REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Hipoteka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy darowizna mieszkania obciążonego hipoteką podlega opodatkowaniu, jeśli wartość hipoteki przewyższa wartość nieruchomości?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku darowizny mieszkania obciążonego hipoteką obowiązek w podatku od spadków i darowizn nie wystąpi, gdyż podstawa opodatkowania wyniesie zero z uwagi na fakt, że wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż rynkowa wartość darowanego udziału.

Czy zniesienie współwłasności nieruchomości bez spłat i dopłat wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn? Jak wartość hipoteki umownej wpływa na podstawę opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat, w zamian za przejęcie długu stanowi czynność podatkową w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn,  a z tytułu przeprowadzonej czynności konieczne jest odprowadzenie ww. podatku. Podstawą opodatkowania będzie różnica pomiędzy wartością prawa do 1/2 własności nieruchomości z dnia dokonania czynności, a obciążeniem hipotecznym, wynikającym z ugody i którego wartość przypada na zbywany udział.

Czy hipoteka wpływa na podatek od nieodpłatnego zniesienia współwłasności?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a wartość nabywanego udziału powinna być pomniejszona o część hipoteki przypisaną udziałowi, niezależnie od faktycznych kosztów spłaty kredytu przez wnioskodawcę.

Czy hipoteka wpływa na podatek od darowizny przy zniesieniu współwłasności?

W świetle nowej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), wartość hipoteki może wpłynąć na wysokość podstawy opodatkowania w podatku od spadków i darowizn w kontekście nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości.

REKLAMA

Darowizna udziału w lokalu obciążonym hipoteką a podatek od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 20 czerwca 2023 r. (sygn. 0111-KDIB2-3-4014-133-2023-2-BD) dotyczyła kwestii opodatkowania darowizny udziału w lokalu mieszkalnym obciążonym hipoteką. I tak  Dyrektor KIS wskazał, że w przypadku zawarcia umowy darowizny udziału w lokalu obciążonym hipoteką, na obdarowanej, która nie przejmuje zobowiązań osobistych darczyńcy, nie ciąży podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Darowizna udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką. Co z podatkiem?

W interpretacji indywidualnej z dnia 20 czerwca 2023 roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że - w przypadku darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką -  jeżeli wartość hipoteki przekracza wartość nabywanego udziału w nieruchomości, podstawa opodatkowania wyniesie zero. W takim przypadku, na podatniku nie ciąży obowiązek uiszczenia podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

REKLAMA