Wyłączenie opodatkowania PCC dla umów pożyczek zwolnionych z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Umowa pożyczki
Spółka Z. Sp. z o.o. (Pożyczkodawca) zamierza udzielać pożyczek pieniężnych zainteresowanym podmiotom, w tym spółce M. Sp. z o.o. (Pożyczkobiorca), w zamian za wynagrodzenie w postaci odsetek. Obie spółki prowadzą działalność gospodarczą głównie w zakresie zbierania, przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów. Pożyczkodawca chce rozszerzyć swoją działalność o udzielanie pożyczek pieniężnych. Pożyczkodawca jest jedynym udziałowcem Pożyczkobiorcy.
REKLAMA
Wnioskodawca uważa, że na Pożyczkobiorcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartych z Pożyczkodawcą umów pożyczek. Wnioskodawca argumentuje, że umowa pożyczki podlega zasadniczo opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ale ustawodawca przewidział pewne wyłączenia z opodatkowania tym podatkiem.
Zwolnienie z podatku
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, umowy pożyczek, które są zwolnione z opodatkowania VAT, są również wyłączone z opodatkowania PCC. To oznacza, że na Pożyczkobiorcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia z Pożyczkodawcą umów pożyczek.
KIS podkreślił, że wyłączenie to wynika z faktu, że czynność zawarcia umowy pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług. W konsekwencji, umowy pożyczek będą wyłączone z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji KIS, że Pożyczkobiorca nie będzie musiał płacić podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umów pożyczek z Pożyczkodawcą. Wynikający z tego wniosek dla Pożyczkobiorcy jest taki, że nie będzie obciążony dodatkowym obowiązkiem podatkowym od tych umów. Natomiast dla organów administracji skarbowej wynika z tej interpretacji, że opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy pożyczki zależy od spełnienia określonych warunków, w tym zwolnienia z VAT przez jedną ze stron umowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.