REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna mieszkania obciążonego hipoteką podlega opodatkowaniu, jeśli wartość hipoteki przewyższa wartość nieruchomości?

Pytanie

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku darowizny mieszkania obciążonego hipoteką obowiązek w podatku od spadków i darowizn nie wystąpi, gdyż podstawa opodatkowania wyniesie zero z uwagi na fakt, że wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż rynkowa wartość darowanego udziału.

Darowizna mieszkania obciążonego hipoteką a opodatkowanie

Wnioskodawca nabył wraz z partnerką, w udziałach wynoszących po 1/2, stanowiący odrębną własność lokal mieszkalny i związane z nim prawa za kwotę 240 000,00 zł, z czego kwota 216 000,00 zł została zapłacona z kredytu bankowego. Strony ustanowiły na rzecz banku kredytującego hipotekę umowną do kwoty 380 970,00 zł (w celu zabezpieczenia wierzytelności wynikających z umowy kredytowej). Kobieta zamierzać, przekazać wnioskodawcy, w drodze darowizny, przypadający jej udział w ww. lokalu wynoszący 1/2. Jednocześnie partnerka zostanie zwolniona z konieczności ponoszenia ciężaru hipotecznego, który mężczyzna przejmie w całości. W ciągu ostatnich 5 lat podatnik nie otrzymał żadnych darowizn od partnerki. Przybliżona wartość rynkowa nieruchomości wynosi 300 000,00 zł. Natomiast wartość obciążenia hipotecznego przejętego przez wnioskodawcę od jego partnerki wyniesie 190 485,00 zł (połowa z kwoty 380 970,00 zł).

REKLAMA

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, jak należy obliczyć wartość podatku od darowizny w sytuacji, gdzie nieruchomość objęta darowizną jest obciążona hipoteką przewyższającą wartość nieruchomości.

Mężczyzna uważał, że kwota podatku od darowizny w tym przypadku powinna wynosić 0, gdyż wartość hipoteki (lub jej połowy) przewyższa wartość darowanej części nieruchomości.

Brak obowiązku uiszczenia podatku od spadków i darowizn 

REKLAMA

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, potwierdzając, że jego interpretacja jest zgodna z przepisami prawa. Organ podatkowy potwierdził, że obowiązek w podatku od spadków i darowizn nie wystąpi, gdyż podstawa opodatkowania wyniesie zero z uwagi na fakt, że wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż podana przez wnioskodawcę rynkowa wartość darowanego udziału.

Jako podstawę do oceny organ przyjął przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego, które precyzują, że obowiązek podatkowy dotyczy wartości nabytej rzeczy lub praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, jakie obciążają nabytą nieruchomość. Hipoteka, jako ciężar obciążający nieruchomość, powinna być potrącona od wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych, zgodnie z wartością rynkową ustaloną na dzień powstania obowiązku podatkowego. W efekcie, jeśli wartość hipoteki przewyższa wartość nieruchomości, obowiązek podatkowy nie powstaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zatem, skoro w przedmiotowej sprawie – jak wynika z wniosku – wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż podana przez Pana rynkowa wartość darowanego udziału, to podstawa opodatkowania darowizny podatkiem od spadków i darowizn będzie wynosiła zero. Tym samym w omawianej sprawie obowiązek podatkowy co prawda wystąpi, jednak nie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn. W związku z powyższym nie będzie na Panu ciążył obowiązek uiszczenia podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia na podstawie darowizny" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.162.2023.1.JS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA