REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydzierżawienie obszarów łowieckich podlega opodatkowaniu VAT?

VAT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że umowy dzierżawy gruntów na cele łowieckie przez powiat mogą być zwolnione z podatku VAT, ponieważ gospodarka łowiecka jest powiązana z działalnością rolniczą i ochroną przyrody, co warunkuje zwolnienie na podstawie rozporządzenia.

Wydzierżawienie obszarów łowieckich a VAT 

Wnioskodawcą jest powiat, który zajmuje się realizacją różnych zadań publicznych, w tym m.in. ochroną środowiska i przyrody oraz rolnictwem, leśnictwem i rybactwem śródlądowym. Jednym z jego obowiązków jest dzierżawienie obwodów łowieckich na rzecz kół łowieckich. W ramach tych umów, koła łowieckie prowadzą gospodarkę łowiecką, która obejmuje m.in. hodowlę i pozyskiwanie zwierzyny oraz jej ochronę poprzez regulację liczby zwierząt łownych. Dzierżawione grunty są wykorzystywane zarówno do celów łowieckich, jak i rolniczych. Koła łowieckie płacą powiatowi czynsz dzierżawny za korzystanie z tych gruntów na podstawie umów dzierżawy, które uwzględniają różne czynniki, takie jak powierzchnia gruntów, wartość żyta ogłaszanego dla podatku rolnego i kategorię obwodu łowieckiego. 

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy powiat jest zwolniony z VAT, gdy dzierżawi obszary gruntów kołom łowieckim do celów łowieckich i rolniczych. Wnioskodawca jest zdania, że pobierany czynsz nie podlega opodatkowaniu VAT. Według wnioskodawcy celem umów jest realizacja zadań własnych powiatu, przede wszystkim z zakresu ochrony środowiska i przyrody, natomiast nie działalność gospodarcza

KIS: zwolnienie z VAT dla umów dzierżawy gruntów na cele łowieckie 

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę było błędne. Organ podatkowy uznał, że umowy dzierżawy gruntów na cele łowieckie przez powiat, jeśli grunty są faktycznie wykorzystywane w gospodarce łowieckiej, mogą korzystać ze zwolnienia z zapłaty VAT, ale nie można ogólnie uznać, że powiat jest wyłączony z opodatkowania. Organ zaznaczył, że istnieje konkretna klauzula zwolnienia od podatku VAT, która dotyczy dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze. Zgodnie z  rozporządzeniem ministra finansów, dzierżawa gruntów rolniczych jest zwolniona z VAT. W tym przypadku grunt jest wykorzystywany do prowadzenia gospodarki łowieckiej, która jest jednym z aspektów gospodarki rolniczej. Organ podkreślił, że celem gospodarki łowieckiej jest ochrona, hodowla i pozyskiwanie zwierzyny, co jest zgodne z zasadami ekologii i gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. KIS uznała, że gospodarka łowiecka ma związek z działalnością rolniczą, co uzasadnia zwolnienie od VAT na podstawie rozporządzenia.

Ponadto, KIS podkreśliła, że gospodarka łowiecka ma na celu zachowanie różnorodności i gospodarowania populacjami zwierząt łownych oraz ochronę i kształtowanie środowiska przyrodniczego w kontekście ekologii, co podkreśla związek z działalnością mającą na celu ochronę przyrody. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.675.2022.1.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA