REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy otrzymanie dotacji wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od spadków i darowizn?

pieniądze banknoty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że otrzymana dotacja przez osobę fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej, w ramach programu dla innowatorów społecznych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższe wynika z faktu, że dotacja nie spełnia kryteriów darowizny i jest realizacją umowy o dotację.

Otrzymanie dotacji a podatek od spadków i darowizn

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej, która bierze udział w programie dla innowatorów społecznych. Program ten jest organizowany przez międzynarodową organizację świadczącą bezzwrotną pomoc dla innowatorów społecznych. Kobieta zawarła z międzynarodową organizacją umowę o udzielenie dotacji. W ramach projektu rozwija projekt chórów mam. Aby otrzymać dotację, musiała spełnić warunki (poświęcenie co najmniej 80% zaplanowanego czasu na program, wykonania wszystkich przydzielonych zadań i wzięcia udziału w sesjach na żywo oraz przekazywanie w wyznaczonym czasie w trakcie trwania programu i po jego zakończeniu przez okres 6 miesięcy – 1 roku informacji na temat bezpośrednich lub pośrednich zmian w prowadzonej działalności gospodarczej). 

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy otrzymana dotacja wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Kobieta argumentowała, że umowa dotacji jest jasno określona i spełnia kryteria dotacji, a nie darowizny. Dlatego nie podlega ona obowiązkowi zapłaty podatku od darowizny.

Dotacja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn

Dyrektor KIS wydał interpretację, zgodnie z którą otrzymana dotacja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. 

REKLAMA

Zdaniem organu podatkowego, umowa o dotację spełnia kryteria dotacji, a nie darowizny. KIS wskazała, że podatek od spadków i darowizn obejmuje konkretne sytuacje opisane w ustawie, a darowizna jest jednym z tych przypadków. Z uwagi na to, że w omawianej sytuacji nie zachodzi charakterystyka darowizny, wnioskodawczyni nie ma obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Skoro więc z wniosku wynika, że w opisanej sprawie ma miejsce umowa o dotację, a nie umowa darowizny, to należy stwierdzić, że otrzymanie przez Panią środków pieniężnych nie podlega uregulowaniom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jak wynika z opisu sprawy, nie mieści się ono w żadnym z tytułów wymienionych w cyt. art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Należy więc zgodzić się z Panią, że z tytułu otrzymania dotacji (środków pieniężnych) nie powinna Pani płacić podatku od spadków i darowizn" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.171.2023.2.MD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA