Czy podatnik samotnie wychowujący dzieci ma prawo do ulgi prorodzinnej?
REKLAMA
REKLAMA
- Skorzystanie z ulgi prorodzinnej przez każdego rodzica
- Podatniczka miała prawo do dokonania odliczeń
- Podsumowanie
Skorzystanie z ulgi prorodzinnej przez każdego rodzica
W dniu 20 grudnia 2022 r. wnioskodawczyni otrzymała informacje z Urzędu Skarbowego dotyczące skorzystania przez nią i jej byłego współmałżonka z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu podatkowym za rok 2021. Podatniczka skorzystała z tej ulgi, ponieważ przez cały rok podatkowy wyłącznie ona sprawowała władzę rodzicielską nad swoimi dziećmi, które zamieszkiwały z nią w jednym gospodarstwie domowym.
REKLAMA
REKLAMA
Ojciec dzieci opuścił mieszkanie w październiku 2020 r. na skutek interwencji policji. Nie mieszkał razem z podatniczką i dziećmi, ani nie sprawował w żaden sposób władzy rodzicielskiej. Podatniczka została wymeldowana z mieszkania przez burmistrza w kwietniu 2021 r. W czerwcu 2021 r. sąd rejonowy orzekł rozdzielność majątkową między podatniczką a jej byłym współmałżonkiem. Dodatkowo, w lipcu 2021 r. wszczęto dochodzenie w sprawie znęcania się przez ojca nad jednym z dzieci, które jest nadal w toku. Wyrok rozwodowy zapadł w listopadzie 2022 r., gdzie uregulowano kontakt ojca z jednym z dzieci.
W 2021 r. podatniczka skorzystała z ulgi prorodzinnej na dwójkę dzieci. Podatniczka posiadała władzę rodzicielską wobec swoich dzieci, podczas gdy ojciec nie wykonywał żadnych obowiązków związanych z władzą rodzicielską. Miejsce zamieszkania dzieci było takie samo jak miejsce zamieszkania matki.
Podatniczka uzyskiwała dochody z tytułu umowy o pracę w 2021 r.
W związku z tym, zadano pytanie: Czy za 2021 r. przysługiwało Pani w pełnej wysokości prawo do dokonania odliczeń na dwoje małoletnich dzieci w ramach ulgi prorodzinnej?
Podatniczka miała prawo do dokonania odliczeń
REKLAMA
Według interpretacji organu, podatniczka miała prawo do dokonania odliczeń na dwoje małoletnich dzieci w ramach ulgi prorodzinnej za rok 2021. Wynikało to z faktu, że podatniczka posiadała wyłączną władzę rodzicielską nad dziećmi i wykonywała ją przez cały rok podatkowy. Ojciec dzieci nie sprawował faktycznej pieczy nad nimi ani nie wykonywał żadnych obowiązków związanych z władzą rodzicielską. Dodatkowo, dzieci zamieszkiwały wyłącznie z matką, a ona sama zabezpieczała wszystkie ich potrzeby bytowe.
"Podkreślenia wymaga także, że stosownie do art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ulga na małoletnie dzieci przysługuje rodzicom, jeżeli wykonują władzę rodzicielską. Ponadto w myśl art. 27 ust. 4 wskazanej ustawy, kwotę przysługującej ulgi mogą odliczyć od podatku w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. W przypadku braku porozumienia między podatnikami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (piecza naprzemienna), lub gdy miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim - kwotę tę podatnicy odliczają w częściach równych. W pozostałych przypadkach odliczenie w wysokości 100% stosuje podatnik, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny." - wskazał organ.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją, podatniczce przysługiwało prawo do dokonania odliczeń na dwoje małoletnich dzieci w ramach ulgi prorodzinnej za rok 2021. Biorąc pod uwagę fakt, że była jedynym opiekunem dzieci i wykonywała wyłączną władzę rodzicielską, spełniała warunki konieczne do skorzystania z tej ulgi. Informacja ta ma ważne znaczenie dla podatniczki, ponieważ pozwoliło jej to obniżyć swoje zobowiązania podatkowe za rok 2021.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.