Czy fizjoterapeuta może skorzystać ze zwolnienia podatkowego na gruncie PIT, korzystając z pracy wolontariuszki?
REKLAMA
REKLAMA
Wolontariat w działalności leczniczej a zwolnienie z PIT
Wnioskodawca prowadził działalność leczniczą w zakresie fizjoterapii, świadcząc usługi zarówno na rzecz NFZ, jak i klientów prywatnych. Korzystał również z pracy wolontariuszki, która była fizjoterapeutką niepodejmującą tymczasowo pracy zarobkowej. Współpraca z wolontariuszką odbywała się na podstawie pisemnej umowy.
REKLAMA
Podatnik chciał się dowiedzieć czy korzystając z pracy wolontariuszki w swojej działalności leczniczej, może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o PIT. W jego ocenie może skorzystać z tego zwolnienia, jako że świadczenia wolontariuszki są udzielane zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Stanowisko KIS
Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, uznając, że wartość świadczeń otrzymywanych od wolontariuszki jest wolna od podatku dochodowego.
REKLAMA
KIS wyjaśniła, że wszelkie korzyści otrzymane przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, powinny być traktowane jako przychód. Jednakże, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o PIT, wartość świadczeń otrzymanych od wolontariuszy jest wolna od podatku, pod warunkiem że są one udzielane na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Organ podatkowy podkreślił, że zwolnienie to dotyczy wartości świadczeń udzielanych przez wolontariuszy, którzy działają na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie tj. zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 4) ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wykonują świadczenia na rzecz m.in podmiotów leczniczych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.