REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy związek spółek wodnych może odliczyć VAT od zakupu ciągnika wykorzystywanego do celów statutowych?

maszyny rolnicze, traktor, ciągnik, podatek, pcc
maszyny rolnicze, traktor, ciągnik, podatek, pcc
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że związek spółek wodnych nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury zakupu ciągnika i osprzętu, ponieważ zakupy były związane z działalnością statutową zwolnioną z podatku VAT, a działalność związku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza generująca przychody opodatkowane VAT.

Zakup ciągnika a odliczenie VAT 

Wnioskodawcą jest związek spółek wodnych, który jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, natomiast nie prowadzi działalności w celu osiągnięcia zysku. Jego celem jest zaspokajanie potrzeb związanych z gospodarką wodną, taką jak konserwacja i melioracja urządzeń wodnych. Działalność związku jest uregulowana przepisami ustawy prawo wodne. Związek spółek wodnych ma statutowo zdefiniowane cele, w tym utrzymanie, eksploatacja i melioracja urządzeń wodnych, ochrona przed powodzią, ochrona wód przed zanieczyszczeniem, propagowanie prawidłowego wykorzystania gruntów zmeliorowanych, oraz udzielanie pomocy członkom w sprawach związanych z melioracją i gospodarką wodną. Do realizacji tych celów związek zbiera składki od swoich członków oraz może pozyskiwać środki z różnych źródeł, w tym z pomocy finansowej państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Związek planuje zakupić  ciągnik wraz z osprzętem, który będzie wykorzystywany do prac statutowych. 

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy ma możliwość odliczenia podatku VAT w związku z działalnością, na którą otrzyma wsparcie z agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. Związek uważa, że nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury, która dokumentuje nabycie ciągnika. 

KIS: brak prawa do odliczenia VAT na zakup ciągnika

REKLAMA

Według KIS, zaprezentowane stanowisko przez związek spółek wodnych było prawidłowe. Organ stwierdził, że wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup ciągnika wraz z osprzętem. KIS uznała, że pomimo że związek spółek wodnych jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, zakup sprzętu dotyczy działalności statutowej, która jest zwolniona z tego podatku. Związek spółek wodnych zakwalifikował VAT do kosztów kwalifikowanych, natomiast nie miał możliwości jego odliczenia na zasadach ogólnych. KIS zaznaczyła, że przy odliczaniu podatku VAT istotne jest, że towary i usługi muszą być nabyte w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Organ podkreślił, że w przypadku wnioskodawcy ciągnik wraz z osprzętem był wykorzystywany tylko do celów statutowych, który nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto, aby móc odliczyć VAT, podmiot musi prowadzić działalność gospodarczą, która generuje przychody podlegające opodatkowaniu VAT. W opinii organu podatkowego, działalność wnioskodawcy miała charakter statutowy oraz nie może być uznawana za działalność gospodarczą.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.470.2022.2.EG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA