REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydzierżawienie obszarów łowieckich podlega opodatkowaniu VAT?

VAT
VAT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że umowy dzierżawy gruntów na cele łowieckie przez powiat mogą być zwolnione z podatku VAT, ponieważ gospodarka łowiecka jest powiązana z działalnością rolniczą i ochroną przyrody, co warunkuje zwolnienie na podstawie rozporządzenia.

Wydzierżawienie obszarów łowieckich a VAT 

Wnioskodawcą jest powiat, który zajmuje się realizacją różnych zadań publicznych, w tym m.in. ochroną środowiska i przyrody oraz rolnictwem, leśnictwem i rybactwem śródlądowym. Jednym z jego obowiązków jest dzierżawienie obwodów łowieckich na rzecz kół łowieckich. W ramach tych umów, koła łowieckie prowadzą gospodarkę łowiecką, która obejmuje m.in. hodowlę i pozyskiwanie zwierzyny oraz jej ochronę poprzez regulację liczby zwierząt łownych. Dzierżawione grunty są wykorzystywane zarówno do celów łowieckich, jak i rolniczych. Koła łowieckie płacą powiatowi czynsz dzierżawny za korzystanie z tych gruntów na podstawie umów dzierżawy, które uwzględniają różne czynniki, takie jak powierzchnia gruntów, wartość żyta ogłaszanego dla podatku rolnego i kategorię obwodu łowieckiego. 

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy powiat jest zwolniony z VAT, gdy dzierżawi obszary gruntów kołom łowieckim do celów łowieckich i rolniczych. Wnioskodawca jest zdania, że pobierany czynsz nie podlega opodatkowaniu VAT. Według wnioskodawcy celem umów jest realizacja zadań własnych powiatu, przede wszystkim z zakresu ochrony środowiska i przyrody, natomiast nie działalność gospodarcza

KIS: zwolnienie z VAT dla umów dzierżawy gruntów na cele łowieckie 

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę było błędne. Organ podatkowy uznał, że umowy dzierżawy gruntów na cele łowieckie przez powiat, jeśli grunty są faktycznie wykorzystywane w gospodarce łowieckiej, mogą korzystać ze zwolnienia z zapłaty VAT, ale nie można ogólnie uznać, że powiat jest wyłączony z opodatkowania. Organ zaznaczył, że istnieje konkretna klauzula zwolnienia od podatku VAT, która dotyczy dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze. Zgodnie z  rozporządzeniem ministra finansów, dzierżawa gruntów rolniczych jest zwolniona z VAT. W tym przypadku grunt jest wykorzystywany do prowadzenia gospodarki łowieckiej, która jest jednym z aspektów gospodarki rolniczej. Organ podkreślił, że celem gospodarki łowieckiej jest ochrona, hodowla i pozyskiwanie zwierzyny, co jest zgodne z zasadami ekologii i gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. KIS uznała, że gospodarka łowiecka ma związek z działalnością rolniczą, co uzasadnia zwolnienie od VAT na podstawie rozporządzenia.

Ponadto, KIS podkreśliła, że gospodarka łowiecka ma na celu zachowanie różnorodności i gospodarowania populacjami zwierząt łownych oraz ochronę i kształtowanie środowiska przyrodniczego w kontekście ekologii, co podkreśla związek z działalnością mającą na celu ochronę przyrody. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.675.2022.1.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA