansowanie dla bezrobotnego na prowadzenie działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki na zakup wyposażenia, finansowane dofinansowaniem z urzędu pracy, kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów, natomiast wydatek na spawarkę światłowodową jest traktowany jako środek trwały podlegający amortyzacji, natomiast całość dofinansowania jest zwolniona z opodatkowania.

REKLAMA

Czy można dobrowolnie zrezygnować z ulgi dla młodych podczas składania zeznania rocznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że podatnik nie ma możliwości wyboru pomiędzy zastosowaniem "ulgi dla młodych", a rozliczeniem na zasadach ogólnych w swoim zeznaniu rocznym, ponieważ przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tworzą zamknięty system, który wyklucza arbitralne decyzje o wyborze metody opodatkowania dla poszczególnych przychodów.

Czy sprzedaż pączków w punkcie gastronomicznym podlega opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 3%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że działalność polegająca na produkcji i sprzedaży pączków w punkcie gastronomicznym kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem w wysokości 3% zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Czy dostawy mediów przez wspólnotę mieszkaniową podlegają opodatkowaniu VAT oraz wliczają się do limitu obrotu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że pobierane przez wspólnotę mieszkaniową zaliczki od członków wspólnoty na poczet dostawy mediów zużywanych przez indywidualnych członków wspólnoty oraz rozliczenie kosztów mediów, dotyczących wyłącznie lokali mieszkalnych nie podlegają wliczeniu do limitu obrotu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Czy wydatki na event ESG można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na organizację eventu promującego usługi ESG mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Czy usługi świadczone na rzecz greckiego kontrahenta podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi świadczone na rzecz greckiego kontrahenta, będącego czynnym płatnikiem VAT UE, nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Obowiązek podatkowy przechodzi na greckiego kontrahenta, a usługa opodatkowana jest w miejscu jego siedziby – tj. w Grecji.

Czy zakup owoców i warzyw dla pracowników to koszt uzyskania przychodu według CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup owoców i warzyw dla pracowników i współpracowników spółki może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w CIT.

Czy błędny NIP na fakturze wyklucza prawo do odliczenia VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że błędny numer NIP na fakturze nie uniemożliwia odliczenia podatku VAT naliczonego, o ile spełnione są pozostałe formalne warunki odliczenia, a transakcja jest prawidłowo udokumentowana i odzwierciedla rzeczywiste zdarzenie gospodarcze.

Czy inżynier elektronik może uwzględnić podwyższone koszty uzyskania przychodów z pracy twórczej w rozliczeniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że inżynier elektronik może zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów z pracy twórczej w swoim rozliczeniu podatkowym, która podlega ochronie prawem autorskim.

Czy usługi z zakresu przeszczepu włosów są zwolnione od VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi z zakresu transplantacji włosów, w tym leczenie łysienia świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą podlegają zwolnieniu od VAT jako usługi opieki medycznej służącej profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy spotkania integracyjne stanowią opodatkowany przychód pracowników?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że udział pracowników w firmowych spotkaniach integracyjnych nie stanowi dla nich przychodu podlegającego opodatkowaniu, gdyż głównym celem tych spotkań jest motywacja do pracy oraz zwiększenie lojalności i wydajności zespołu, a nie przysporzenie majątkowe.

Czy „rabaty pośrednie” wpływają na obowiązek obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że otrzymanie środków pieniężnych przez spółkę od dostawców zagranicznych w ramach modelu transgranicznego nie będzie wywoływać dla spółki skutków w podatku VAT, w szczególności spółka nie będzie zobowiązana do obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego w związku z otrzymanymi „rabatami pośrednimi”.

Czy zakup okularów biurowych może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup specjalnych okularów biurowych przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą nie może być zaliczony do podatkowych kosztów uzyskania przychodu oraz nie można odliczyć VAT-u z faktury dotyczącej tego zakupu.

