Czy umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa pożyczki odnawialnej
Wnioskodawca – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i pożyczkobiorca w sprawie, prowadzi działalność głównie w zakresie produkcji, sprzedaży i dystrybucji oraz sprzedaży hurtowej. W sierpniu 2020 r. pożyczkodawca (inna spółka z o.o.) udzielił wnioskodawcy pożyczki odnawialnej z limitem do kwoty 40.000.000 złotych. Umowa pożyczki została zawarta w Polsce, a pożyczka została udzielona na cele związane z działalnością gospodarczą pożyczkobiorcy. Pożyczkodawca otrzymuje wynagrodzenie w postaci odsetek.
REKLAMA
REKLAMA
Pożyczkodawca i pożyczkobiorca są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Wnioskodawca zamierza korzystać z uprawnienia zawartego w art. 106b ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług i żądać udokumentowania fakturami VAT zapłaconych kwot należnych odsetek od pożyczek.
W związku z tym, wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy na pożyczkobiorcy ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej z pożyczkodawcą umowy pożyczki.
Na pożyczkobiorcy nie ciążył obowiązek uiszczenia PCC
REKLAMA
Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, na pożyczkobiorcy nie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki. Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowy pożyczki podlegają opodatkowaniu, ale w przypadku gdy umowa pożyczki jest objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie podlega zwolnieniu z opodatkowania tym podatkiem, nie ma obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponadto, pożyczkodawca został uznany za podatnika podatku od towarów i usług w zakresie udzielania pożyczek, co potwierdza interpretacja indywidualna.
"W związku z opisaną sytuacją należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności ustalenia wymaga kwestia czy opisana we wniosku umowa pożyczki podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ww. umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności regulacjami w zakresie podatku od towarów i usług skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) lub b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
(…) A zatem, skoro odnawialna pożyczka pieniężna jaką Państwo otrzymali od Pożyczkodawcy, będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W rezultacie na Państwu, z tytułu zawarcia przedmiotowej umowy pożyczki, nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wnioskodawca, jako pożyczkobiorca, został zwolniony z obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki. Wynika to z faktu, że umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a pożyczkodawca został uznany za podatnika tego podatku w zakresie udzielania pożyczek, co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną. Dla organów podatkowych oznacza to, że nie ma podstaw do pobierania podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki zawartej pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.