Czy odnawialna pożyczka pieniężna jest zwolniona od opodatkowania PCC?
REKLAMA
REKLAMA
- Zawarcie umowy pożyczki odnawialnej a opodatkowanie PCC
- KIS: na wnioskodawcy nie ciążył obowiązek podatkowy PCC
Zawarcie umowy pożyczki odnawialnej a opodatkowanie PCC
Wnioskodawca jako pożyczkobiorca zawarł umowę pożyczki odnawialnej z pożyczkodawcą (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Pożyczkodawca oraz pożyczkobiorca są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. W ramach tej umowy pożyczkodawca udzielił wnioskodawcy pożyczki odnawialnej z limitem do kwoty 10 000 000 złotych. Pożyczka została udzielona na cele związane z działalnością gospodarczą pożyczkobiorcy. Zawarta umowa pożyczki odnawialnej ma charakter odpłatny w postaci odsetek. Odsetki płatne są w okresach miesięcznych, udokumentowane fakturami VAT, naliczone za każdy dzień od dnia wypłaty poszczególnych kwot pożyczki w ramach przyznanego limitu, w odniesieniu do wykorzystanej części limitu.
REKLAMA
W związku z tym zostało zadane pytanie, czy pożyczkobiorca był zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej z pożyczkodawcą umowy pożyczki.
Pożyczkobiorca uważał, że nie był zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki.
KIS: na wnioskodawcy nie ciążył obowiązek podatkowy PCC
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że na wnioskodawcy nie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o PCC, umowy pożyczki podlegają temu podatkowi. Jednakże, na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy, czynności cywilnoprawne nie podlegają opodatkowaniu, jeśli są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu tej czynności. W związku z tym organ podatkowy uznał, że przedmiotowa umowa pożyczki nie podlegała opodatkowaniu PCC, ponieważ pożyczkodawca, jak wynika ze stanu faktycznego, został uznany za podatnika podatku od towarów i usług w zakresie udzielania pożyczek, które korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.
"A zatem, skoro odnawialna pożyczka pieniężna, jaką Pan otrzymał od Pożyczkodawcy, będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W rezultacie na Panu, z tytułu zawarcia przedmiotowej umowy pożyczki, nie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.