REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy brytyjska spółka LLP dzierżawiąca grunty na terenie RP będzie podatnikiem CIT w Polsce?

CIT
CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że brytyjska spółka Limited Liability Partnership (LLP), prowadząca działalność dzierżawy gruntów na terenie RP, będzie traktowana jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w Polsce, opodatkowany od dochodów osiąganych na terytorium Polski z wydzierżawiania gruntów.

Uznanie brytyjskiej spółki LLP za podatnika CIT w Polsce

Wnioskodawcą jest spółka osobowa z ograniczoną odpowiedzialnością (ang. Limited Liability Partnership), utworzona i posiadająca siedzibę w Wielkiej Brytanii. Firma jest podmiotem transparentnym podatkowo tj. podmiotem, który zgodnie z prawem obowiązującym w kraju swojej siedziby nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osiąganych dochodów. Opodatkowaniu podlegają jego wspólnicy. Wspólnicy spółki nie są rezydentami podatkowymi w Polsce. Spółka nabywa w Polsce nieruchomości tj. działki gruntów. Następnie osiąga przychody z wydzierżawiania nabytych gruntów na rzecz firm. Spółka nie posiada w Polsce siedziby lub zarządu, jak również nie prowadzi działalności poprzez położony w Polsce zagraniczny zakład. Forma prawna firmy została kompleksowo uregulowana w brytyjskiej ustawie Limited Liability Partnerships Act 2000 (Chapter 12).

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zostało zadane pytanie, czy spółka prowadząca na terenie RP działalność w zakresie dzierżawy gruntów, będzie w Polsce traktowana jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowany od dochodów osiąganych na terytorium Polski z wydzierżawiania gruntów.

Zdaniem wnioskodawcy, spółka prowadząca w Polsce działalność w zakresie dzierżawy gruntów, będzie w Polsce traktowana jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowany w Polsce od dochodów osiąganych na terytorium Polski z wydzierżawiania gruntów.

KIS: brytyjska spółka LLP traktowana jako podatnik CIT w Polsce

Dyrektor KIS uznał, że brytyjska spółka LLP, która prowadzi działalność dzierżawy gruntów w Polsce, jest traktowana jako podatnik CIT w Polsce. Decyzja organu została podjęta po analizie ustawy o CIT, uwzględniając status prawny spółki LLP w świetle prawa brytyjskiego oraz przepisów prawa prywatnego międzynarodowego w Polsce. 

Głównym punktem analizy organu było ustalenie, czy spółka LLP jest uważana za „osobę prawną” w myśl polskiej ustawy o CIT. Na podstawie dokładnej analizy przepisów oraz specyfiki spółki LLP, organ podatkowy doszedł do wniosku, że jest ona osobą prawną w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy CIT. W związku z tym, dochody generowane przez taką spółkę z dzierżawy gruntów w Polsce podlegają opodatkowaniu CIT. Dyrektor KIS podkreślił, że kluczowe jest prawo Zjednoczonego Królestwa w określaniu statusu spółki jako osoby prawnej. Jeśli prawo kraju, w którym spółka ma siedzibę i została założona, uznaje ją za osobę prawną, taka klasyfikacja powinna być respektowana także w kontekście polskiej ustawy o CIT. Zgodnie z brytyjską ustawą LLPA, spółka LLP jest traktowana jako odrębna osoba prawna. Jej status prawny oraz brak wspólników odpowiadających za jej zobowiązania całym majątkiem wskazują na jej podobieństwo do polskich spółek kapitałowych. 

W konkluzji, KIS potwierdziła stanowisko wnioskodawcy, wskazując, że spółka LLP prowadząca działalność dzierżawy gruntów na terenie RP jest podatnikiem CIT w Polsce i podlega opodatkowaniu od dochodów osiągniętych na terenie kraju z tej działalności.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.446.2022.1.DP

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

    Czy usługi uczelni świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi uczelni publicznej, które spełniają definicję „usług kształcenia” świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne zwolnione są od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

    REKLAMA

    Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    REKLAMA

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA