Czy Szpital może zwiększyć kapitał zakładowy bez płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych?
REKLAMA
REKLAMA
- Podniesienie kapitału zakładowego spółki dzięki wkładowi pieniężnemu ze strony Miasta
- Zwiększenie kapitału zakładowego Spółki nie podlega opodatkowaniu PCC
- Podsumowanie
Podniesienie kapitału zakładowego spółki dzięki wkładowi pieniężnemu ze strony Miasta
Wnioskodawcą jest Szpital, który działa jako jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, założona przez Miasto. Celem Szpitala jest udzielanie świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców Miasta i całego kraju. Szpital prowadzi różnorodne usługi medyczne, w tym całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską, badania, leczenie, rehabilitację i profilaktykę. Ponadto, Szpital realizuje zadania publiczne samorządu terytorialnego w zakresie opieki zdrowotnej.
REKLAMA
REKLAMA
Szpital odnotowuje straty z tytułu prowadzonej działalności, co wymagało w ostatnich latach zwiększenia kapitału zakładowego Spółki w celu umożliwienia dalszego funkcjonowania. Podniesienie kapitału zakładowego było możliwe dzięki wkładowi pieniężnemu ze strony Miasta, za który Szpital zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych. Z uwagi na trudną sytuację finansową, istnieje możliwość konieczności kolejnego podwyższenia kapitału zakładowego przez Miasto w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Szpitala w przyszłości.
W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym dokonywane podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w przeszłości nie podlega jak i dokonywane podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w przyszłości (w zależności od sytuacji finansowej Szpitala) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako czynności cywilnoprawnej w sprawach zdrowia?
Zwiększenie kapitału zakładowego Spółki nie podlega opodatkowaniu PCC
REKLAMA
Wydana decyzja wynika z orzeczenia uchylającego interpretację, które stało się ostateczne po wycofaniu skargi kasacyjnej i umorzeniu postępowania kasacyjnego postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dyrektor KIS ponownie wydał interpretację i przychylił się do stanowiska Wnioskodawcy. Według odpowiedzi Dyrektora KIS, wnioskodawca ma rację w swoim stanowisku. Zwiększenie kapitału zakładowego Spółki nie podlega opodatkowaniu na podstawie Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako czynność cywilnoprawna w sprawach ochrony zdrowia, zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
"Skoro zatem celem czynności cywilnoprawnych (wnoszenia wkładów pieniężnych powodujących podwyższenie kapitału zakładowego spółki) jest umożliwienie dalszego funkcjonowania Szpitala (wywiązanie się z zobowiązań: m.in. na zakup wyrobów medycznych, zapłatę wynagrodzeń pracowników kadry medycznej, obsługi technicznej i finansowo-księgowej, zakup materiałów i usług niezbędnych dla prowadzenia Szpitala i wykonywania działalności szpitalnej) i utrzymania zdolności do dalszego funkcjonowania, to czynność taka objęta jest wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż spełniony jest przewidziany w ustawie warunek dla zastosowania tego wyłączenia - będzie to czynność w sprawach zdrowia." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że wnioskodawca był uprawniony do podwyższenia kapitału zakładowego bez konieczności płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Dla pytającego oznacza to, że nie będą naliczane dodatkowe koszty podatkowe związane z podwyższeniem kapitału zakładowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.