REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedszkola i żłobki mogą być opodatkowane ryczałtem?

przedszkole

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedszkola i żłobki prowadzone jako jednoosobowa działalność gospodarcza mogą być opodatkowane ryczałtem, pod pewnymi warunkami i zastosowaniem odpowiedniej stawki oraz złożeniem oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania.

Działalność gospodarcza, która obejmuje niepubliczne przedszkole i dwa niepubliczne żłobki

Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą, obejmującą niepubliczne przedszkole i dwa niepubliczne żłobki. Działalność ta była rozliczana na zasadach podatku liniowego. Wnioskodawca, planując zmiany w roku 2024, zastanawiał się nad możliwością zastosowania ryczałtu w wysokości 8,5% jako formy opodatkowania przychodów z oferowanych usług.

REKLAMA

Podatnik zadał pytanie, czy jego działalności - przedszkole i żłobki - mogą być opodatkowane formą ryczałtu oraz czy dotacje otrzymywane z urzędu miasta będą podlegać opodatkowaniu.

Mężczyzna był przekonany, że jego działalności kwalifikują się do opodatkowania ryczałtem, o ile nie przekroczy przychodu 2 mln euro w roku 2022. Uznał również, że dotacje powinny być traktowane jako przychód zwolniony od podatku dochodowego, z wyjątkiem dotacji przeznaczonych na wynagrodzenie dyrektora przedszkola.

Możliwe jest opodatkowanie przychodów z działalności edukacyjnej w formie ryczałtu

REKLAMA

Dyrektor KIS odpowiedział, że możliwe jest opodatkowanie przychodów z działalności edukacyjnej formą ryczałtu, pod warunkiem złożenia odpowiedniego oświadczenia. Dotacje otrzymane przez wnioskodawcę także zostały uznane za przychód podlegający opodatkowaniu, chyba że są zwolnione na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Organ podatkowy, w swoim uzasadnieniu, odwołał się do obowiązujących przepisów prawnych, wskazując, że wysokość stawek ryczałtu jest zależna od rodzaju prowadzonej działalności oraz klasyfikacji PKWiU. Zaznaczył również, że o wyborze formy opodatkowania decyduje sam podatnik, który musi złożyć stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawki ryczałtu od przychodów

Dyrektor KIS odniósł się do stawek, któe powinien zastosować wnioskodawca.

REKLAMA

"Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od dotacji otrzymanej na prowadzenie przedszkola – na podstawie powołanej ustawy o finansowaniu zadań oświatowych – w części, w jakiej dotacja ta nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w związku z art. 21 ust. 1 pkt 129 i art. 21 ust. 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. w przypadku, gdy dotacja ta jest przeznaczona na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tą działalność), wynosi 3% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W odniesieniu do pozostałych przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia przedszkola – PKWiU 85.10.10, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, stawka podatku wynosi 8,5%.

Z kolei w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia obu żłobków – PKWiU 88.91.11, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, stawka podatku wynosi 8,5%.

Natomiast, otrzymane dotacje z jednostki samorządu terytorialnego (w rozumieniu przepisów o finansach publicznych) na dofinansowanie działalności tych placówek, będą objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w związku z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał organ.

Ocena stanowiska

Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej jest zgodne z aktualnymi przepisami prawa, szczegółowo odnosząc się do aspektów, takich jak rodzaj działalności, klasyfikacja PKWiU czy wymogi formalne związane z wyborem opodatkowania ryczałtem. Organ podatkowy wyraźnie wskazał także, które elementy przychodu są opodatkowane, a które mogą być zwolnione, co wydaje się być wyczerpującą i jasną odpowiedzią na pytania wnioskodawcy.

Źródło: Ocena skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ... - Interpretacja - 0112-KDSL1-1.4011.287.2023.3.DS 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA