Czy błędny NIP na fakturze wyklucza prawo do odliczenia VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Faktura z błędnym numerem NIP a odliczenie VAT
Wnioskodawca, prowadzący działalność w Polsce jako oddział zagranicznej spółki, zajmuje się realizacją robót budowlanych, głównie wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Jako czynny podatnik VAT posiada dwa numery NIP. Pierwszy numer jest używany dla celów podatku CIT i VAT, podczas gdy drugi używany jest do rozliczeń w charakterze płatnika PIT i składek ZUS. Na wczesnym etapie działalności oddziału, doszło do nieporozumienia. Wielu kontrahentów, w tym firma leasingowa, stosowało nieprawidłowy numer NIP (ten przypisany do obowiązków płatnika PIT i ZUS) na wystawianych fakturach. Właśnie tego numeru użyła firma leasingowa w umowie leasingowej, a następnie na swoich fakturach. Mimo wielokrotnych próśb i monitów ze strony wnioskodawcy firma leasingowa nie zaktualizowała numeru NIP na fakturach, tak by odpowiadał on numerowi przypisanemu do celów CIT i VAT, widocznemu na białej liście.
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu otrzymywanych faktur z błędnym numerem NIP.
Podatnik był zdania, że nawet jeśli na fakturze występuje błędny numer NIP, ale odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze oraz oddział jako rzeczywistego nabywcę usługi leasingu, to powinien on mieć prawo do odliczenia VAT.
Prawo do odliczenia podatku VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS powołując się na przepisy ustawy o VAT, stwierdził, że błędny numer NIP na fakturze nie wyklucza prawa do odliczenia VAT, o ile faktura odzwierciedla rzeczywiste zdarzenie gospodarcze i jest związana z czynnościami opodatkowanymi.
Organ podatkowy podkreślił, że kluczowe jest, aby podatnik był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, a towary i usługi, które nabył, były wykorzystywane do czynności opodatkowanych. KIS wyjaśniła, że możliwe jest skorygowanie błędów w numerze NIP za pomocą noty korygującej, ale wymaga to akceptacji wystawcy faktury. Organ zwrócił uwagę również, że ważne jest, aby faktura zawierała dokładne dane nabywcy oraz sprzedawcy, a błędny numer NIP nie powinien wpływać na prawidłowość transakcji, o ile dokumentuje rzeczywiste zdarzenie gospodarcze.
"Wobec powyższego stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy faktury zawierają jedynie błędny numer NIP i jeżeli na podstawie posiadanych faktur jest możliwa identyfikacja Państwa jako nabywcy, to mają Państwo prawo do odliczenia z tych faktur podatku naliczonego związanego wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi Spółki. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowych faktur przysługuje na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń określonych w art. 86a ustawy, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.