Czy ryczałtowe refundacje związane z pracą zdalną podlegają opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymane przez pracowników świadczenia związane z pracą zdalną, takie jak ryczałtowe refundacje za internet czy energię elektryczną, nie są traktowane jako przychód pracownika i nie podlegają opodatkowaniu.

Czy hodowla i chów młodych kur ogólnoużytkowych kwalifikuje się jako dział specjalny produkcji rolnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że działalność hodowli kurcząt ogólnoużytkowych spełnia kryteria działu specjalnego produkcji rolnej.

Czy przekazanie przedsiębiorstwa w darowiźnie podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację w kwestii opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa, wyjaśniając, że darczyńca nie będzie musiał płacić podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z przekazaniem swojej firmy w formie darowizny.

Czy matka samotnie wychowująca dzieci może skorzystać z ulgi prorodzinnej w całości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej w całości przez matkę trójki małoletnich dzieci, w stosunku do których sprawuje ona władzę rodzicielską oraz faktyczną pieczę nad nimi, ich potrzebami i wychowaniem.

Czy escape roomy to środki trwałe i czy wydatki na ich utrzymanie stanowią koszty podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że escape roomy nie kwalifikują się jako środki trwałe, natomiast wydatki na ich tworzenie i utrzymanie są kosztami podatkowymi, które można potrącić w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody uzyskiwane z prowadzenia kwiaciarni?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskiwane z prowadzenia kwiaciarni jako jednoosobowej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3%.

Czy opłata za stołówkę zakładową to koszt uzyskania przychodów dla spółki?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki związane z opłatą operatorską zostały uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ przyczyniły się do poprawy atmosfery pracy i zwiększenia efektywności pracowników, co ma wpływ na osiągnięcie większych przychodów przez spółkę.

Kiedy rozpoznać przychód z pakietów usług dla automatyki przemysłowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychód z tytułu sprzedaży pakietów usług powinien być rozpoznany w momencie wystawienia faktury za zakupiony pakiet lub w momencie uregulowania płatności przez klienta przed datą wystawienia faktury.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z opracowywania scenariuszy seriali oraz produkcji filmów i nagrań wideo?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatniczka świadcząca usługi opracowywania scenariuszy seriali oraz produkcji filmów i nagrań wideo może opodatkować uzyskiwane przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawek 15%, oraz 8,5% w zależności od rodzaju świadczonej usługi.

Jak prawidłowo rozliczyć koszty bezterminowych aprobat i certyfikatów w spółce produkującej materiały budowlane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że koszty związane z uzyskaniem bezterminowych aprobat, ocen technicznych oraz certyfikatów mogą być zaliczone do kosztów w momencie ich faktycznego poniesienia.

Czy organizacja konferencji medycznych uprawnia do zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka organizująca kongresy, konferencje i seminaria medyczne może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.

Czy wynagrodzenie konsultantki otrzymywane z organizacji międzynarodowej podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że otrzymane przez konsultantkę krajową wynagrodzenie finansowane z budżetu organizacji międzynarodowej udzielającej bezzwrotnej pomocy, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT.

Czy darowizny na rzecz klubów piłkarskich są zwolnione z CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dokonane przez spółkę darowizny na rzecz innych klubów piłkarskich nie spełniają bezpośrednio celów statutowych klubów sportowych związanych ze szkoleniem i współzawodnictwem dzieci i młodzieży, co skutkuje brakiem podstaw do zwolnienia z opodatkowania CIT.

Czy usługi masażu leczniczego mogą być zwolnione z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego, spełniające kryteria opieki medycznej i świadczone przez osoby z kwalifikacjami technika masażysty, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Czy można opodatkować przychody ze sprzedaży praw autorskich podatkiem liniowym?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że polski rezydent podatkowy może opodatkować przychody uzyskane ze sprzedaży praw autorskich do projektów wentylatorów sufitowych podatkiem liniowym, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Czy za usługę zagranicznego dostawcy bank musi płacić podatek u źródła?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wypłata wynagrodzenia za świadczenie usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła zgodnie z przepisami ustawy o CIT, ponieważ usługa nie mieści się w kategoriach przychodów, które są wyraźnie objęte podatkiem, ani nie spełnia kryteriów innych usług podlegających opodatkowaniu.

