REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna od córki korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn?

Darowizna i zgłoszenie SD-Z2
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane od córki w ramach darowizny mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem złożenia odpowiedniej deklaracji w wyznaczonym terminie.

Darowizna za pośrednictwem internetowego konta wymiany walut

W marcu 2022 roku wnioskodawczyni otrzymała przekaz pieniężny w euro z konta prowadzonego na nazwisko jej córki i zięcia. Transakcja została zrealizowana za pośrednictwem platformy internetowej, która oferowała korzystniejszy przelicznik walut. W wyniku przewalutowania odpowiednia kwota w złotówkach trafiła na osobiste konto bankowe wnioskodawczyni. Suma, która wpłynęła na jej konto stanowi darowiznę. Zięć, dokonując transakcji internetowej, podał numer konta wnioskodawczyni, a pomyłkowo swoje dane zamiast danych obdarowanej.

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy środki pieniężne otrzymane od córki będą korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn pod warunkiem złożenia w terminie deklaracji SD-Z2.

Darowizna może korzystać ze zwolnienia od opodatkowania

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że w odniesieniu do darowizny środków pieniężnych, kluczowym warunkiem do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest udokumentowanie przez obdarowaną faktu otrzymania tych środków. KIS uznała, że na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, gdzie darujący przekazał środki pieniężne za pośrednictwem platformy i w konsekwencji doszło do przekazania ich na rachunek bankowy obdarowanej, spełniona została wyżej wymieniona przesłanka. Nawet jeśli wystąpiły pewne nieścisłości w danych odbiorcy, ale środki ostatecznie trafiły na rachunek osobisty obdarowanej, przedstawienie dodatkowych dokumentów potwierdzających takie otrzymanie (np. z platformy) powinno być wystarczające.

Jednakże organ podatkowy podkreślił, że ważne jest również spełnienie innych warunków określonych w ustawie. W szczególności obdarowana musi złożyć zgłoszenie o nabyciu darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Tylko wtedy nabycie będzie mogło skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. W przypadku braku takiego zgłoszenia w określonym terminie, zwolnienie to nie będzie miało zastosowania.

"W konsekwencji, otrzymana przez Panią darowizna środków pieniężnych od córki, która została przekazana przelewem bankowym na Pani konto bankowe, podlegała zwolnieniu określonemu w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem, że złożyła Pani zgłoszenie o nabyciu darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 w ustawowym terminie 6 miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego (otrzymania darowizny)" - podsumował organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.118.2022.2.AD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA