REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy SPZOZ ma prawo do odzyskania podatku naliczonego w ramach projektu współfinansowanego przez UE?

szpital
szpital
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nie ma prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

REKLAMA

SPZOZ jest powiatową jednostką organizacyjną, świadczącą głównie usługi medyczne, które są zwolnione od VAT. Realizuje projekt, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt obejmuje remonty i zakupy sprzętu medycznego, jednak całość inwestycji służy działalności zwolnionej od VAT. Jak wskazał wnioskodawca, inwestycja w ramach projektu nie jest wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych, ponieważ inwestycja w całości służy działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług. 

REKLAMA

SPZOZ zapytał: Czy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w A, w związku z sytuacją opisaną w pkt 61 oraz w oparciu o art. 86 ust. 1 i art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, ma prawo do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "(...)" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, czy też takiego prawa nie ma?

Działalność zwolniona od VAT

REKLAMA

Zdaniem Dyrektora KIS, SPZOZ nie ma prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Przepisy podatkowe przewidują prawo do odliczenia podatku naliczonego tylko w przypadku wykorzystywania towarów i usług do czynności opodatkowanych. Ponieważ inwestycja w ramach projektu służy działalności zwolnionej od VAT, SPZOZ nie spełnia podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem, SPZOZ nie może obniżyć kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupów i robót budowlanych związanych z realizacją projektu.

"W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie są spełnione, ponieważ - jak wynika z okoliczności sprawy - inwestycja w ramach projektu pn. "(...)" nie jest wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych, ponieważ inwestycja w całości służy działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. W związku z powyższym nie mają Państwo prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu. Tym samym, z tego tytułu nie przysługuje Państwu również prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynikający z interpretacji KIS wniosek jest taki, że SPZOZ nie ma prawa do odzyskania podatku naliczonego związane z realizacją projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Inwestycja w ramach projektu służy działalności zwolnionej od VAT, co uniemożliwia odliczenie podatku naliczonego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.79.2023.1.MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

    Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

    Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

    Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

    REKLAMA

    Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

    Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

    Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

    Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

    REKLAMA

    Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

    Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

    REKLAMA