REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy usługi opieki domowej podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi opieki domowej świadczone na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.

Czy organizator półkolonii może skorzystać ze zwolnienia VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) działalność organizacji półkolonii dla dzieci i młodzieży, włączając w to usługi dodatkowe, jest objęta zwolnieniem od podatku VAT ze względu na cel społeczny, zgodność z przepisami prawa i kompleksowy charakter usług świadczonych na rzecz uczestników.

Czy świadczenie usług opieki nad osobami niepełnosprawnymi jest zwolnione z zapłaty VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi lub osobami w podeszłym wieku, świadczone przez podatnika jako podwykonawcę w miejscu zamieszkania tych osób, kwalifikują się do zwolnienia z podatku VAT.

Kiedy matka trojga dzieci ma prawo do pełnej ulgi prorodzinnej?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawczyni, będąca matką trzech synów i w trakcie rozwodu, ma prawo do pełnego odliczenia ulgi prorodzinnej za lata 2021, 2022, 2023 oraz kolejne, zgodnie z art. 27f ustawy o PIT.

REKLAMA

Czy Szpital może zwiększyć kapitał zakładowy bez płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

Dyrektor KIS stwierdził, że jeśli celem czynności cywilnoprawnych jest umożliwienie dalszego funkcjonowania Szpitala i utrzymania zdolności do dalszego funkcjonowania, to czynność taka objęta jest wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż spełniony jest przewidziany w ustawie warunek dla zastosowania tego wyłączenia - będzie to czynność w sprawach zdrowia.

Czy Zespół Opieki Zdrowotnej ma prawo do odliczenia podatku VAT z zakupów w ramach Projektu Regionalnego?

Dyrektor KIS potwierdził, że Zespół Opieki Zdrowotnej nie ma możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub części, ponieważ  zakupy opodatkowane dotyczą w całości działalności zwolnionej z podatku w ramach zwolnienia przedmiotowego. 

Czy wniesienie nieruchomości do spółki leczniczej jest opodatkowane PCC?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) czynność związana z aportem nieruchomości do szpitala jest zwolniona z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z uzasadnionym stanowiskiem KIS, wniesienie nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PCC, ponieważ czynności związane z działalnością leczniczą, nie podlegają opodatkowaniu. 

Czy SPZOZ ma prawo do odzyskania podatku naliczonego w ramach projektu współfinansowanego przez UE?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nie ma prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

REKLAMA

Czy podatnik, który zawarł małżeństwo, może nadal rozliczać się jako samotnie wychowujący rodzic?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że podatnik, który zawarł małżeństwo, nie może nadal rozliczać się jako samotnie wychowujący rodzic zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Związek małżeński wyklucza przyznanie statusu "osoby samotnie wychowującej dziecko" i skorzystanie z preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego na podstawie art. 6 ust 4c ustawy o PIT.

Czy żłobki niepubliczne mogą być opodatkowane niższym podatkiem?

Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przychody z działalności żłobka mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%.

Czy podatnik samotnie wychowujący dzieci ma prawo do ulgi prorodzinnej?

Dyrektor KIS potwierdził, że ulga prorodzinna przysługiwała rodzicowi, który posiadał władzę rodzicielską i wyłącznie faktycznie ją wykonywał.

Z jakich preferencji podatkowych może skorzystać opiekun prawny ubezwłasnowolnionej pełnoletniej podopiecznej?

W niniejszym artykule omówiono kwestię rozliczenia podatkowego i ulgi prorodzinnej dla samotnych opiekunów osób niepełnosprawnych. Artykuł przedstawia stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w tej sprawie oraz omawia konsekwencje finansowe dla opiekunów. Dowiedz się, czy takim samotnym opiekunom przysługują preferencje podatkowe.

Czy szpital powiatowy może odzyskać VAT w związku z realizacją projektu służącego działalności zwolnionej z opodatkowania?

Szpital powiatowy, który realizuje inwestycję współfinansowaną przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, nie będzie miał możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT. Interpretacja organów administracji skarbowej wykazała, że szpital powiatowy, jako podmiot działający w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych kosztów związanych z projektem. Zobaczmy, jakie konsekwencje ma ta interpretacja.

REKLAMA