REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką. Co z podatkiem?

Darowizna udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką. Co z podatkiem?
Darowizna udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką. Co z podatkiem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W interpretacji indywidualnej z dnia 20 czerwca 2023 roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że - w przypadku darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką -  jeżeli wartość hipoteki przekracza wartość nabywanego udziału w nieruchomości, podstawa opodatkowania wyniesie zero. W takim przypadku, na podatniku nie ciąży obowiązek uiszczenia podatku od spadków i darowizn.

Darowizna udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką. Czy trzeba zapłacić podatek?

Pani K. C. złożyła wniosek do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie opodatkowania umowy darowizny zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni opisała, że jest w nieformalnym związku z Panem V. P., który nabył nieruchomość w stanie deweloperskim i zabezpieczył ją hipoteką. Pan V. P. i Pani K. C. wykończyli wspólnie mieszkanie i obecnie określają jego wartość rynkową na 350.000,00 zł. Pan V. P. planuje przekazać Pani K. C. 1/2 udziału w nieruchomości poprzez umowę darowizny. Jednakże nieruchomość nadal będzie obciążona hipoteką. Pani K. C. zapytała, czy będzie musiała uiścić podatek od spadków i darowizn na podstawie tej umowy.
Jej zdaniem, mimo że powstaje obowiązek podatkowy z tytułu umowy darowizny, nie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego, ponieważ podstawa opodatkowania wyniesie zero. W związku z tym nie będzie musiała zapłacić podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

Nie ma podatku jeżeli wartość hipoteki przekracza wartość darowanego udziału w nieruchomości. Stanowisko Dyrektora KIS

REKLAMA

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawczyni. W interpretacji podkreślił, że "skoro wartość hipoteki (przypadająca na nabywany udział) przekroczy wartość nabywanego udziału w nieruchomości, podstawa opodatkowania wyniesie zero". Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podstawa opodatkowania wynosi różnicę pomiędzy wartością nabywanego majątku a sumą długów i ciężarów przysługujących nabywcy. W tym przypadku, wartość hipoteki przekracza wartość nabywanego udziału, co skutkuje brakiem zobowiązania podatkowego.

W konkluzji, Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od spadków i darowizn, ponieważ wartość hipoteki przekracza wartość nabywanego udziału w nieruchomości.

Interpretacja ta jest ważna dla podatników, ponieważ wyjaśnia, jak obliczyć podstawę opodatkowania w przypadku darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką. Wskazuje również, że w pewnych okolicznościach, podatnik może nie być zobowiązany do uiszczenia podatku od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.65.2023.2.BD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Natala
    2023-12-29 17:28:29
    W podobnej sprawie zwróciłam się o poradę prawną do notariusz Cejrowskiej z tczewskiej kancelarii. Udzieliła mi wyczerpującej odpowiedzi i pomogła poczynić odpowiednie kroki w tej sprawie.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

REKLAMA

Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA