REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż bonów weterynaryjnych będzie objęta podatkiem VAT?

Subskrybuj nas na Youtube
weterynarz pies
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) emisja i przekazanie bonów przez wnioskodawcę nie generuje obowiązku podatkowego VAT, natomiast opodatkowanie VAT występuje dopiero w momencie faktycznej wymiany bonów na usługi lub towary między klientami, a partnerami.

Sprzedaż bonów weterynaryjnych a VAT

Wnioskodawcą jest spółka, która planuje rozpoczęcie działalności polegającej na sprzedaży bonów uprawniających do nabywania towarów i usług weterynaryjnych dla zwierząt domowych. Bony będą udostępniane klientom w formie elektronicznej na portalu internetowym. Bony będą przypisywane do konkretnych zwierząt domowych dopiero po ich aktywacji przez opiekuna zwierzęcia. Użytkownicy bonów będą mogli nabywać towary i usługi u partnerów spółki, którzy zobowiążą się do przyjmowania bonów jako płatności. Bony będą obejmować różne rodzaje towarów i usług weterynaryjnych opodatkowanych różnymi stawkami VAT. Spółka nie będzie świadczyć usług weterynaryjnych, a odpowiedzialność za dostarczenie towarów i usług poniosą partnerzy spółki. Użytkownicy będą rozliczać się z partnerami za pomocą bonów, a spółka nie będzie pobierać marży od partnerów. Użytkownicy, którzy nie wykorzystają bonów w okresie ich ważności, stracą możliwość nabycia towarów i usług objętych bonami. Bony nie będą wymienialne na pieniądze lub inne świadczenia spoza pakietu.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy dostawa bonów na rzecz klientów będzie zwolniona z opodatkowania VAT, traktując to jako transfer bonów różnego przeznaczenia. Spółka uważa, że dostawa bonów na rzecz klientów stanowi transfer bonów różnego przeznaczenia i nie podlega opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 8b ust. 2 ustawy o VAT.

KIS: emisja i przekazanie bonów nie generuje obowiązku podatkowego

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że  emisja i przekazanie bonów nie generuje obowiązku podatkowego VAT, natomiast opodatkowanie VAT występuje dopiero w momencie faktycznej wymiany bonów na usługi lub towary, która odbywa się między klientami, a partnerami. KIS wyjaśniła, że zgodnie z art. 2 pkt 44 i 45 ustawy o VAT, "bon różnego przeznaczenia" to bon inny niż bon jednego przeznaczenia, który nie zawiera w sobie informacji o miejscu dostawy towarów lub świadczenia usług, kwocie podatku VAT lub tożsamości dostawców lub usługodawców. Bon taki jest wydawany bez konkretnego związania z określonymi towarami lub usługami oraz bez określenia stawki podatku VAT. Bon taki ma ogólne zastosowanie i może być wykorzystany do różnych celów.

Organ podkreślił, że bony wnioskodawcy nie zawierają informacji o miejscu dostawy, kwocie podatku VAT ani tożsamości dostawców lub usługodawców. Ponadto, bon może być wykorzystywany do zakupu różnych usług weterynaryjnych lub towarów, co potwierdza jego charakter jako bonu różnego przeznaczenia, zgodnie z definicją zawartą w ustawie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.572.2022.1.IK

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga dla seniorów – w jaki sposób można z niej skorzystać w 2025 r.? [zerowy podatek dla seniorów 2025]

Seniorzy, którzy pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (który dla kobiet wynosi obecnie 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat) nadal pozostają aktywni zawodowo – mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego swoich przychodów, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Zwolnienie to, potocznie zwane jest ulgą dla pracujących seniorów i obowiązuje również w 2025 r.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

Do kiedy można się rozliczyć w Niemczech w 2025 roku?

Szczegółowo terminy związane z rozliczeniem podatku za rok 2024 w Niemczech, które należy wziąć pod uwagę opisaliśmy poniżej, najważniejszym jednak jest ten dla osób mających obowiązek rozliczenia - upływający 31.07.2025 - dowiedz się więcej na jego temat.

REKLAMA

Sprzedajesz prywatną rzecz (np. samochód, wózek dziecięcy, telefon, mebel albo nawet jakiś element odzieży) przed upływem 6 miesięcy od jej zakupu? Musisz zapłacić podatek, jeżeli na tym zarobiłeś!

Nie każdy ma świadomość, że incydentalna sprzedaż prywatnej rzeczy może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, jeżeli jest to sprzedaż samochodu wykupionego wcześniej do majątku prywatnego z leasingu operacyjnego. Obowiązki te, każdy powinien jednak znać, a tym bardziej teraz – kiedy już niebawem, o wielu z takich transakcjach, organy podatkowe dowiedzą się w związku z raportami, które będą do nich rokrocznie składać cyfrowe platformy sprzedażowe. 

Sprzedajesz na internetowych platformach sprzedażowych (takich jak Allegro, Olx czy Vinted)? Uważaj, bo możesz być zobowiązany do zapłaty podatku, a fiskus niebawem się o tym dowie

1 lipca 2024 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która implementuje do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywę DAC7 i nakłada na cyfrowe platformy sprzedażowe (takie jak Allegro, Olx czy Vinted) obowiązek corocznego raportowania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej na temat sprzedawców aktywnych na tych platformach. O jakich transakcjach internetowych już niebawem dowiedzą się organy podatkowe oraz czy sprzedając przez internet prywatne rzeczy – należy liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku i kontroli podatkowej w tym zakresie? 

Czy wydatki na festyn mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w ramach polityki CSR?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki poniesione na organizację festynu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów jako element polityki CSR, ponieważ z wniosku nie wynika, aby spółka prowadziła taką formalną politykę. Samo powołanie się na społeczną odpowiedzialność biznesu nie jest wystarczające do uznania tych wydatków za koszty podatkowe.

Czy przesłanie faktury elektronicznej przez aplikację mobilną jest równoznaczne z jej wydaniem nabywcy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przesyłanie faktury elektronicznej w formacie PDF przez aplikację mobilną na adres e-mail nabywcy, który wyraził na to zgodę, jest równoznaczne z jej wydaniem. Taka forma dostarczenia dokumentu spełnia wymogi prawne określone w ustawie o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Czy wydatki na gadżety reklamowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na zakup gadżetów reklamowych, przekazywanych nieodpłatnie odbiorcom, mogą zostać uznane za koszty reklamowe. Takie wydatki mogą być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów, potrącalnych w dacie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy darowizna miejsca postojowego od siostry jest zwolniona z opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że darowizna miejsca postojowego od siostry, pochodzącego z majątku wspólnego małżonków, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W związku z tym, obdarowany nie jest zobowiązany do zgłoszenia tego nabycia do urzędu skarbowego, pod warunkiem, że darowizna zostanie udokumentowana aktem notarialnym.

REKLAMA