Z jakich preferencji podatkowych może skorzystać opiekun prawny ubezwłasnowolnionej pełnoletniej podopiecznej?
REKLAMA
REKLAMA
Samotna opieka nad pełnoletnią podopieczną
Wnioskodawca jest samotnym opiekunem prawnym dla całkowicie ubezwłasnowolnionej pełnoletniej osoby, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Wnioskodawca ponosi częściowo koszty utrzymania podopiecznej w Domu Pomocy Społecznej. Wnioskodawca zadał pytanie, czy ma prawo do rozliczenia podatkowego za rok 2022 jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także czy przysługuje mu prawo do ulgi prorodzinnej.
REKLAMA
Wnioskodawca uważa, że ponieważ ponosi w dużej części koszty utrzymania podopiecznej w Domu Pomocy Społecznej, a także koszty związane z pobytem podopiecznej poza ośrodkiem, Dom Pomocy Społecznej nie jest instytucją zapewniającą całodobowe utrzymanie podopiecznej. Wnioskodawca uznaje, że przysługuje mu prawo do rozliczenia podatku jako osoby samotnie wychowującej dziecko, a także do ulgi prorodzinnej.
Warunki skorzystania z preferencji podatkowych
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest częściowo prawidłowe. Wnioskodawca ma prawo do preferencyjnego opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca podopieczną. Jednakże, stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe w części dotyczącej ulgi prorodzinnej.
Zgodnie z interpretacją, ustawodawca uzależnił prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad obliczania podatku dochodowego dla osób samotnie wychowujących dzieci od spełnienia łącznie następujących warunków: posiadanie przez rodzica lub opiekuna prawnego statusu osoby samotnie wychowującej dziecko; wychowywanie przez rodzica lub opiekuna prawnego samotnie w roku podatkowym dziecka; nieuzyskiwanie przez rodzica lub opiekuna prawnego i dziecko przychodów/dochodów, do których zastosowanie mają przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem najmu prywatnego; niepodlegania przez rodzica lub opiekuna prawnego i dziecko opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych; nieuzyskiwania przez pełnoletnie dziecko przychodów/dochodów w łącznej wysokości przekraczającej dwunastokrotność kwoty renty socjalnej, której wysokość w grudniu 2022 r. wynosiła 16 061,28 zł (z wyjątkiem przewidzianym ustawą). Ponadto, z preferencyjnego opodatkowania może skorzystać osoba samotnie wychowująca dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Według Dyrektora KIS wnioskodawca ma więc prawo do preferencyjnego rozliczenia dochodów za rok 2022, tj. w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko, przy spełnieniu ww. warunków.
W odniesieniu do ulgi prorodzinnej, Dyrektor KIS stwierdził, że samo bycie opiekunem prawnym ubezwłasnowolnionej podopiecznej nie stanowi samoistnej przesłanki uprawniającej do odliczenia od podatku kwoty określonej w art. 27f ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 27f ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych konieczne jest, aby utrzymywanie dziecka, m.in. otrzymującego zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, miało miejsce w związku z wykonywaniem obowiązku alimentacyjnego. Wnioskodawca nie może zatem skorzystać z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu podatkowym za rok 2022, ponieważ nie została spełniona przesłanka wymieniona w art. 27f ust. 6 ww. ustawy, od której spełnienia ustawodawca uzależnił prawo do skorzystania z analizowanej ulgi.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA