REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kary umowne mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów?

umowa, kara umowna
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że nałożone kary umowne, jeśli zostaną zapłacone, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ były niezbędne do zachowania źródła przychodów i zabezpieczenia współpracy z dostawcą węgla.

Kara umowna a koszt podatkowy 

Wnioskodawcą jest spółka, która zajmuje się produkcją ciepła z biomasy, pelletu oraz miału węgla. Głównymi klientami są spółki z tej samej grupy kapitałowej. Zgodnie z umową, spółka jest zobowiązana do zakupu co najmniej 80% zapotrzebowania na węgiel. Jeśli spółka nie spełni zobowiązania, umowa przewiduje nałożenie kary umownej w wysokości 20% wartości netto niespełnionego zamówienia węgla. W przypadku zakupu towarów przez spółkę, konieczne jest wcześniejsze ustalenie ilości zamówień w danym okresie. W celu ochrony interesów obu stron, wnioskodawca i dostawca wprowadzili klauzule umowne, aby zapewnić pewien minimalny poziom obrotów poprzez kary umowne i odszkodowania. Spółka jest zobowiązana do pokrycia kar umownych w razie niezłożenia zamówionej ilości towarów z przyczyn obiektywnych, wynikających z charakteru ich współpracy z dostawcą. 

REKLAMA

REKLAMA

Warto zaznaczyć, że w 2020 roku spółka, z powodu zmniejszonego zapotrzebowania wynikającego z pandemii COVID-19 i zmian gospodarczych, zakupiła mniejszą ilość węgla niż przewidywała umowa, co skutkowało nałożeniem kary umownej przez dostawcę. Obecnie spółka nie uiściła jeszcze kar umownych, argumentując, że niezłożenie zamówionej ilości wynika z okoliczności niezależnych od niej. Wskazuje również na postanowienia umowy, które pozwalają na dostosowanie umowy w przypadku zmian warunków gospodarczych lub prawnego otoczenia, które uczyniłyby umowę nadmiernie uciążliwą dla obu stron. 

Spółka skierowała pytanie do KIS czy kary umowne za brak zamówionego węgla mogą być kosztem firmy zgodnie z ustawą o CIT. Zdaniem wnioskodawcy, zapłata kary umownej za niedotrzymanie ilości zamówionego węgla zgodnie z umową zawartą z dostawcą może być uznawane za koszt działalności gospodarczej spółki. 

KIS: kary umowne stanowią koszty podatkowe 

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego nałożone kary umowne, jeśli zostaną zapłacone, spełniają kryteria kosztów uzyskania przychodów, ponieważ są ponoszone w celu zachowania źródła przychodów. Organ stwierdził, że kara umowna była niezbędna do utrzymania współpracy z dostawcą węgla, a tym samym zabezpieczenia źródła przychodów. Bez zaakceptowania zasad dotyczących kar umownych, wnioskodawca nie mógłby nawiązać współpracy z dostawcą, co byłoby niekorzystne z punktu widzenia jego działalności gospodarczej. 

Ponadto, KIS zaznaczyła, że spółka wyszła z założenia, że uiszczenie kary umownej jest mniej obciążające finansowo niż zakupienie deklarowanej ilości węgla, która nie zostałaby wykorzystana. W opinii organu podatkowego kara umowna stanowi zabezpieczenie przed utratą płynności finansowej i umożliwia efektywne prowadzenie działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.459.2022.2.BS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA