Czy zniesienie współwłasności nieruchomości bez spłat i dopłat wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn? Jak wartość hipoteki umownej wpływa na podstawę opodatkowania?
REKLAMA
REKLAMA
- Zniesienie współwłasności nieruchomości bez spłat i dopłat
- Obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn
- Podsumowanie
Zniesienie współwłasności nieruchomości bez spłat i dopłat
Wnioskodawca zakupił wraz z żoną nieruchomość lokalową w 2008 roku. Zakup został sfinansowany za pomocą kredytu hipotecznego, udzielonego przez bank. W 2021 roku małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską, a w 2022 roku rozwiedli się.
REKLAMA
Teraz wnioskodawca chce zniesienia współwłasności nieruchomości poprzez przejęcie całej nieruchomości na wyłączną własność bez żadnych spłat i dopłat. Bank zgodził się na to, pod warunkiem, że żona zostanie zwolniona z długu, wynikającego z umowy kredytu hipotecznego. W związku z tym, wnioskodawca zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z zapytaniem, czy w takiej sytuacji będzie zobligowany do zapłaty podatku od spadków i darowizn oraz czy wartość hipoteki umownej może pomniejszyć podstawę opodatkowania.
Obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat w zamian za przejęcie zobowiązań wynikających z umowy kredytu hipotecznego stanowi czynność podatkową w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z tego powodu, wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn na podstawie wartości nieruchomości, która zostanie przekazana na wyłączną własność.
Dodatkowo organ stwierdził, że ustalając podstawę opodatkowania, należy uwzględnić wartość prawa do 1/2 własności nieruchomości, która zostanie pomniejszona o wartość obciążenia hipotecznego wynikającego z ugody.
"Reasumując należy stwierdzić, iż nabycie udziału w nieruchomości w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przysługiwał Panu przed jej zniesieniem będzie podlegało opodatkowaniu, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem, jeżeli wartość rynkowa nabytego udziału w nieruchomości, po odliczeniu kwoty hipoteki przypadającej proporcjonalnie na ten udział będzie wyższa niż kwota wolna określona w art. 9 ww. ustawy, to wówczas będzie Pan zobowiązany zapłacić podatek według skali określonej w art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Kwota podatku zostanie wyliczona przez płatnika – bo umowne zniesienie współwłasności zgodnie z odrębnymi przepisami winno nastąpić w drodze umowy notarialnej. Gdyby takie zniesienie nastąpiło w drodze orzeczenia sądu czy też ugody zawartej przed sądem – kwota podatku zostanie ustalona w decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego, po złożeniu przez Pana zeznania na druku SD-3." - wskazał organ.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją, wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn w związku ze zniesieniem współwłasności nieruchomości bez spłat i dopłat.
Dla Wnioskodawcy oznacza to konieczność uregulowania podatku od spadków i darowizn oraz uwzględnienie wartości hipoteki umownej przy ustalaniu podstawy opodatkowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.