REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zawarcie nieoprocentowanej umowy pożyczki od rodziny generuje konsekwencje podatkowe?

pożyczka pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Skoro strony umowy pożyczki ustaliły, że pożyczka zostanie udzielona bez jakiegokolwiek wynagrodzenia dla pożyczkodawcy za udostępnienie pożyczkobiorcy kapitału, to udzielona pożyczka ma charakter nieodpłatny. W związku z tym, nieoprocentowana pożyczka nie spowoduje powstania po stronie pożyczkobiorcy przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. 

Pożyczka zawarta pomiędzy członkami rodziny

Wnioskodawca pracuje na etacie i nie prowadzi działalności gospodarczej. Planuje zaciągnąć nieoprocentowaną pożyczkę w kwocie około 1 650 000 zł od swojej rodzonej siostry, która również nie prowadzi działalności gospodarczej. W umowie pożyczki nie będzie określony termin spłaty, a spłata nastąpi na zasadach art. 723 Kodeksu Cywilnego. Pożyczka ma być udzielona jako jednorazowa pomoc rodziny. 

REKLAMA

W związku z tym, do Dyrektora KIS zostały skierowane pytania:

1.Czy nieoprocentowana pożyczka zawarta pomiędzy członkami rodziny, o których mowa powyżej spowoduje powstanie nieodpłatnego świadczenia i będzie wymagała od Wnioskodawczyni zapłaty podatku dochodowego od przychodu z tytułu niezapłaconych pożyczkodawcy odsetek?

2.Jeśli konieczne jest zapłacenie takiego podatku, to jak się go rozlicza (kiedy, w jakiej wysokości, w jakim dokumencie)?

3.Jak wówczas nalicza się oprocentowanie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że zawarcie nieoprocentowanej umowy pożyczki między członkami rodziny jest zdarzeniem neutralnym na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu Cywilnego, umowa pożyczki jest umową nieodpłatną, która zobowiązuje pożyczkobiorcę do zwrotu tej samej ilości pieniędzy lub rzeczy tego samego gatunku i jakości. Jeśli strony w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek, to nie ma skutków podatkowych z tytułu uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia. W niniejszej sprawie tak właśnie było. 

"Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że planuje Pani zawrzeć umowę nieoprocentowanej pożyczki na kwotę 1650000 zł od swojej siostry. Żadna ze stron nie prowadzi działalności gospodarczej. Spisana umowa nie będzie zawierała żadnego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału do czasu spłaty pożyczki.

Wobec powyższego, biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że skoro strony umowy pożyczki ustaliły, że pożyczka zostanie udzielona bez jakiegokolwiek wynagrodzenia dla pożyczkodawcy za udostępnienie pożyczkobiorcy kapitału, oznacza to, że udzielona pożyczka ma charakter nieodpłatny. Zatem nieoprocentowana pożyczka, którą zaciągnie Pani od swojej siostry, nie spowoduje powstania po Pani stronie przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Tym samym, nie jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na uznanie za prawidłowe stanowiska Pani w zakresie pytania Nr 1, organ odstąpił od udzielenia odpowiedzi na pytania oznaczone Nr 2 i 3. Pytania te zostały sformułowane warunkowo, w sytuacji gdyby stanowisko w zakresie pytania Nr 1 zostało ocenione jako nieprawidłowe." - wskazał organ.

Podsumowanie

Stanowisko Dyrektora KIS jest korzystne dla pytającej. Zawarcie nieoprocentowanej umowy pożyczki nie spowoduje powstania nieodpłatnego świadczenia i nie będzie wymagać zapłaty podatku dochodowego od przychodu z tytułu niezapłaconych odsetek. Zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu Cywilnego, umowa pożyczki jest umową nieodpłatną, a brak odsetek nie ma skutków podatkowych. Oznacza to, że pytająca nie będzie zobowiązana do uiszczenia żadnego podatku w związku z tą umową pożyczki.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.771.2022.1.KF

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA