REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż wysyłkowa suplementów i kosmetyków przez serwis aukcyjny zwalnia z obowiązku używania kas fiskalnych?

zakupy online
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż detaliczna towarów, takich jak suplementy diety czy kosmetyki, realizowana za pośrednictwem serwisu aukcyjnego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i zrealizowana wyłącznie wysyłkowo, może być zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej (fiskalnej).

Sprzedaż wysyłkowa przez serwis aukcyjny a obowiązek używania kas fiskalnych

Wnioskodawcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą w Polsce, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie CIT oraz będący czynnym podatnikiem VAT. Planuje on wprowadzenie do swojej oferty sprzedaży detalicznej za pośrednictwem serwisu aukcyjnego różnych towarów, w tym suplementów diety i kosmetyków, na rzecz konsumentów indywidualnych. Sprzedaż ta nie będzie obejmować perfum i wód toaletowych. Ponadto, podmiot nie będzie dokonywać dostawy towarów, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MF z 22 grudnia 2021 r. Transakcje będą mogły być realizowane tylko wysyłkowo, z różnymi opcjami płatności dostępnymi dla klienta, w tym płatność przy odbiorze.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zostało zadane pytanie, czy w świetle opisanego zdarzenia przyszłego, detaliczna sprzedaż towarów poprzez serwis aukcyjny, realizowana wyłącznie wysyłkowo, będzie zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej (fiskalnej).

Wnioskodawca, bazując na poz. 36 załącznika do ww. rozporządzenia, argumentował, że cała sprzedaż opisana we wniosku będzie korzystać ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania przy użyciu kasy fiskalnej. Zwrócił uwagę również, że takie stanowisko jest zgodne z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 maja 2021 r. sygn. 0112-KDIL3.4012.43.2021.3.MS.

Zwolnienie z obowiązku ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej

KIS zgodziła się ze stanowiskiem podatnika. Dyrektor KIS przedstawił swoje stanowisko zgodnie, z którym sprzedaż towarów wysyłkowych za pośrednictwem serwisu aukcyjnego, o której mowa w opisanym zdarzeniu przyszłym, jest zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej (fiskalnej). 

REKLAMA

Podstawą prawną stanowiska organu jest pozycja 36 załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r., która określa, że dostawa towarów w systemie wysyłkowym, jeżeli dostawca otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana, jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej (fiskalnej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że będą mieć Państwo prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w przypadku dostawy towarów realizowanej w systemie wysyłkowym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 36 załącznika do rozporządzenia. W przypadku prowadzonej przez Państwa sprzedaży internetowej dostawa towarów odbywa się w systemie wysyłkowym, płatność otrzymywana będzie na rachunek bankowy, a z dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczy i na czyją rzecz będzie zrealizowana (dane nabywcy, w tym jego adres). Ponadto przedmiotem sprzedaży nie są towary, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia. Przy czym, w myśl aktualnie obowiązujących przepisów zwolnienie na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia będzie obowiązywało do 31 grudnia 2023 r." - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.368.2022.1.MPA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA