REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna od córki korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn?

Darowizna i zgłoszenie SD-Z2
Darowizna i zgłoszenie SD-Z2
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane od córki w ramach darowizny mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem złożenia odpowiedniej deklaracji w wyznaczonym terminie.

Darowizna za pośrednictwem internetowego konta wymiany walut

W marcu 2022 roku wnioskodawczyni otrzymała przekaz pieniężny w euro z konta prowadzonego na nazwisko jej córki i zięcia. Transakcja została zrealizowana za pośrednictwem platformy internetowej, która oferowała korzystniejszy przelicznik walut. W wyniku przewalutowania odpowiednia kwota w złotówkach trafiła na osobiste konto bankowe wnioskodawczyni. Suma, która wpłynęła na jej konto stanowi darowiznę. Zięć, dokonując transakcji internetowej, podał numer konta wnioskodawczyni, a pomyłkowo swoje dane zamiast danych obdarowanej.

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy środki pieniężne otrzymane od córki będą korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn pod warunkiem złożenia w terminie deklaracji SD-Z2.

Darowizna może korzystać ze zwolnienia od opodatkowania

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że w odniesieniu do darowizny środków pieniężnych, kluczowym warunkiem do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest udokumentowanie przez obdarowaną faktu otrzymania tych środków. KIS uznała, że na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, gdzie darujący przekazał środki pieniężne za pośrednictwem platformy i w konsekwencji doszło do przekazania ich na rachunek bankowy obdarowanej, spełniona została wyżej wymieniona przesłanka. Nawet jeśli wystąpiły pewne nieścisłości w danych odbiorcy, ale środki ostatecznie trafiły na rachunek osobisty obdarowanej, przedstawienie dodatkowych dokumentów potwierdzających takie otrzymanie (np. z platformy) powinno być wystarczające.

Jednakże organ podatkowy podkreślił, że ważne jest również spełnienie innych warunków określonych w ustawie. W szczególności obdarowana musi złożyć zgłoszenie o nabyciu darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Tylko wtedy nabycie będzie mogło skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. W przypadku braku takiego zgłoszenia w określonym terminie, zwolnienie to nie będzie miało zastosowania.

"W konsekwencji, otrzymana przez Panią darowizna środków pieniężnych od córki, która została przekazana przelewem bankowym na Pani konto bankowe, podlegała zwolnieniu określonemu w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem, że złożyła Pani zgłoszenie o nabyciu darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 w ustawowym terminie 6 miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego (otrzymania darowizny)" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.118.2022.2.AD

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA