REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik może skorzystać z ulgi na prace konserwatorskie i restauratorskie na nieruchomościach zabytkowych?

zabytek, zabytkowy dom, dworek, ulga na zabytki w PIT i ryczałcie

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawca, prowadzący działalność w zakresie usług wspomagających produkcję roślinną, nie może skorzystać z ulgi na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy zabytkowej nieruchomości, z uwagi na niespełnienie szczegółowych warunków określonych w art. 26hb ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlanych, a prawo do ulgi

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 2002 r., głównie w zakresie usług wspomagających produkcję roślinną. Zdobył nieruchomość rolną w miejscowości A w 2021 r., która zawiera zabytkowy park dworski i inne budynki. Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków, ale park dworski jest wpisany. Planuje realizację prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych na tej nieruchomości w latach 2023/2024/2025, które zostaną udokumentowane, a wydatki nie będą odliczone ani dofinansowane.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy jest możliwe odliczenie 50% udokumentowanych wydatków z tytułu prac przy zabytku, opierając się na przepisie art. 26hb ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym oraz w jakim zakresie i okresie przysługiwałoby prawo do skorzystania z takiego odliczenia, zakładając pozytywną odpowiedź na pierwsze pytanie. 

Wnioskodawca, opierając się na artykule ustawy, był przekonany, że posiada prawo do skorzystania z ulgi, odliczając 50% wydatków poniesionych na prace przy zabytku, uwzględniając fakt, że będą one odpowiednio udokumentowane, a inwestycja nie będzie dofinansowywana z innych źródeł.

Zabytek musi być wpisany do rejestru zabytków

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ podatkowy wskazał na przepisy art. 26hb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które precyzyjnie określają warunki oraz sposób odliczenia wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku nieruchomym. Znaczenie ma tu, między innymi, posiadanie odpowiednich zaświadczeń, moment wystawienia faktury oraz fakt, czy wydatki te zostały sfinansowane czy dofinansowane. Jednym z istotnych wymogów jest bycie właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego, na którym prowadzone są prace, oraz posiadanie pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków. W tej sprawie wnioskodawca jest właścicielem jedynie jednej nieruchomości, tj Parku dworskiego, która jest wpisana jako zabytek. Pozostała część nie jest objęta rejestrem.

"Analizując Pana wniosek w kontekście możliwości zastosowania omawianej ulgi zauważyć trzeba jednak, że we wniosku wskazał Pan, że nie cała nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, tj. do rejestru zabytków wpisany jest jedynie Park dworski co potwierdza decyzja wydana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dwór i zabudowania gospodarcze nie są jednak wpisane do rejestru zabytków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem z wniosku wynika, że przedmiotowe prace dotyczą budynków gospodarczych oraz budynku dworu.

Biorąc zatem pod uwagę brzmienie art. 26hb ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym prace restauratorskie, konserwatorskie oraz budowlane muszą być wykonane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków - nie będzie mieć Pan możliwości zastosowania omawianej ulgi, z uwagi na brak spełnienia tej przesłanki odnośnie planowanych prac. Nie zostaną one bowiem przeprowadzone przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków." - wskazał organ.

Podsumowanie

Interpretacja Dyrektora KIS nie jest korzystna dla podatnika. Z jej treści wynika, że prace dotyczą budynków gospodarczych oraz budynku dworu. Z kolei do rejestru zabytków wpisany jest jedynie Park dworski. Wnioskodawca nie będzie miał prawa do ulgi, ponieważ pranie nie zostaną przeprowadzone przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.528.2023.2.PS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA