REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy świadczenie usług opieki nad osobami niepełnosprawnymi jest zwolnione z zapłaty VAT?

niepełnosprawność wózek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi lub osobami w podeszłym wieku, świadczone przez podatnika jako podwykonawcę w miejscu zamieszkania tych osób, kwalifikują się do zwolnienia z podatku VAT.

Opieka nad niepełnosprawnymi a zwolnienie z VAT

Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą, świadcząc usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku. Usługi są wykonywane w miejscu zamieszkania osób, nad którymi sprawowana jest opieka. Wnioskodawca działa jako podwykonawca innego przedsiębiorcy i świadczy usługi opieki na podstawie umów zawartych przez kontrahenta. Usługi opieki obejmują różne czynności, takie jak pomoc przy utrzymaniu higieny ciała, masaż ciała i pomoc przy przemieszczaniu się po mieszkaniu. Wnioskodawca wystawia faktury za swoje usługi dla kontrahenta, a nie bezpośrednio dla podopiecznych.

REKLAMA

Podatnik zadał pytanie do KIS czy świadczenie usług opieki nad osobami niepełnosprawnymi lub osobami w podeszłym wieku, jako podwykonawca dla innego podatnika, jest zwolnione z VAT. Wnioskodawca uważa, że istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług.

KIS: opieka nad osobami niepełnosprawnymi zwolniona z VAT 

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez podatnika było prawidłowe. W opinii organu podatkowego zastosowanie miało zwolnienie od podatku VAT dla usług wnioskodawcy dotyczących opieki nad osobami niepełnosprawnymi lub osobami w podeszłym wieku, świadczonych w miejscu ich zamieszkania jako podwykonawcy. Zwolnienie dotyczy usług opieki, które są świadczone w miejscu zamieszkania podopiecznych i obejmują opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku. KIS stwierdziła, że świadczone usługi polegały na zapewnieniu pomocy w codziennym życiu chorych osób, takich jak opieka higieniczna, pielęgnacja, wsparcie w codziennych czynnościach i utrzymanie ich w dobrej kondycji psychofizycznej.

W opinii organu, usługi opieki muszą być wykonywane w miejscu zamieszkania podopiecznych. KIS podkreśliła, że opieka odbywała się w ich własnych domach, co jest ważnym kryterium zwolnienia z zapłaty VAT. Ponadto, organ zaznaczył, że wnioskodawca świadczył usługi jako podwykonawca innego podatnika, który jest stroną umowy o świadczenie usług opieki nad osobą niepełnosprawną, nie będąc jednocześnie stroną umowy. Istotne jest, że art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy VAT nie wymaga, aby podmiot świadczący usługi opieki był bezpośrednio stroną umowy z osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub w podeszłym wieku. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.430.2023.1.MB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA