REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy refundacje z Urzędu Pracy oraz środki z KFS wliczają się do limitu zwolnienia z VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że refundacje otrzymane z Powiatowego Urzędu Pracy oraz środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) nie wliczają się do limitu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT, wynoszącego 200 000 zł, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Refundacje z Urzędu Pracy i KFS a limit obrotu dla zwolnienia od VAT

Wnioskodawczyni prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie nauki języków, zarządzania nieruchomościami oraz sprzedaży e-booków. Nie była czynnym podatnikiem VAT. W 2022 r. zawarła umowę z Urzędem Pracy dotyczącą organizowania prac interwencyjnych, w ramach której zatrudniła dwie osoby i otrzymała refundację na pokrycie części kosztów wynagrodzeń i składek. W 2023 r. zawarła umowy na finansowanie kształcenia pracowników z funduszu KFS i otrzymała odpowiednie środki.

REKLAMA

Czy kwoty otrzymane z Urzędu Pracy i KFS powinny były być wliczane do limitu obrotu dla zwolnienia od VAT wynoszącego 200 000 zł?

Według wnioskodawczyni, refundacje nie powinny były być wliczane do podstawy opodatkowania VAT ani do limitu obrotu. Powołując się na art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podkreśliła, że otrzymane środki nie były powiązane z ceną towarów czy usług.

Stanowisko KIS

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni.

REKLAMA

KIS wyjaśniła, że: "podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie kosztów działalności - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług."

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS stwierdziła, że refundacje i środki z KFS nie miały bezpośredniego wpływu na ceny towarów czy usług oferowanych przez wnioskodawczynię. Ceny te nie były niższe z powodu otrzymanych refundacji, dlatego otrzymane kwoty nie stanowiły podstawy opodatkowania VAT. W efekcie, organ podatkowy potwierdził, że otrzymane refundacje nie podlegają opodatkowaniu VAT, a zatem nie wliczają się do limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia od tego podatku, określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Źródło: Dotyczy nie wliczania kwot refundacji do limitu wartości sprzedaży, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy. - Interpretacja - 0114-KDIP1-3.4012.494.2023.2.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    REKLAMA

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    REKLAMA

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA