Czy transakcje związane z kupnem pojazdów samochodowych w celu recyklingu podlegają opodatkowaniu PCC?
REKLAMA
REKLAMA
- Transakcje związane z recyklingiem pojazdów a opodatkowanie PCC
- KIS: wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty PCC
Transakcje związane z recyklingiem pojazdów a opodatkowanie PCC
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej skupuje od osób fizycznych samochody osobowe przeznaczone do zezłomowania. Przedsiębiorca wystawia dowód zakupu, transakcja nie jest udokumentowana fakturą VAT. Sprzedający (dostawcy pojazdów) na moment transakcji (sprzedaży pojazdu) nie byli podatnikami podatku od towarów i usług. Sprzedający byli wyłącznie osobami fizycznymi niebędącymi podmiotami gospodarczymi i niezarejestrowani jako podatnicy VAT.
REKLAMA
Zainteresowany zadał pytanie, czy art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC znajdzie zastosowanie w przypadku realizowanych transakcji, czy tego typu transakcje są zwolnione z opodatkowania PCC.
Przedsiębiorca argumentował, że transakcje nie podlegają PCC, ponieważ osoby sprzedające pojazdy korzystają ze zwolnienia z VAT, a sam wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.
KIS: wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty PCC
REKLAMA
KIS nie zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Organ podatkowy wskazał, że umowa sprzedaży rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania przekracza 1000 zł, podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia przedmiotowego podatku ciąży na kupującym. Jednakże w ww. ustawie przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania PCC.
Dyrektor KIS podkreślił, że z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy mają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Organ zauważył, że z tytułu opisanych transakcji, tj. konkretnych umów sprzedaży, strony sprzedające nie były zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz czynności nie podlegały opodatkowaniu tym podatkiem, gdyż sprzedający na moment transakcji nie byli podatnikami podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedający byli wyłącznie osobami fizycznymi niebędącymi podmiotami gospodarczymi i niezarejestrowani jako podatnicy podatku VAT. Ponadto, dokonane transakcje sprzedaży nie były udokumentowane fakturą VAT, a jedynie umową sprzedaży.
"W związku z powyższym – skoro opisane we wniosku transakcje nie są objęte uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług oraz czynności te nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem (a tak właśnie wynika z treści opisu stanu faktycznego) – jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu opisanych we wniosku umów sprzedaży pojazdów samochodowych w sytuacji, gdy podstawa opodatkowania przekracza 1000 zł, gdyż czynności te (umowy) nie są wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych" - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA