REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy śmierć współwłaściciela wpływa na możliwość opodatkowania spółki cywilnej kartą podatkową?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że współwłaściciel spółki cywilnej świadczącej usługi kominiarskie może kontynuować opodatkowanie działalności w formie karty podatkowej po śmierci drugiego współwłaściciela.

Czy zaniechana uprawa choinek może być kosztem uzyskania przychodów w CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki związane z pielęgnacją plantacji choinek nie mogą być uwzględnione jako koszty uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu CIT, ponieważ były związane z działalnością rolniczą, która jest wyłączona spod zakresu tego podatku.

Czy usługi medyczne i paramedyczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi medyczne i paramedyczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek dotyczących rodzaju usług oraz kwalifikacji zawodowych osoby je świadczącej.

Czy właściciel firmy transportowej może zaliczać diety podróżne do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość zaliczenia diet z tytułu podróży służbowych do kosztów uzyskania przychodów przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, w związku z uchyleniem art. 21b w ustawie o czasie pracy kierowców i dodaniem art. 26f ust. 1 w ustawie o czasie pracy kierowców.

REKLAMA

Czy przychody z wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, prowadzonej przez spółkę jawną, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5,5%.

Czy nieodebrane towary można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka nie może zaliczyć strat wynikłych z niewydanego towaru do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ strata nie jest definitywna, nie wynika wyłącznie z okoliczności niezależnych od podatnika, a także nie jest wystarczająco udokumentowana.

Czy koszty zaciągniętego kredytu na spłatę udziału występującego wspólnika mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że koszty odsetek i prowizji od zaciągniętego kredytu na spłatę udziału kapitałowego występującego wspólnika nie będą kosztami uzyskania przychodów.

Czy koszty zakwaterowania pracowników tymczasowych można uwzględnić jako koszty podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z zakwaterowaniem pracowników tymczasowych stanowią koszty uzyskania przychodów dla spółki, uwzględniając konieczność zapewnienia zakwaterowania w celu kontynuacji współpracy, osiągania przychodów oraz zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT od wydatków na budowę placu zabaw?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na realizację projektu, który miał charakter publiczny i był finansowany ze środków unijnych, ponieważ te wydatki nie były związane z działalnością opodatkowaną VAT.

Czy wydatki na usługi zdobienia butelek są zaliczane do kosztów podatkowych w specjalnej strefie ekonomicznej?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki na zdobienie butelek poza specjalną strefą ekonomiczną stanowią koszty uzyskania przychodów, natomiast przychód z ich sprzedaży jest zwolniony z podatku CIT, ponieważ usługi są nieodłączną częścią procesu produkcyjnego.

Czy sprzedaż hobbystycznie hodowanych węży podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż hobbystycznie hodowanych węży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, traktując ją jako działalność rolniczą, a nie jako dział specjalny produkcji rolnej.

Czy kwota zwrócona w przypadku wygranej sprawy o kredyt we frankach podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwrócone przez bank niesłusznie pobrane świadczenia nie stanowią przychodu podatkowego dla kredytobiorcy, natomiast odsetki od opóźnionej wypłaty są przychodem podatkowym i podlegają opodatkowaniu.

Kiedy sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę będzie opodatkowana PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, mimo wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych. 

Czy podział majątku małżeńskiego jest opodatkowany podatkiem od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn nie zostało wymienione nabycie w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków, jako podlegające podatkowi od spadków i darowizn. Powyższe oznacza, że nabycie na wyłączną własność rzeczy i praw tytułem podziału majątku wspólnego małżonków nie będzie podlegało opodatkowaniu ww. podatkiem.

Czy można dokonać korekty zgłoszenia spadku bez utraty prawa do zwolnienia podatkowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że korekta dotycząca wielkości i wartości nabytych w spadku przedmiotów pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy lekarz specjalista po rozpoczęciu własnej praktyki w szpitalu, w którym odbywał rezydenturę może skorzystać z opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, który świadczy usługi medyczne o innym charakterze niż te, które wykonywał podczas swojej rezydentury, może korzystać z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Czy sprzedaż działki rolnej spowoduje utratę zwolnienia de minimis?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że sprzedaż działki rolnej może skutkować utratą zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych przyznawanego na mocy pomocy de minimis.

Czy spółka prowadząca zajęcia muzyczne dla dzieci podlega zwolnieniu z VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka cywilna prowadząca zajęcia umuzykalniające dla dzieci nie spełnia warunków uprawniających ją do zwolnienia z VAT.

Czy pielęgniarka świadcząca usługi w ramach działalności gospodarczej może skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pielęgniarka, świadcząca usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej na rzecz spółki, w tym samym szpitalu, w którym wcześniej była zatrudniona na umowie o pracę, może korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy sprzedaż prywatnej kolekcji rzeczy ruchomych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli sprzedaż (zbycie) rzeczy ruchomych z prywatnej kolekcji nie była dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinna być opodatkowana podatkiem PIT.

Czy spółka budująca i wynajmująca lokale mieszkalne może odliczyć podatek VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że w przypadku wykorzystania lokali do świadczenia usług najmu na cele mieszkaniowe, usługi mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, co oznacza, że spółka nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od kosztów związanych z budową lokali.

Czy spadkobierca może odliczyć stratę podatkową związaną z najmem nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że prawo do rozliczenia straty z najmu prywatnego nieruchomości poniesionej przez spadkodawcę jest prawem majątkowym podlegającym dziedziczeniu, w związku z tym wnioskodawca jako spadkobierca ma możliwość pomniejszenia przychodu z kontynuowanego najmu o wysokość ww. straty. 

Czy pośrednictwo w obrocie nieruchomościami podlega opodatkowaniu ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność pośrednictwa w obrocie nieruchomościami podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ale stawka ryczałtu wynosi 15%, a nie 8,5%.

Czy sprzedaż lodów bez obsługi kelnerskiej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) sprzedaż lodów z automatu jako lodów gałkowych stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.

Czy usługa zapewnienia oprawy artystycznej wesel podlega zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka nie ma prawa do zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt. 33 lit. b ustawy o VAT, ponieważ przepis ten obejmuje jedynie indywidualnych twórców i artystów wykonawców, natomiast nie podmioty zbiorowe.

Czy placówka edukacyjna online objęta systemem oświaty może skorzystać ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że świadczenie korepetycji online, po uzyskaniu statusu jednostki objętej systemem oświaty, uprawnia do zastosowania zwolnienia z podatku VAT.

Kiedy składka pracodawcy w programie motywacyjnym podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że składka pracodawcy w programie motywacyjnym generuje przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy. W takim przypadku, rozliczenie uzyskanych przez pracownika dochodów następuje w drodze samoopodatkowania, w stosownym zeznaniu rocznym, składanym za rok podatkowy, w którym pracownik dokona odpłatnego zbycia akcji.

Czy darowizna od siostry podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że darowizna od siostry podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, niezależnie od wspólności majątkowej w małżeństwie siostry.

Czy brak dokumentacji wyklucza preferencyjną stawkę VAT 0% dla rezerwacji przepraw promowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej charakter świadczonych usług transportu towarów uniemożliwia skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Czy otrzymanie dotacji wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że otrzymana dotacja przez osobę fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej, w ramach programu dla innowatorów społecznych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższe wynika z faktu, że dotacja nie spełnia kryteriów darowizny i jest realizacją umowy o dotację.

Czy wydatek na instalację klimatyzacji z funkcją grzania kwalifikuje się do ulgi termomodernizacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że montaż klimatyzacji z funkcją grzania nie uprawnia do odliczenia wydatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, w związku z  termomodernizacją budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Czy lekarz anestezjolog może wystawić fakturę za usługi medyczne z datą następnego miesiąca?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że faktura nie musi być wystawiana dokładnie w momencie wykonania usługi medycznej, a opóźnienie w wystawieniu faktur jest akceptowane, zwłaszcza w branży opieki zdrowotnej ze względu na skomplikowane procedury diagnostyczne i leczenia.

Czy zakup samochodu od rolnika ryczałtowego jest zwolniony z podatku PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup samochodu osobowego, używanego wcześniej przez rolnika ryczałtowego do prowadzenia działalności rolniczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż ta czynność jest wyłączona z opodatkowania na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy urządzenia zakupione do inteligentnego domu mogą być kosztem uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), wydała interpretację podatkową dotyczącą możliwości uznania zakupionych przez przedsiębiorcę urządzeń i wyposażenia jako kosztów uzyskania przychodu. Podatnik, prowadzący działalność związaną ze sprzedażą rozwiązań inteligentnego domu, zamierzał wykorzystać te towary do stworzenia pokazowej instalacji. KIS potwierdza, że poniesione wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Czy usługi turystyczne świadczone przez izraelską spółkę w Polsce podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że usługi turystyczne świadczone przez spółkę powinny być opodatkowane w Izraelu, gdzie znajduje się jej główna siedziba i gdzie faktycznie zarządzane są kluczowe aspekty usług.

Czy podatnik rozliczający się na zasadzie marży w turystyce myśliwskiej ma prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że usługi turystyczne, w tym organizacja polowań, podlegają specjalnej procedurze opodatkowania marżą VAT, dlatego podatniczka nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od faktur nabywanych towarów w ramach świadczonych usług.

Czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie na rzecz wspólnika z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że spółka będzie mogła zaliczyć wynagrodzenie wypłacane na rzecz wspólnika z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych, o których mowa w art. 176 Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) do kosztów uzyskania przychodów.

Czy usługi manualnego testowania oprogramowania podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu?

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli są przychodem z działalności usługowej w stawce 8,5%.

Jakie są skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomościach, nabytych w drodze rozszerzenia wspólności majątkowej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że poprzez zawarcie umowy, rozszerzającej wspólność majątkową małżonków, nie powstaje przychód dla podatnika. Mowa tu o sytuacji, w której jeden z małżonków nabył nieruchomość drogą dziedziczenia, a następnie darował ją do majątku wspólnego. Przy sprzedaży tej nieruchomości, brak będzie opodatkowania PIT, jeśli upłynęło co najmniej 5 lat od dnia nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Jaką stawką ryczałtu należy opodatkować usługi informatyczne, 8,5% czy 12%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi informatyczne świadczone przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, nie muszą być jednoznacznie klasyfikowane jako „usługi programowania” i mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Czy nieodpłatne przekazanie paliwa po badaniu technicznym pojazdu zwalnia z VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) nieodpłatne przekazanie paliwa i innych upominków o jednostkowej cenie do 20 zł klientowi, który wykonał badanie techniczne pojazdu, nie podlega opodatkowaniu VAT i nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej, ponieważ jest uznawane za prezent o małej wartości związany z działalnością gospodarczą podatnika.

Czy nieodpłatna zamiana nieruchomości z teściową podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że nieodpłatna zamiana nieruchomości pomiędzy wnioskodawcą a jego teściową nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jako że taka czynność nie została wskazana w ustawie o podatku od spadków i darowizn jako przedmiot opodatkowania.

Kiedy obcokrajowcy mogą skorzystać z ulgi na powrót?

Dyrektor KIS potwierdził, że obcokrajowiec, który przebywał w Polsce przez 5 lat (do 2021 roku) może skorzystać z ulgi na powrót. W przypadku powrotu do kraju i kontynuacji działalności gospodarczej, podatnik ma prawo do ulgi, mimo braku Karty Polaka.

Czy wynajem lokali mieszkalnych po ich wycofaniu z działalności gospodarczej można opodatkować 8,5% ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynajem lokali mieszkalnych, wycofanych z działalności gospodarczej i przeniesionych do majątku prywatnego, może zostać opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5% do osiągnięcia przychodu w wysokości 100.000 zł oraz 12,5% po przekroczeniu tej kwoty.

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość zlikwidowanych towarów jako stratę w towarach handlowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione wydatki w związku z wycofaniem z obrotu wadliwych towarów w wysokości stanowiącej wartość zlikwidowanych towarów wskazaną w protokole likwidacyjnym.

Czy sprzedawane napoje i przekąski w barze wymagają korzystania z kasy fiskalnej online?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż napojów i słonych przekąsek, kwalifikuje się jako usługi gastronomiczne, co wymaga korzystania z kasy fiskalnej online, niezależnie od braku ciepłych posiłków w ofercie.

Czy organizator półkolonii może skorzystać ze zwolnienia VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) działalność organizacji półkolonii dla dzieci i młodzieży, włączając w to usługi dodatkowe, jest objęta zwolnieniem od podatku VAT ze względu na cel społeczny, zgodność z przepisami prawa i kompleksowy charakter usług świadczonych na rzecz uczestników.

Czy darowizna mieszkania obciążonego hipoteką podlega opodatkowaniu, jeśli wartość hipoteki przewyższa wartość nieruchomości?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku darowizny mieszkania obciążonego hipoteką obowiązek w podatku od spadków i darowizn nie wystąpi, gdyż podstawa opodatkowania wyniesie zero z uwagi na fakt, że wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż rynkowa wartość darowanego udziału.

Czy opłaty za media i prąd wynikające z umowy najmu są opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwoty zwracane przez najemcę wynajmującemu z tytułu rozliczeń za media i prąd stanowią przychód wynajmującego i podlegają opodatkowaniu.

Czy wydatki influencera na prowadzenie konta na mediach społecznościowych są zaliczane jako koszty uzyskania przychodów?

Dyrektor KIS potwierdził, że wydatki influencera na zakup odzieży, biżuterii, podróże zagraniczne i inne wydatki związane z prowadzeniem swojego profilu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

REKLAMA