Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z opracowywania scenariuszy seriali oraz produkcji filmów i nagrań wideo?
REKLAMA
REKLAMA
Stawka ryczałtu dla świadczonych usług
Wnioskodawczyni prowadzi firmę, której przedmiotem jest działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych (PKD 59.11.Z), działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi (PKD 59.12.Z), działalność w zakresie usług nagrań dźwiękowych i muzycznych (PKD 59.20) oraz usługi wspomagające wystawianie przedstawień artystycznych (PKD 90.02). Kobieta jest rezydentem podatkowym w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Podatniczka zawarła umowę, której przedmiotem jest wykonanie osobiście dzieła w taki sposób, aby na jego podstawie zamawiający mógł wykonać audycję telewizyjną (PKWiU 90.02.11.0, 90.02.19.9, 90.03.12.0) - "usługa 1". Ponadto, zawarła drugą umowę, której przedmiotem jest nadzorowanie realizacji wszystkich audycji telewizyjnych na każdym etapie ich realizacji od etapu preprodukcji przez etap produkcji i postprodukcji (PKWiU 59.11.11.0, 59.11.13.0) - "usługa 2". Od stycznia 2022 r. podatniczka stosuje ryczałt od przychodów ewidencjonowanych do opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności.
REKLAMA
W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, jaką stawkę ryczałtu powinna zastosować do przychodów, jakie uzyska ze świadczenia ww. usług.
Podatniczka była zdania, że w przypadku usług określonych jako "usługa 1" powinna zastosować stawkę ryczałtu w wysokości 15%, a w przypadku usług określonych jako "usługa 2" stawkę ryczałtu w wysokości 8,5%.
KIS: prawidłowe stawki ryczałtu wynoszą 15% oraz 8,5%
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wnioskodawczyni może zastosować stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszące 15% dla "usługi 1" i 8,5% dla "usługi 2".
REKLAMA
Organ podatkowy wskazał, że stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: "ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90)". Mając na uwadze powyższe, KIS przyjęła, że usługi świadczone przez wnioskodawczynię "usługa1" jako osobę opracowującą scenariusz odcinków serialu, należy zakwalifikować do klasyfikacji PKWiU 90, tym samym będą one objęte stawką 15% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
"Przenosząc powołane przepisy na grunt niniejszej sprawy, stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej Usługi1 sklasyfikowanej według PKWiU pod symbolami 90.02.11.0, 90.02.19.9 i 90.03.12.0 były i są opodatkowane, w latach podatkowych, których dotyczy wniosek, stawką 15% określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" - stwierdził organ.
REKLAMA
W przypadku usług związanych z organizacją produkcji i nadzorem, gdzie wprost w umowie podkreślono, że nie obejmują one usług reżyserskich i podobnych, w skład której to usługi wchodzi wiele bardzo zróżnicowanych świadczeń, mających jeden wspólny cel: efektywną organizację oraz przeprowadzenie obsługi produkcji filmowej realizowanej przez zleceniodawcę – usługę taką należy zakwalifikować jako usługę związaną z produkcją filmów i nagrań wideo sklasyfikowaną według PKWiU 59.11.13.0. Tym samym, usługa ta będzie podlegała ryczałtowi w stawce 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy przewidzianej dla wszelkich usług, niewymienionych w punktach szczególnych tego przepisu.
"Natomiast przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej Usługi2 sklasyfikowanej według PKWiU pod symbolami 59.11.11.0 i 59.11.13.0 były i są opodatkowane, w latach podatkowych, których dotyczy wniosek, stawką 8,5% określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.