Czy korepetycje z matematyki i fizyki są zwolnione z VAT po przekroczeniu wartości sprzedaży 200 000 zł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z fizyki prowadzone przez magistra fizyki korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, podczas gdy korepetycje z matematyki - nie.

Kiedy powstaje przychód z opłaty za nielegalny pobór energii cieplnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że opłata za nielegalny pobór energii cieplnej powinna być rozpoznawana jako przychód kasowy, czyli w momencie otrzymania zapłaty.

Czy można kontynuować amortyzację otrzymanych w darowiźnie środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były przez darczyńcę wprowadzone do ewidencji oraz amortyzowane zgodnie z ustawą o PIT.

Czy mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z analizy porównawczej i zgodności w dokumentacji cen transferowych?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka może sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych bez konieczności przeprowadzania analizy porównawczej ani analizy zgodności, z uwagi na jej status mikroprzedsiębiorcy oraz przepisy ułatwiające podmiotom spełnianie obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych.

Czy brak faktury VAT uniemożliwia skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że brak faktury VAT nie pozwala na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, mimo poniesionych i udokumentowanych wydatków związanych z projektem. Konieczność posiadania faktury VAT wynika wprost z art. 26h ust. 3 w zw. z art. 26h ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy sprzedaż nieruchomości po zniesieniu współwłasności powoduje konieczność zapłaty podatku PIT? Jaka jest różnica pomiędzy zwolnieniem z opodatkowania, a brakiem obowiązku zapłaty podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawczynię nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że zbycie następuje po upływie pięcioletniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Czy wykupione pojazdy leasingowe mogą być uznane za używane środki trwałe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka nie może zastosować indywidualnej stawki amortyzacji w stosunku do pojazdów, ponieważ były one używane przez podmioty niezwiązane z jej własną działalnością gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcy przed ich wykupieniem.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług administracyjnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi administracyjne świadczone dla firmy budowlanej (PKWiU 82.11.10.0) mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, według stawi 8,5%.

Czy zdigitalizowane faktury pozwalają na odliczenie VAT w świetle polskiego prawa podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że archiwizowanie papierowych dokumentów księgowych wyłącznie w formie elektronicznej jest dopuszczalne, a odliczenie podatku VAT od zakupu, który jest udokumentowany jedynie zdigitalizowaną kopią, jest zgodne z przepisami prawa.

Czy lekarz specjalista może skorzystać z opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, który zmienił formę zatrudnienia i zakres obowiązków, wciąż może opodatkować swoje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w roku podatkowym 2023.

Czy przychody wspólnoty mieszkaniowej z wynajmu lokali użytkowych i miejsc postojowych podlegają opodatkowaniu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  dochody z najmu lokali mieszkalnych mogą być zwolnione z podatku, jeśli są przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Organ podkreślił, że dochody z najmu lokali użytkowych oraz od osób prowadzących działalność gospodarczą, które są właścicielami lokali mieszkalnych, nie podlegają zwolnieniu i muszą być opodatkowane.

Czy wydatki na transport pracowników za granicę są opodatkowane estońskim CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki związane z transportem pracowników oraz używane do tego celu samochody nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, gdyż są one wyłącznie wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej.

Czy przedszkola i żłobki mogą być opodatkowane ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedszkola i żłobki prowadzone jako jednoosobowa działalność gospodarcza mogą być opodatkowane ryczałtem, pod pewnymi warunkami i zastosowaniem odpowiedniej stawki oraz złożeniem oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania.

Czy wynagrodzenie otrzymane za zrzeczenie się dożywotniej służebności mieszkania podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie otrzymane za zrzeczenie się dożywotniej służebności mieszkania stanowi przysporzenie majątkowe i podlega opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł.

REKLAMA