REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nieodpłatne przekazanie paliwa po badaniu technicznym pojazdu zwalnia z VAT?

stacja kontroli pojazdów, paliwo, przekazanie paliwa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) nieodpłatne przekazanie paliwa i innych upominków o jednostkowej cenie do 20 zł klientowi, który wykonał badanie techniczne pojazdu, nie podlega opodatkowaniu VAT i nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej, ponieważ jest uznawane za prezent o małej wartości związany z działalnością gospodarczą podatnika.

Nieodpłatne przekazanie paliwa a zwolnienie z VAT 

Wnioskodawcami są wspólnicy spółki cywilnej, którzy prowadzą stację kontroli pojazdów i stację paliw. Cena za badanie techniczne pojazdu jest uregulowana rozporządzeniem ministra infrastruktury. Zgodnie z dotychczasowym praktyką, klient otrzymuje upominek, w tym paliwo (gaz LPG, benzynę, olej napędowy), aby zachęcić go do skorzystania z usług. Do 2020 r. przekazywane towary były ewidencjonowane na kasie fiskalnej i opodatkowane podatkiem VAT, ponieważ cena nabycia przekazywanych upominków przekraczała 10 zł. Od 1 stycznia 2021 r. została wprowadzona zmiana w ustawie o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą kwota prezentów o małej wartości została podniesiona do 20 zł. Obecnie przekazywane upominki, w tym paliwo, nie przekraczają wskazanej kwoty.

REKLAMA

Wspólnicy spółki cywilnej zadali pytanie KIS czy nieodpłatne przekazanie paliwa o wartości do 20 zł klientowi po badaniu technicznym pojazdu zwalnia z podatku VAT oraz czy w przypadku nieodpłatnego przekazania paliwa trzeba  zarejestrować transakcję na kasie fiskalnej. Wspólnicy uważają, że nieodpłatne przekazanie upominków nie podlega opodatkowaniu VAT oraz nie podlega ewidencji w kasie fiskalnej.

KIS: upominki o małej wartości nie podlegają VAT 

REKLAMA

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wspólników spółki cywilnej było prawidłowe. Organ przyznał, że nieodpłatne przekazanie upominków, w tym paliwa, o jednostkowej cenie nabycia do 20 zł klientowi, który wykonał badanie techniczne pojazdu, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym darowizny, nie podlega opodatkowaniu, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia tych towarów. KIS uznała, że art. 7 ust. 3 ustawy o VAT nie dotyczy prezentów o małej wartości, przekazanych na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika. 

Organ podatkowy zaznaczył, że przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazane jednej osobie towarów o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób. Jeżeli przekazanie nie zostało ujęte w ewidencji, to jednostkowa cena nabycia towarów nie może przekraczać 20 zł. W przypadku badania technicznego pojazdu, przekazanie paliwa jako prezentu o małej wartości jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto, organ podatkowy stwierdził, że wspólnicy spółki cywilnej nie mają obowiązku ewidencjonowania nieodpłatnego przekazania upominków na kasie rejestrującej. KIS uznała, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy głównie sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jednakże, w przypadku nieodpłatnego przekazania towarów, które nie podlegają opodatkowaniu VAT zgodnie z ustawą, nie istnieje konieczność ewidencjonowania tych czynności na kasie fiskalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.310.2022.2.AK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA