REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług administracyjnych?

biuro komputer
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi administracyjne świadczone dla firmy budowlanej (PKWiU 82.11.10.0) mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, według stawi 8,5%.

Świadczenie usług administracyjnych a ryczałt

Wnioskodawczyni prowadzi indywidualną działalność gospodarczą od lutego 2022 roku, opodatkowaną w formie ryczałtu. Specjalizuje się w usługach tłumaczeniowych oraz udziela korepetycji, gdzie nie ma wątpliwości co do stawki ryczałtowej. Jednakże ma pewne niepewności dotyczące świadczonych przez siebie usług administracyjnych na rzecz firmy budowlanej. Usługi te obejmują aktualizowanie i archiwizowanie dokumentacji, zarządzanie kalendarzem spotkań oraz inne codzienne zadania administracyjne. W opisie stanu faktycznego kobieta podała, że przedmiotowe usługi administracyjne są klasyfikowane pod symbolem PKWiU 82.11.10.0 - "Usługi związane z administracyjną obsługą biura".

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w jaki sposób zastosować przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w kontekście świadczonych przez nią usług administracyjnych.

Kobieta była zdania, że świadczone przez nią usługi administracyjne mogą być objęte stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatniczka argumentowała, że w myśl ww. artykułu usługi, które nie są objęte inną stawką wymienioną w art. 12 tej ustawy, mogą być opodatkowane stawką w wysokości 8,5%. Ponadto, uważała, że z opisu świadczonych przez nią usług administracyjnych nie wynika, aby były one objęte inną stawką ryczałtu lub były wyłączone z opodatkowania.

KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 8,5%

Dyrektor KIS w swojej interpretacji zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni i potwierdził, że świadczone przez nią usługi administracyjne mogą być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 8,5%. 

REKLAMA

KIS szczegółowo analizowała przepisy prawa, wskazując na stosowne przepisy z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podkreślając, że działalność podatniczki kwalifikuje się jako pozarolnicza działalność gospodarcza i może być opodatkowana na zasadach określonych dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzasadnienie interpretacji zawiera odniesienia do konkretnych przepisów prawnych, które składają się na całość argumentacji i prowadzą do konkluzji, że wnioskodawczyni ma prawo do opodatkowania swoich przychodów ze świadczonych usług administracyjnych stawką ryczałtową 8,5%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług administracyjnych sklasyfikowany wg symbolu PKWiU 82.11.10.0  tj. usługi związane z administracyjną obsługą biura może Pani opodatkować 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.555.2022.2.MW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA