Czy zawarcie nieoprocentowanej umowy pożyczki od rodziny generuje konsekwencje podatkowe?
REKLAMA
REKLAMA
- Pożyczka zawarta pomiędzy członkami rodziny
- Brak przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia
- Podsumowanie
Pożyczka zawarta pomiędzy członkami rodziny
Wnioskodawca pracuje na etacie i nie prowadzi działalności gospodarczej. Planuje zaciągnąć nieoprocentowaną pożyczkę w kwocie około 1 650 000 zł od swojej rodzonej siostry, która również nie prowadzi działalności gospodarczej. W umowie pożyczki nie będzie określony termin spłaty, a spłata nastąpi na zasadach art. 723 Kodeksu Cywilnego. Pożyczka ma być udzielona jako jednorazowa pomoc rodziny.
REKLAMA
W związku z tym, do Dyrektora KIS zostały skierowane pytania:
1.Czy nieoprocentowana pożyczka zawarta pomiędzy członkami rodziny, o których mowa powyżej spowoduje powstanie nieodpłatnego świadczenia i będzie wymagała od Wnioskodawczyni zapłaty podatku dochodowego od przychodu z tytułu niezapłaconych pożyczkodawcy odsetek?
2.Jeśli konieczne jest zapłacenie takiego podatku, to jak się go rozlicza (kiedy, w jakiej wysokości, w jakim dokumencie)?
3.Jak wówczas nalicza się oprocentowanie?
Brak przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że zawarcie nieoprocentowanej umowy pożyczki między członkami rodziny jest zdarzeniem neutralnym na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu Cywilnego, umowa pożyczki jest umową nieodpłatną, która zobowiązuje pożyczkobiorcę do zwrotu tej samej ilości pieniędzy lub rzeczy tego samego gatunku i jakości. Jeśli strony w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek, to nie ma skutków podatkowych z tytułu uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia. W niniejszej sprawie tak właśnie było.
"Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że planuje Pani zawrzeć umowę nieoprocentowanej pożyczki na kwotę 1650000 zł od swojej siostry. Żadna ze stron nie prowadzi działalności gospodarczej. Spisana umowa nie będzie zawierała żadnego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału do czasu spłaty pożyczki.
Wobec powyższego, biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że skoro strony umowy pożyczki ustaliły, że pożyczka zostanie udzielona bez jakiegokolwiek wynagrodzenia dla pożyczkodawcy za udostępnienie pożyczkobiorcy kapitału, oznacza to, że udzielona pożyczka ma charakter nieodpłatny. Zatem nieoprocentowana pożyczka, którą zaciągnie Pani od swojej siostry, nie spowoduje powstania po Pani stronie przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Tym samym, nie jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z uwagi na uznanie za prawidłowe stanowiska Pani w zakresie pytania Nr 1, organ odstąpił od udzielenia odpowiedzi na pytania oznaczone Nr 2 i 3. Pytania te zostały sformułowane warunkowo, w sytuacji gdyby stanowisko w zakresie pytania Nr 1 zostało ocenione jako nieprawidłowe." - wskazał organ.
Podsumowanie
Stanowisko Dyrektora KIS jest korzystne dla pytającej. Zawarcie nieoprocentowanej umowy pożyczki nie spowoduje powstania nieodpłatnego świadczenia i nie będzie wymagać zapłaty podatku dochodowego od przychodu z tytułu niezapłaconych odsetek. Zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu Cywilnego, umowa pożyczki jest umową nieodpłatną, a brak odsetek nie ma skutków podatkowych. Oznacza to, że pytająca nie będzie zobowiązana do uiszczenia żadnego podatku w związku z tą umową pożyczki.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA