Czy sprzedaż wysyłkowa suplementów i kosmetyków przez serwis aukcyjny zwalnia z obowiązku używania kas fiskalnych?
REKLAMA
REKLAMA
- Sprzedaż wysyłkowa przez serwis aukcyjny a obowiązek używania kas fiskalnych
- Zwolnienie z obowiązku ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej
Sprzedaż wysyłkowa przez serwis aukcyjny a obowiązek używania kas fiskalnych
Wnioskodawcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą w Polsce, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie CIT oraz będący czynnym podatnikiem VAT. Planuje on wprowadzenie do swojej oferty sprzedaży detalicznej za pośrednictwem serwisu aukcyjnego różnych towarów, w tym suplementów diety i kosmetyków, na rzecz konsumentów indywidualnych. Sprzedaż ta nie będzie obejmować perfum i wód toaletowych. Ponadto, podmiot nie będzie dokonywać dostawy towarów, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MF z 22 grudnia 2021 r. Transakcje będą mogły być realizowane tylko wysyłkowo, z różnymi opcjami płatności dostępnymi dla klienta, w tym płatność przy odbiorze.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zostało zadane pytanie, czy w świetle opisanego zdarzenia przyszłego, detaliczna sprzedaż towarów poprzez serwis aukcyjny, realizowana wyłącznie wysyłkowo, będzie zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej (fiskalnej).
Wnioskodawca, bazując na poz. 36 załącznika do ww. rozporządzenia, argumentował, że cała sprzedaż opisana we wniosku będzie korzystać ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania przy użyciu kasy fiskalnej. Zwrócił uwagę również, że takie stanowisko jest zgodne z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 maja 2021 r. sygn. 0112-KDIL3.4012.43.2021.3.MS.
Zwolnienie z obowiązku ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej
KIS zgodziła się ze stanowiskiem podatnika. Dyrektor KIS przedstawił swoje stanowisko zgodnie, z którym sprzedaż towarów wysyłkowych za pośrednictwem serwisu aukcyjnego, o której mowa w opisanym zdarzeniu przyszłym, jest zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej (fiskalnej).
REKLAMA
Podstawą prawną stanowiska organu jest pozycja 36 załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r., która określa, że dostawa towarów w systemie wysyłkowym, jeżeli dostawca otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana, jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej (fiskalnej).
"Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że będą mieć Państwo prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w przypadku dostawy towarów realizowanej w systemie wysyłkowym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 36 załącznika do rozporządzenia. W przypadku prowadzonej przez Państwa sprzedaży internetowej dostawa towarów odbywa się w systemie wysyłkowym, płatność otrzymywana będzie na rachunek bankowy, a z dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczy i na czyją rzecz będzie zrealizowana (dane nabywcy, w tym jego adres). Ponadto przedmiotem sprzedaży nie są towary, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia. Przy czym, w myśl aktualnie obowiązujących przepisów zwolnienie na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia będzie obowiązywało do 31 grudnia 2023 r." - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.