REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nieodpłatna zamiana nieruchomości z teściową podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

mieszkanie dom
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że nieodpłatna zamiana nieruchomości pomiędzy wnioskodawcą a jego teściową nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jako że taka czynność nie została wskazana w ustawie o podatku od spadków i darowizn jako przedmiot opodatkowania.

Skutki podatkowe zamiany nieruchomości

Wnioskodawca jest właścicielem lokalu mieszkalnego o określonej wartości i powierzchni. Planuje on zamienić ten lokal na inny, którego właścicielką jest jego teściowa. W wyniku tej zamiany mężczyzna otrzyma lokal o wartości wyższej o 100.000 zł od wartości jego obecnego lokalu. Zamiana ma zostać dokonana bez dodatkowych dopłat.

REKLAMA

REKLAMA

Zainteresowany chciał się dowiedzieć, czy w związku z otrzymaniem nieruchomości o wyższej wartości jest zobowiązany rozliczyć się z podatku od spadków i darowizn, a także czy może skorzystać z ulgi przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Mężczyzna argumentował, że w związku z zamianą dostanie nadwyżkę w postaci 100.000 zł od teściowej, jest zaliczony do I grupy podatkowej, nie posiada innego mieszkania, lokal nabyty mieści się w przedziale do 110 m2 i będzie w nim zamieszkiwał co najmniej 5 lat. W tym przypadku powinien być zwolniony z podatku.

Zamiana mieszkań nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. 

REKLAMA

Organ podatkowy zwrócił uwagę, że ustawodawca w sposób wyczerpujący określił, które czynności są przedmiotem opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Zamiana nieruchomości, nawet jeżeli jest dokonywana nieodpłatnie, nie jest wymieniona wśród czynności podlegających temu opodatkowaniu. Zdaniem KIS, ponieważ czynność zamiany nieruchomości nie jest objęta katalogiem czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn, wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, gdyż w ogóle nie będzie podlegał opodatkowaniu z tego tytułu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Pomimo, że nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn, Pana stanowisko należało uznać za nieprawidłowe ze względu na przedstawioną argumentację. Brak opodatkowania nieodpłatnej zamiany nieruchomości podatkiem od spadków i darowizn nie będzie wynikał z możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, lecz z faktu, iż nieodpłatna zamiana nieruchomości dokonana pomiędzy Panem oraz Pana teściową w ogóle nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.96.2022.1.PB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA