REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa pożyczki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy umowa pożyczki partycypacyjnej podlega opodatkowaniu PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zawarte przez spółkę z inwestorami umowy pożyczki partycypacyjnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czy odnawialna pożyczka pieniężna jest zwolniona od opodatkowania PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że odnawialna pożyczka pieniężna udzielona pożyczkobiorcy, który jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), jest zwolniona od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeśli odnawialna pożyczka będzie zwolniona z opodatkowania VAT, to w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC i na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek podatkowy w PCC.

Czy umowa pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że udzielenie oprocentowanej pożyczki przez spółkę jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT.

REKLAMA

Czy zawarcie nieoprocentowanej umowy pożyczki od rodziny generuje konsekwencje podatkowe?

Dyrektor KIS potwierdził, że Skoro strony umowy pożyczki ustaliły, że pożyczka zostanie udzielona bez jakiegokolwiek wynagrodzenia dla pożyczkodawcy za udostępnienie pożyczkobiorcy kapitału, to udzielona pożyczka ma charakter nieodpłatny. W związku z tym, nieoprocentowana pożyczka nie spowoduje powstania po stronie pożyczkobiorcy przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. 

Czy umowa pożyczki może być zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania umów pożyczek. KIS potwierdza, że w przypadku zwolnienia od podatku od towarów i usług przez przynajmniej jedną ze stron umowy, nie ma obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Ta interpretacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy planują zaciąganie pożyczek, ponieważ może wpłynąć korzystnie na ich działalność gospodarczą.

Czy umowa pożyczki z podmiotem powiązanym podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Omawiany artykuł dotyczy kwestii opodatkowania umowy pożyczki zawartej przez przedsiębiorstwo z podmiotem powiązanym. W artykule przedstawione zostaje stanowisko Krajowej Izby Skarbowej (KIS) w tej sprawie. KIS stwierdza, że umowa pożyczki między spółką a podmiotem powiązanym, będącym podatnikiem VAT, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Umowy wewnątrzgrupowe pożyczek nie podlegają opodatkowaniu PCC

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację dotyczącą skutków podatkowych zawierania umów pożyczek w ramach dwustronnej umowy wewnątrzgrupowej. Stanowisko organu podatkowego potwierdza, że takie transakcje nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Wyłączenie opodatkowania PCC dla umów pożyczek zwolnionych z VAT

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z dnia 4 lipca 2023 r. wyjaśnia, że umowy pożyczek zwolnione z opodatkowania VAT są również wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy umowa pożyczki zawarta z zagranicznym pożyczkodawcą podlega opodatkowaniu PCC?

W interpretacji indywidualnej z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że umowa pożyczki zawarta za granicą, gdzie środki pieniężne będące przedmiotem umowy znajdują się za granicą, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wartość transakcji przy udzielaniu pożyczki na rzecz podmiotu powiązanego

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 23 czerwca 2023 r. dotyczyła sposobu ustalania wartości transakcji na potrzeby art. 11k ust. 2 pkt 2 ustawy CIT, w sytuacji udzielenia na rzecz podmiotu powiązanego pożyczki. W skrócie, KIS potwierdził, że wartość transakcji kontrolowanej w przypadku pożyczek i kredytów, która determinuje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych za dany rok podatkowy, jest wartością kapitału udostępnionego w danym okresie.

Czy umowa pożyczki zawarta poza granicami Polski podlega opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą podatkowych konsekwencji zawarcia umowy pożyczki za granicą. W skrócie, umowa pożyczki zawarta poza granicami Polski nie podlega w Polsce opodatkowaniu, mimo że środki uzyskane dzięki tej pożyczce zostały wydatkowane na terenie Polski.

REKLAMA