REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy organizator półkolonii może skorzystać ze zwolnienia VAT?

obóz ognisko kolonie dzieci lato wakacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) działalność organizacji półkolonii dla dzieci i młodzieży, włączając w to usługi dodatkowe, jest objęta zwolnieniem od podatku VAT ze względu na cel społeczny, zgodność z przepisami prawa i kompleksowy charakter usług świadczonych na rzecz uczestników.

Organizacja półkolonii a zwolnienie z VAT 

Wnioskodawczynią jest podatniczka, która prowadzi działalność gospodarczą obejmującą organizowanie imprez turystycznych z kompleksowym programem oraz prowadzenie form edukacji sportowej i zajęć sportowych i rekreacyjnych. W okresie letnim kobieta organizuje półkolonie dla dzieci i młodzieży z zachowaniem wymogów określonych przez przepisy o systemie oświaty. Usługi obejmują nadzór nad dziećmi, dostarczanie posiłków oraz organizację różnorodnych aktywności sportowych i rekreacyjnych. Ponadto, podatniczka dokonuje zakupu usług cateringowych, biletów wstępu i wynajmu pomieszczeń, które stanowią nieodłączny element organizacji półkolonii i są niezbędne do ich przeprowadzenia .Odbiorcami świadczonych usług są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

REKLAMA

Podatniczka zadała pytanie KIS czy świadczone usługi podlegają zwolnieniu z opodatkowania VAT. Wnioskodawczyni jest zdania, że usługi w postaci półkolonii są zwolnione od zapłaty podatku od towarów i usług.

KIS: organizacja półkolonii podlega zwolnieniu z VAT 

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawczynię było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że działalność organizacji półkolonii dla dzieci i młodzieży, włączając w to usługi dodatkowe, jest objęta zwolnieniem od podatku VAT. KIS zaznaczyła, że organizowanie półkolonii dla dzieci i młodzieży ma na celu nie tylko osiągnięcie zysku, ale także realizację ważnych celów społecznych, takich jak zapewnienie opieki i rozwoju uczestnikom oraz umożliwienie im spędzenia czasu w sposób produktywny i bezpieczny. Organ podkreślił, że wnioskodawczyni zgłosiła organizację półkolonii kuratorowi oświaty zgodnie z wymaganiami ustawowymi. Ponadto działalność organizacji półkolonii podlega nadzorowi instytucji odpowiedzialnych za edukację i opiekę nad dziećmi. 

KIS stwierdziła, że organizacja półkolonii nie polega tylko na jednym rodzaju świadczenia, ale obejmuje wiele aspektów, takich jak opieka nad dziećmi, zapewnienie wyżywienia, organizacja zajęć i atrakcji. Usługi kompleksowe są ściśle związane z opieką nad dziećmi i młodzieżą, co umożliwia korzystanie ze zwolnienia z VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.320.2022.2.AA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA