Czy wydatki na benefity dla współpracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Wydatki na benefity dla współpracowników
Spółka współpracuje ze zleceniobiorcami (osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze) na podstawie kontraktów B2B. W ramach współpracy planuje oferować aktualnym i przyszłym współpracownikom dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Należą do nich karty multisport oraz pakiety medyczne. Benefity te stanowią niepieniężny dodatek i jest on niezależny od wynagrodzenia za świadczone usługi. Po zakończeniu każdego miesięcznego okresu rozliczeniowego firma otrzyma faktury wraz ze specyfikacjami, umożliwiającymi identyfikację osób korzystających z tych konkretnych świadczeń. Spółka będzie ponosiła koszty na nabycie benefitów ze swoich zasobów majątkowych.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy wydatki na benefity w części dotyczącej świadczeń na rzecz współpracowników związanych ze spółką umowami typu B2B, spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Firma była zdania, że wydatki na benefity pozapłacowe dla współpracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Argumentowała, że bez nawiązania współpracy ze współpracownikami nie mogłaby efektywnie świadczyć usług na rzecz klientów, a w konsekwencji uzyskiwać przychodów z działalności gospodarczej. W ocenie spółki istnieje również wyraźny związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy opisanymi wydatkami a prowadzoną działalnością gospodarczą, tj. wydatki te niewątpliwie będą ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.
Wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wydatki na benefity pozapłacowe dla współpracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT. Zaznaczył, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy: „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1". Ponadto, podkreślił, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.
„Dokonując zatem oceny charakteru planowanych wydatków poniesionych przez Państwa z tytułu pozapłacowych (niepieniężnych) elementów wypłacanego Współpracownikom wynagrodzenia (Karty Multisport, Pakiet Medyczny), biorąc pod uwagę przytoczone powyżej wyjaśnienia, stwierdzić należy, że w przedstawionych powyżej okolicznościach ww. wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, gdyż z informacji zawartych we wniosku jasno wynika, że istnieje związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy wydatkami poniesionymi na wskazane we wniosku pozapłacowe (niepieniężne) elementy wypłacanego osobom współpracującym wynagrodzenia a osiągnięciem przez Spółkę przychodów i zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła” - wskazał organ.
Podsumowując, KIS stwierdziła, że wydatki na pakiet benefitów w części dotyczącej świadczeń na rzecz współpracowników związanych ze spółką umowami typu B2B mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami a osiągnięciem przez spółkę przychodów i zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.