REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik samotnie wychowujący dzieci ma prawo do ulgi prorodzinnej?

liczydła matka dziecko świadczenia zasiłki 500+ 800+ 300+ 1000+ socjal szczęście
liczydła matka dziecko świadczenia zasiłki 500+ 800+ 300+ 1000+ socjal szczęście
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że ulga prorodzinna przysługiwała rodzicowi, który posiadał władzę rodzicielską i wyłącznie faktycznie ją wykonywał.

Skorzystanie z ulgi prorodzinnej przez każdego rodzica

REKLAMA

W dniu 20 grudnia 2022 r. wnioskodawczyni otrzymała informacje z Urzędu Skarbowego dotyczące skorzystania przez nią i jej byłego współmałżonka z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu podatkowym za rok 2021. Podatniczka skorzystała z tej ulgi, ponieważ przez cały rok podatkowy wyłącznie ona sprawowała władzę rodzicielską nad swoimi dziećmi, które zamieszkiwały z nią w jednym gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ojciec dzieci opuścił mieszkanie w październiku 2020 r. na skutek interwencji policji. Nie mieszkał razem z podatniczką i dziećmi, ani nie sprawował w żaden sposób władzy rodzicielskiej. Podatniczka została wymeldowana z mieszkania przez burmistrza w kwietniu 2021 r. W czerwcu 2021 r. sąd rejonowy orzekł rozdzielność majątkową między podatniczką a jej byłym współmałżonkiem. Dodatkowo, w lipcu 2021 r. wszczęto dochodzenie w sprawie znęcania się przez ojca nad jednym z dzieci, które jest nadal w toku. Wyrok rozwodowy zapadł w listopadzie 2022 r., gdzie uregulowano kontakt ojca z jednym z dzieci.

W 2021 r. podatniczka skorzystała z ulgi prorodzinnej na dwójkę dzieci. Podatniczka posiadała władzę rodzicielską wobec swoich dzieci, podczas gdy ojciec nie wykonywał żadnych obowiązków związanych z władzą rodzicielską. Miejsce zamieszkania dzieci było takie samo jak miejsce zamieszkania matki.

Podatniczka uzyskiwała dochody z tytułu umowy o pracę w 2021 r.

W związku z tym, zadano pytanie: Czy za 2021 r. przysługiwało Pani w pełnej wysokości prawo do dokonania odliczeń na dwoje małoletnich dzieci w ramach ulgi prorodzinnej?

Podatniczka miała prawo do dokonania odliczeń

REKLAMA

Według interpretacji organu, podatniczka miała prawo do dokonania odliczeń na dwoje małoletnich dzieci w ramach ulgi prorodzinnej za rok 2021. Wynikało to z faktu, że podatniczka posiadała wyłączną władzę rodzicielską nad dziećmi i wykonywała ją przez cały rok podatkowy. Ojciec dzieci nie sprawował faktycznej pieczy nad nimi ani nie wykonywał żadnych obowiązków związanych z władzą rodzicielską. Dodatkowo, dzieci zamieszkiwały wyłącznie z matką, a ona sama zabezpieczała wszystkie ich potrzeby bytowe.

"Podkreślenia wymaga także, że stosownie do art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ulga na małoletnie dzieci przysługuje rodzicom, jeżeli wykonują władzę rodzicielską. Ponadto w myśl art. 27 ust. 4 wskazanej ustawy, kwotę przysługującej ulgi mogą odliczyć od podatku w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. W przypadku braku porozumienia między podatnikami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (piecza naprzemienna), lub gdy miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim - kwotę tę podatnicy odliczają w częściach równych. W pozostałych przypadkach odliczenie w wysokości 100% stosuje podatnik, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny." - wskazał organ.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, podatniczce przysługiwało prawo do dokonania odliczeń na dwoje małoletnich dzieci w ramach ulgi prorodzinnej za rok 2021. Biorąc pod uwagę fakt, że była jedynym opiekunem dzieci i wykonywała wyłączną władzę rodzicielską, spełniała warunki konieczne do skorzystania z tej ulgi. Informacja ta ma ważne znaczenie dla podatniczki, ponieważ pozwoliło jej to obniżyć swoje zobowiązania podatkowe za rok 2021. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.818.2022.3.MD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA