REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę będzie opodatkowana PIT?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, mimo wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych. 

Nieruchomość wycofana z ewidencji środków trwałych

Wnioskodawca i jego żona nabyli prawo użytkowania wieczystego działki gruntu w 2007 roku, na której znajdował się budynek magazynowy. Następnie nieruchomość została ujęta w ewidencji środków trwałych związanej z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Chociaż działalność ta nie dotyczyła obrót nieruchomościami, przez ostatnie 10 lat nieruchomość była wynajmowana, a przychód z najmu był rozliczany w ramach działalności gospodarczej. W dniu 1 lipca 2017 roku nieruchomość została wycofana z ewidencji środków trwałych, co stanowiło istotne zdarzenie w kontekście podatkowym. Wnioskodawca obecnie planuje sprzedaż nieruchomości w grudniu 2023 roku.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy sprzedaż nieruchomości w opisanym stanie faktycznym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy sprzedaż nieruchomości faktycznym będzie podlegać opodatkowaniu PIT?

Wnioskodawca stanął na stanowisku, że sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Powołał się na przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że odpłatne zbycie nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeśli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie 5 lat (w przypadku nieruchomości) lub 6 lat (w przypadku innych składników majątku) od nabycia lub wybudowania. Wnioskodawca wycofał nieruchomość z działalności gospodarczej w 2017 roku, a sprzedaż nastąpi w 2023 roku, czyli po upływie 6 lat, dlatego nie będzie podlegać opodatkowaniu.

Sprzedaż to przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej 

REKLAMA

Dyrektor KIS nie zgodził się z wnioskodawcą. Podkreślił, że źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu są m.in. odpłatne zbycie nieruchomości, a także zbycie składników majątku, które spełniają kryteria środków trwałych i były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Nawet po wycofaniu nieruchomości z ewidencji środków trwałych, jeśli są one nadal wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej i generują przychody, to dochód z ich odpłatnego zbycia nadal podlega opodatkowaniu. Z tego powodu organ uznał, że sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawcę będzie stanowić przychód z jego pozarolniczej działalności gospodarczej i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

"Biorąc pod uwagę powołane przepisy, w sytuacji przedstawionej we wniosku nastąpi odpłatne zbycie składników majątku spełniających kryteria środków trwałych podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Mimo że 1 lipca 2017 r. wycofał Pan nieruchomości z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, to nadal wykorzystuje Pan te nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej, rozliczając przychody z najmu w ramach działalności gospodarczej, a więc nadal są to składniki majątku spełniające kryteria środków trwałych podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem uzyskany przez Pana przychód ze zbycia nieruchomości będzie przychodem ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej." - wskazał organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.588.2023.3.WS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA