REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wydatek na pakiet konferencyjny dla prezesa spółki stanowi ukryty zysk?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podstawę opodatkowania w zakresie ukrytych zysków ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia, dokonania wypłaty lub wydatku.

Czy Miastu przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT przy towarów, usług i robót budowlanych lokali mieszkalnych, przeznaczonych dla obywateli Ukrainy?

Dyrektor KIS potwierdził brak prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu związanego z przygotowaniem lokali mieszkalnych dla obywateli Ukrainy. 

Może podatnik odliczyć od podatku dochodowego wpłatę na IKZE zaksięgowaną w kolejnym roku?

Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną w zakresie możliwości odliczenia wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) od podatku dochodowego - potwierdził, że termin dotyczy dokonania wpłaty, a nie zaksięgowania jej odbioru. Jeśli podatnik, który dokonał wpłaty na IKZE w ostatnim dniu roku, ale została zaksięgowana w kolejnym roku, może skorzystać z ulgi podatkowej - wpłata może zostać odliczona od dochodu za rok, w którym została zlecona.

Czy można opodatkować przychody z działalności spółki cywilnej w formie ryczałtu?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość opodatkowania działalności w formie spółki cywilnej ryczałtem ewidencjonowanym.

REKLAMA

Czy SPZOZ ma prawo do odzyskania podatku naliczonego w ramach projektu współfinansowanego przez UE?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nie ma prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Czy przekazanie samochodu bratu w formie darowizny jest zwolnione z PIT?

Podatnik, który wykupił samochód w ramach umowy leasingowej, zastanawiał się nad przekazaniem go bratu w formie darowizny. W związku z tym, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o interpretację podatkową w tej sprawie. Według odpowiedzi KIS, przekazanie samochodu w formie darowizny będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wartość nominalna zgromadzonych środków pieniężnych może być uwzględniona jako koszt podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wartość nominalna środków pieniężnych w ramach wkładu niepieniężnego (ZCP) jest uznawana za koszt uzyskania przychodu.

Czy wartość ustanowienia odrębnej własności lokalu może być uznana jako koszt uzyskania przychodu?

Dyrektor KIS potwierdził, że w świetle art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest wartość ustanowienia odrębnej własności lokalu, na którą składa się wartość zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego oraz koszty sporządzenia aktu dotyczącego przeniesienie własności i ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

REKLAMA

Czy firma ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego, zawartego w fakturach zakupu samochodów osobowych i pozostałych wydatków z nimi związanych, użytkowanych wyłącznie do działalności polegającej na ich odprzedaży?

Dyrektor KIS potwierdził, że istnieje możliwość odliczenia 100% podatku VAT z faktur dokumentujących wszelkie wydatki związane z przygotowaniem samochodu do sprzedaży. Jest tak w przypadku, jeśli wszelkie naprawy, czyszczenie czy inne zabiegi konserwujące pojazdów, są dokonywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i są niezbędne do utrzymania przedmiotowych pojazdów w stanie technicznym nadającym się do dalszej odsprzedaży.

Czy usługa budowy elementów turbin wiatrowych podlega opodatkowaniu ryczałtem 5,5%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji indywidualnej, wyjaśnia, że usługi związane z budową elektrowni wiatrowej podlegają różnym stawkom ryczałtu. Część budowlana opodatkowana jest ryczałtem w stawce 5,5%, natomiast inne usługi opodatkowane są stawką 8,5%. Według organu podatkowego działalność wnioskodawcy polegająca na przygotowaniu elementów wiatraka nie kwalifikuje się do niższej stawki i powinna być opodatkowana według stawki 8,5%.

Czy pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest zwolniona z podatku dochodowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zwolnienie z podatku dochodowego dla świadczeń pieniężnych wypłacanych na podstawie art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nie dotyczy wynagrodzenia za usługi świadczone na podstawie umów zawartych z jednostkami samorządu terytorialnego.

Czy można odliczyć wydatki na peruki dla dziecka w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni może odliczyć od podatku wydatki na zakup peruk (tzw. "systemów włosów") dla córki, w ramach ulgi rehabilitacyjnej zaliczając je jako rodzaj wydatku opisany w art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatnik, który zawarł małżeństwo, może nadal rozliczać się jako samotnie wychowujący rodzic?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że podatnik, który zawarł małżeństwo, nie może nadal rozliczać się jako samotnie wychowujący rodzic zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Związek małżeński wyklucza przyznanie statusu "osoby samotnie wychowującej dziecko" i skorzystanie z preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego na podstawie art. 6 ust 4c ustawy o PIT.

Jak zaskarżyć interpretację indywidualną?

Interpretacja indywidualna to narzędzie, które pozwala podatnikom uzyskać oficjalne stanowisko organu podatkowego na temat konkretnego zagadnienia podatkowego. Jednak co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z otrzymaną interpretacją? Poniżej znajdziesz kroki, które należy podjąć, aby zaskarżyć interpretację indywidualną.

Czy sprzedaż nieruchomości rolnej o powierzchni mniejszej niż 1 ha zwalnia z zapłaty PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakupiona działka rolna o powierzchni mniejszej niż 1 ha nie spełnia warunków do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy hodowla węży i jaszczurek podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że hodowla jaszczurek jest opodatkowana w zależności od powierzchni upraw, których wnioskodawca nie posiada, więc jego działalność nie podlega opodatkowaniu. Organ uznał ponadto, że hodowla węży, również jest zwolniona z zapłaty PIT, ponieważ nie spełnia wymogów przeznaczonych dla działów specjalnych produkcji rolnej.

Czy matka w przypadku rozwodu może rozliczyć ulgę prorodzinną w całości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że matka może rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT-37 na każde z dzieci w całości, tj. 100% za wszystkie miesiące roku 2022. Stan faktyczny, w którym matka jest głównym opiekunem dzieci, pełni wszystkie obowiązki związane z ich wychowaniem i zapewnia im potrzeby, uzasadnia takie rozliczenie.

Jak rozliczać przychody z aplikacji mobilnych w ryczałcie ewidencjonowanym?

Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą może rozliczać przychody z odblokowania funkcjonalności premium i udostępniania powierzchni reklamowej w aplikacjach mobilnych na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Według interpretacji, podatnik może zastosować stawki 12% i 8,5% odpowiednio do tych rodzajów przychodów. 

Czy hodowla i sprzedaż węży oraz jaszczurek prowadzona we własnej hodowli powinna być traktowana jako działalność rolnicza?

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż węży i jaszczurek prowadzona we własnej hodowli jest działalnością rolniczą i powinna być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych bez względu na osiągany dochód. 

Czy dochody z umów z instytucjami UE są zwolnione od podatku dochodowego w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że dochody uzyskane z instytucji Unii Europejskiej są zwolnione od podatku dochodowego na terenie Polski, jeśli spełniają warunki określone w rozporządzeniu nr 260/68.

Czy notariusz powinien pobrać PCC przy umowie cesji praw i obowiązków?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zawarcie umowy odpłatnej cesji praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej nie jest uznawana za umowę sprzedaży, więc nie mieści się w katalogu czynności cywilnoprawnych, zgodnie z ustawą o PCC.

Czy opłaty eksploatacyjne w umowie najmu stanowią podstawę opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że opłaty eksploatacyjne w umowach najmu mieszkania, nie stanowią przychodu dla wynajmującego i nie podlegają opodatkowaniu. Jedynie czynsz najmu jest uwzględniany przy rozliczeniach podatkowych. 

Czy podatnik będący nauczycielem spełnia warunki ulgi dla pracujących seniorów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej wyjaśnia kwestie związane z ulgą podatkową dla seniorów kontynuujących pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Czy emeryt może odliczyć od dochodów dobrowolną wpłatę na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że kwota przekazana przez emeryta dobrowolnie na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych stanowi składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT i może zostać odliczona od dochodów w zeznaniu podatkowym PIT-37 za 2022 rok.

Czy odnotowanie płatności dokonanej po godzinie 16:00 w dniu następnym przez kasjera na kasie fiskalnej jest prawidłowe?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zaewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej w terminie późniejszym w przypadku, kiedy nie ma możliwości zarejestrowania tej sprzedaży w dniu wpływu zapłaty na rachunek wnioskodawcy.

Czy opłaty parkingowe, pobierane za pomocą kasy samoobsługowej, są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził zwolnienie z ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dla pobieranych opłat parkingowych przy użyciu urządzenia samoobsługowego.

Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej generuje przychód podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, używanego w działalności gospodarczej. Według organu, z uwagi na spełnienie warunków z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, sprzedaż lokalu nie rodzi obowiązku podatkowego dla wnioskodawcy.

Czy obdarowany może kontynuować amortyzację otrzymanych w darowiźnie środków trwałych zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację dotyczącą kontynuacji amortyzacji środków trwałych otrzymanych w darowiźnie - według interpretacji jest możliwość uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych, jako kosztów podatkowych dla darowanych środków trwałych. 

Czy Instytut będzie mógł odliczyć VAT od zakupów w projekcie finansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawca nie będzie miał możliwości odliczenia podatku naliczonego, w związku z nabyciem towarów i usług, wykorzystywanych do realizacji projektu, ze względu na brak związku ponoszonych wydatków z działalnością opodatkowaną.

Czy sprzedawca może zmienić faktury z podatkiem VAT dla konsumenta na faktury z podatkiem VAT dla podatnika VAT UE?

Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana faktur wystawionych na konsumenta mającego siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, zaewidencjonowanych w kasie rejestrującej, opodatkowanych PTU = 23% - na faktury dla odbiorcy zarejestrowanego jako podatnik VAT UE z PTU = 0% nie jest możliwa. 

Czy można skorzystać z zwolnienia VAT dla przywożonych prywatnych pojazdów z Kataru do Polski?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawcy przysługuje zwolnienie od podatku VAT przemieszczenia mienia osobistego z kraju trzeciego do Polski.

Czy można odliczyć VAT z zakupu prezentów reklamowych? Czy prezenty nieodpłatne podlegają opodatkowaniu?

Dyrektor KIS potwierdził, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup Prezentów, które Spółka przekazuje następnie kontrahentom oraz, że w związku z przekazywaniem Prezentów kontrahentom, Spółka będzie miała obowiązek naliczenia podatku należnego z tytułu odpłatnej dostawy towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, z wyłączeniem Prezentów, których jednostkowa cena nabycia (o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT) nie przekracza 20 zł.

Czy zakup instalacji fotowoltaicznej dla przedszkola jest zwolniony z podatku?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że wydatki poniesione na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych nie mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie spełniają warunku niezbędności (do prowadzenia szkoły), o którym mowa w art. 21 ust. 7 pkt 1 ustawy.

Czy żłobki niepubliczne mogą być opodatkowane niższym podatkiem?

Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przychody z działalności żłobka mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%.

Czy kary umowne zasądzone za opóźnienie dewelopera podlegają opodatkowaniu?

 Zgodnie z przyjętym stanowiskiem przez KIS, przychód z tytułu zasądzenia kary umownej podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy należy opodatkować opłaty eksploatacyjne w najmie nieruchomości?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, jakie składniki przychodów z najmu lokali podlegają opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlega czynsz najmu natomiast koszty związane z eksploatacją lokali, takie jak opłaty za wodę, ciepło czy wywóz śmieci są z niego wyłączone.

Czy sprzedaż mieszkań w ramach działalności gospodarczej może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym 5,5%?

Czy spółka komunalna świadcząca usługi użyteczności publicznej jest podatnikiem CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że spółki komunalne, mimo swojego specyficznego charakteru, nie są zwolnione z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Niniejsza interpretacja ma istotne konsekwencje dla spółek komunalnych, które wykonują zadania użyteczności publicznej.

Czy umowa faktoringowa rodzi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa faktoringowa nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi domu, który nie jest jego właścicielem?

Krajowa informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że jeśli jedno z małżonków jest właścicielem osobno stanowiącego odrębność budynku, a wydatki na termomodernizację są ponoszone z majątku wspólnego małżonków, to nie zostają spełnione warunki określone w przepisach podatkowych, które umożliwiają skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej.

Czy fotograf może korzystać z karty podatkowej przy rozszerzeniu oferty usług?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) rozszerzenie oferty usług przez fotografa uprawnia do korzystania z karty podatkowej. 

Czy zbycie prawa do komórki lokatorskiej podlega opodatkowaniu PIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) osiągnięty przychód ze zbycia prawa użytkowania komórki lokatorskiej podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o PIT. 

Czy usługi świadczone przez podatnika na rzecz kontrahentów zagranicznych podlegają opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że jeżeli spółka świadczy usługi dla kontrahentów prowadzących działalność gospodarczą, których siedziby znajdują się poza terytorium Unii Europejskiej to świadczone usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Czy animator multimedialny może skorzystać z 8,5% stawki ryczałtu?

Animator multimedialny złożył wniosek o wydanie interpretacji do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), aby dowiedzieć się, jaką stawkę ryczałtu powinien zastosować do swojej działalności. Organ podatkowy odpowiedział, że w przypadku projektowania animacji multimedialnych zastosowanie ma stawka ryczałtu 8,5%.

Czy podatnik pracujący za granicą musi składać rozliczenia podatkowe w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odpowiedziała na pytanie zadane przez podatnika, wyjaśniając, że podatnik przebywający poza granicami kraju przez okres 244 dni oraz nie posiadający dochodu w Polsce, nie jest zobowiązany jest do składania rozliczeń podatkowych na terenie Polski.

Czy sposób wykazywania kosztów kwalifikowanych w deklaracji CIT BR w części w jakiej nie zostały sfinansowane przez instytucję zewnętrzną jest prawidłowy?

Ładowanie treści...

Czy można wysłać informacje PIT-11 bez numeru PESEL dla cudzoziemców z umowami zlecenia?

Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), płatnicy dokonujący świadczeń dla cudzoziemców są zobowiązani do przekazywania do urzędu skarbowego informacji o wysokości dochodu (PIT-11) do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Informacje te muszą być przekazywane drogą elektroniczną. Płatnicy są również zobowiązani do żądania od podatników podania identyfikatora podatkowego i podawania go organom podatkowym.

Czy wydatki związane z certyfikacją i oceną techniczną można jednorazowo zaliczyć do kosztów podatkowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość zaliczenia jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów wydatków za wydanie Certyfikatu/Atestu, posługiwanie się certyfikatem bądź za wydanie Krajowej Oceny Technicznej.

Czy Powiat może być zwolniony z podatku akcyzowego od zużycia wyprodukowanej energii w instalacjach fotowoltaicznych?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania zwolnienia z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od zużycia na własne potrzeby energii wytwarzanej w instalacjach fotowoltaicznych.

Czy wpłaty od użytkowników platform subskrypcyjnych są opodatkowane jako darowizny?

Zgodnie ze stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wpłaty otrzymywane przez twórców na platformach subskrypcyjnych podlegają podatkowi od spadków i darowizn. 

REKLAMA