Czy darowizna od córki korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
- Darowizna za pośrednictwem internetowego konta wymiany walut
- Darowizna może korzystać ze zwolnienia od opodatkowania
Darowizna za pośrednictwem internetowego konta wymiany walut
W marcu 2022 roku wnioskodawczyni otrzymała przekaz pieniężny w euro z konta prowadzonego na nazwisko jej córki i zięcia. Transakcja została zrealizowana za pośrednictwem platformy internetowej, która oferowała korzystniejszy przelicznik walut. W wyniku przewalutowania odpowiednia kwota w złotówkach trafiła na osobiste konto bankowe wnioskodawczyni. Suma, która wpłynęła na jej konto stanowi darowiznę. Zięć, dokonując transakcji internetowej, podał numer konta wnioskodawczyni, a pomyłkowo swoje dane zamiast danych obdarowanej.
REKLAMA
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy środki pieniężne otrzymane od córki będą korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn pod warunkiem złożenia w terminie deklaracji SD-Z2.
Darowizna może korzystać ze zwolnienia od opodatkowania
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że w odniesieniu do darowizny środków pieniężnych, kluczowym warunkiem do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest udokumentowanie przez obdarowaną faktu otrzymania tych środków. KIS uznała, że na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, gdzie darujący przekazał środki pieniężne za pośrednictwem platformy i w konsekwencji doszło do przekazania ich na rachunek bankowy obdarowanej, spełniona została wyżej wymieniona przesłanka. Nawet jeśli wystąpiły pewne nieścisłości w danych odbiorcy, ale środki ostatecznie trafiły na rachunek osobisty obdarowanej, przedstawienie dodatkowych dokumentów potwierdzających takie otrzymanie (np. z platformy) powinno być wystarczające.
Jednakże organ podatkowy podkreślił, że ważne jest również spełnienie innych warunków określonych w ustawie. W szczególności obdarowana musi złożyć zgłoszenie o nabyciu darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Tylko wtedy nabycie będzie mogło skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. W przypadku braku takiego zgłoszenia w określonym terminie, zwolnienie to nie będzie miało zastosowania.
"W konsekwencji, otrzymana przez Panią darowizna środków pieniężnych od córki, która została przekazana przelewem bankowym na Pani konto bankowe, podlegała zwolnieniu określonemu w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem, że złożyła Pani zgłoszenie o nabyciu darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 w ustawowym terminie 6 miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego (otrzymania darowizny)" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.