REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy szpital powiatowy może odzyskać VAT w związku z realizacją projektu służącego działalności zwolnionej z opodatkowania?

VAT od projektu służącego działalności zwolnionej z opodatkowania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szpital powiatowy, który realizuje inwestycję współfinansowaną przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, nie będzie miał możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT. Interpretacja organów administracji skarbowej wykazała, że szpital powiatowy, jako podmiot działający w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych kosztów związanych z projektem. Zobaczmy, jakie konsekwencje ma ta interpretacja.

VAT od projektu służącego działalności zwolnionej z opodatkowania

Szpital Powiatowy podpisał umowę z 29 stycznia 2021 r. o dofinansowanie projektu pn. (…), który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 20142020. Działania związane z realizowaną inwestycją służą wyłącznie podstawowej działalności Szpitala Powiatowego. Wnioskodawca był i jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a faktury dokumentujące nabycie towarów i usług zostały wystawione na Szpital Powiatowy. Efekt zrealizowanego projektu, tj. (…), służy wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

REKLAMA

Brak prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu

Zgodnie z art. 43 pkt 18 i 20 oraz art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r., Szpital Powiatowy nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku naliczonego, ponieważ prowadzi działalność w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej. Główną działalnością Szpitala Powiatowego jest sprzedaż usług medycznych. Realizując umowę z 29 stycznia 2021 r. o dofinansowanie projektu pn. (), Szpital Powiatowy nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego, ponieważ realizowana inwestycja służy wyłącznie działalności zwolnionej z opodatkowania.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją organów administracji skarbowej, Szpital Powiatowy nie ma możliwości odzyskania zapłaconego podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. (…), ponieważ prowadzi działalność w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, która jest zwolniona z opodatkowania. Interpretacja ta ma znaczenie dla Szpitala Powiatowego, który nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego od poniesionych kosztów związanych z projektem.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.279.2023.1.JŚ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA