REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie warunki należy spełnić aby odliczyć wydatki na zabytkową nieruchomość od podatku?

ulga na zabytki, odliczenie podatku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odrzuciła możliwość odliczenia wydatków na prace konserwatorskie od podstawy opodatkowania przez wnioskodawcę, ponieważ rozpoczął on prace bez wymaganego pozwolenia konserwatora zabytków oraz faktury wystawione były przez podatników zwolnionych z VAT, a także próbował odliczyć koszty w roku podatkowym wcześniejszym niż rok, w którym wydatki faktycznie poniesiono.

Odliczenie wydatków na zabytkową nieruchomość a ulga podatkowa

Wnioskodawcą jest mężczyzną, który nabył udział w zabytkowej nieruchomości rolnej. Zakup odbył się na podstawie decyzji wpisującej nieruchomość do rejestru zabytków. Nieruchomość jest uważana za zabytek zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wnioskodawca poniósł znaczne wydatki w wyniku zakupu nieruchomości, prac konserwatorskich, restauratorskich oraz budowlanych, które przeprowadził. Mężczyzna zadał pytanie KIS czy może odliczyć wydatki na zakup zabytkowej nieruchomości, które wynoszą 1 515 000 złotych, korzystając z ulgi na zabytki w maksymalnej kwocie 500 000 złotych, przy założeniu, że limit odliczenia na wszystkie inwestycje z tego tytułu nie przekroczy wskazanej kwoty. Wnioskodawca jest zdania, że może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę 500 000. 

REKLAMA

KIS: nieprawidłowości w dokumentacji przekreślają odliczenia podatkowe 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było błędne. W opinii organu podatkowego wnioskodawca nie spełnił wszystkich warunków określonych w przepisach dotyczących ulgi na zabytki, które pozwalają na odliczenie określonych wydatków od podstawy opodatkowania. Po pierwsze, KIS przyznała, że aby móc skorzystać z ulgi, konieczne jest posiadanie pozwolenia wydanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. W przypadku wnioskodawcy, który rozpoczął remont konstrukcji wiaty, nie miał wtedy takiego pozwolenia, a jedynie złożył wniosek, który został rozpatrzony dopiero rok później. Brak pozwolenia w momencie poniesienia pierwszego wydatku na prace konserwatorskie stanowił podstawę do odrzucenia odliczenia. Ponadto organ podkreślił, że faktura dokumentująca poniesienie wydatku na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane powinna być wystawiona przez podatnika podatku VAT, który nie korzysta ze zwolnienia z podatku. KIS zaznaczyła, że w przypadku, gdy faktury wystawione były przez podatników korzystających ze zwolnienia z podatku VAT, odliczenie również było niemożliwe.

Organ podkreślił, że wydatki nie spełniały wymogu odliczenia w roku poniesienia, ponieważ wnioskodawca faktycznie poniósł wydatki w bieżącym roku, natomiast próbował odliczyć je w zeznaniu podatkowym za rok wcześniejszy. KIS wyjaśniła, że w polskim systemie podatkowym, ogólna zasada dotycząca odliczeń polega na tym, że wydatki powinny być odliczone w roku, w którym faktycznie zostały poniesione.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-1.4011.196.2023.5.AM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA